Face&Look > MODA > PORADY > TRENDY > Zalety naturalnego barwienia ubrań. Jak to zrobić?

Zalety naturalnego barwienia ubrań. Jak to zrobić?

Ubrania są nieodłącznym elementem naszego życia. Każdy z nas je ma, ale nie każdy wie, jak wygląda proces ich wytwarzania. Gdybyśmy byli świadomi tego, w jakich warunkach się je produkuje, prawdopodobnie wzrosłaby liczba domowych manufaktur, gdzie naturalne barwniki znalazłyby swoje zastosowanie.

Zalety naturalnego barwienia ubrań

Poza projektem, wykrojem oraz szyciem jednym z bardzo ważnych elementów jest farbowanie ubrań. Zazwyczaj barwienie tkanin odbywa się w farbiarniach. Choć zalety naturalnych barwników są liczne, obecnie niemalże w ogóle nie używa się ich do farbowania na skalę przemysłową.

Naturalne barwienie ubrań jest nietoksyczne. Można farbować w domu wrzucając tkaniny do gorącej wody, w przeciwieństwie do metody wykorzystującej barwnik syntetyczny, który chwyci w zimnej wodzie czy też w pralce podczas prania trwającego od kilku do kilkudziesięciu minut.

Surowiec na farbowanie można pozyskać z natury, choć niekiedy bywa to czasochłonne. Ponadto farbowanie ubrań metodami naturalnymi w mniejszym stopniu niszczy tkaninę. W porównaniu do barwnika sztucznego, naturalny barwnik mniej ingeruje w materiał, nie zmieniając struktury tkaniny w takim stopniu, jak farbowanie syntetyczne.

Dlaczego warto farbować ubrania?

Naturalne farbowanie ubrań, choć wyrosło z potrzeby życia codziennego, jest obecnie traktowane przede wszystkim jako hobby. Z roku na rok widać jednak zmianę w trendzie i naturalne farbowanie tkanin zyskuje wymiar przemysłowy.

Farbowanie ubrań metodami naturalnymi to przede wszystkim ekologia. I choć termin ten jest obecnie często nadużywany, wystarczy spojrzeć jak sztuczne barwniki wylewane do środowiska wpłynęły na życie biologiczne w niektórych częściach świata.

Dobrym przykładem i zarazem przestrogą niech będzie aglomeracja łódzka-swego czasu stolica tkaniny, w której przemysł lekki zanieczyszczał przez dekady wody powierzchniowe (pobliskie rzeki), w których życie biologiczne zamarło i dopiero obecnie wraca do normy.

Co jest potrzebne do farbowania ubrań?

Farbowanie może być procesem szybkim, łatwym i przyjemnym albo czasochłonnym i trudnym. Wszystko zależy od wiedzy czy też techniki, którą wybierzemy.

Elementy niezbędne do barwienia to tkanina oraz barwnik do tkanin - w tym wypadku pozyskany naturalnie. Przydadzą się również narzędzia, dzięki którym możliwy będzie proces utrwalania barwnika - mówimy tutaj o kuchence, starym garnku, wadze kuchennej, łyżkach czy też pralce.

Technika farbowania tkanin ombre

Technika ombre to budowanie stopniowego przejścia między jednym kolorem a drugim. Można też farbować ombre wyłącznie z jednym kolorem, który płynnie zmienia poziom nasycenia na tkaninie: od najjaśniejszego, do najbardziej intensywnego. Ten sposób barwienia wymaga czuwania przy naczyniu z farbą. Trzeba uważać, żeby ubrania nie zamoczyły się zbyt głęboko i nie pofarbowały w całości.

Chcesz naturalnie zafarbować ubranie lub włóczkę, ale nie wiesz jak? Zwróć się do specjalisty

Wydobycie konkretnego barwnika bywa procesem mozolnym i trudnym do osiągnięcia. Ilość warunków oraz zmiennych mających wpływ na końcowy kolor jest duża.

Wpływ mają m.in. pH wody, materiał, z którego zrobione są garnki, tkanina, stanowisko z którego pozyskany był naturalny barwnik, sam proces utrwalania barwy oraz pozostałe niewymienione tutaj zmienne. Chcąc zaoszczędzić sobie czasu, warto z pytaniem o naturalne farbowanie zwrócić się do specjalisty.

Studio DZIKIE BARWY - wiedza na wyciągnięcie ręki

Jeśli chcesz wydobyć zamierzony kolor lub próbujesz wydobyć konkretny odcień, a nie możesz tego uczynić, zaczerpnij wiedzę ze studia DZIKIE BARWY - pracowni koloru pozyskiwanego metodami naturalnymi.

Wstępne informacje pozyskasz z książki "Dzikie barwy - o naturalnym farbowaniu tkanin roślinami". Chcąc poszerzyć zakres wiedzy dotyczącej wydobywania kolorów z natury, weź udział w warsztatach barwierskich. Jeśli natomiast pragniesz w mniejszym gronie przebrnąć przez zagadnienia z zakresu barwienia naturalnego, dostępny jest kilkudniowy kurs indywidualny z szerokim programem lub konsultacje szyte na miarę.

Po więcej szczegółów zajrzyj na stronę https://dzikiebarwy.com. Tutaj zaopatrzysz się w tkaniny i włóczki do barwienia oraz roślinne barwniki. Rozpocznij swoją przygodę z barwiarstwem.

Powodzenia w odkrywaniu kolorów z natury!

 

Zapraszamy do naszego sklepu faceandlook.com

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.