Zdrowie psychiczne - dlaczego tak ważne jest, by o nie dbać?

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Na szczęście w ostatnich latach coraz częściej zadajemy sobie to pytanie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że do niedawna choroby psychiczne były swego rodzaju tematem tabu lub przynajmniej czymś widzianym jako coś wstydliwego. Na szczęście powoli się to zmienia i jako społeczeństwo zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, jak destrukcyjny wpływ mogą mieć zaburzenia psychiczne. Jest to o tyle ważne, że choroby psychiczne mogą dotknąć każdego - są pod tym względem bardzo demokratyczne.

Poniżej zastanowimy się, jakie negatywne konsekwencje nas czekają, jeśli niedostatecznie zatroszczymy się o stan naszej psychiki. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej i samemu móc lepiej zadbać o swój dobrostan psychiczny. Miłej lektury!

 

Dlaczego choroby psychiczne są takie groźne?

 

Trzeba powiedzieć to wprost - choroba psychiczna to choroba jak żadna inna. Mimo jej mentalnego charakteru nie powinniśmy jej lekceważyć. Między innymi dlatego, że choroby psychiczne mają także wpływ na nasze ciało. Bardzo często towarzyszą im objawy somatyczne, takie jak bóle głowy, bóle brzucha, zmęczenie lub bezsenność. Pozostawienie ich nieleczonych może prowadzić do prawdziwego spustoszenia w naszym organizmie.

 

Choroby psychiczne mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. Osoby pogrążone w depresji mają ogromne trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w życiu społecznym czy zawodowym. Dlatego mimo tego, że choroby psychiczne rozgrywają się w naszych głowach, to mają także wpływ na nasze otoczenie. Nierzadko ten wpływ jest katastrofalny i niszczy ludziom dotychczasowe życie.

 

Jak zadbać o psychiczny dobrostan?

 

W kontekście stanu naszej psychiki bardzo ważne jest to, jaki styl życia prowadzimy. O swoje zdrowie psychiczne możemy zadbać wprowadzając do swojego planu dnia kilka zdrowych nawyków. Coraz częściej podkreśla się, jak ogromne znaczenie dla naszej kondycji psychicznej ma zdrowa dieta. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Wybierając zdrowe jedzenie zamiast fast foodów zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia u nas chorób psychicznych. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna. Sport ma dobry wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Podobnie jak sen. Dlatego oprócz diety i treningów powinniśmy zadbać także o odpowiednią higienę snu - niedostateczna ilość odpoczynku negatywnie wpływa na nasz mózg.

 

Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić jeśli podejrzewamy u siebie problemy z psychiką, jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc. Pójście do psychologa lub psychiatry nie powinno być traktowane jako coś wstydliwego. Można tam uzyskać pomoc, która pomoże odzyskać radość z życia. Trzeba mieć świadomość, że choroby psychiczne to nie wyrok - odpowiednio dobrane leczenie może przynieść pożądane skutki.

 

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów