Face&Look > URODA > PIELĘGNACJA > Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o botoksie

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o botoksie

Botoks już od lat wymieniany jest jako jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Potwierdza to również ankieta przeprowadzona przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging – aż 87% biorących udział w badaniu lekarzy ten właśnie zabieg wskazało jako najczęściej wykonywany w swoich gabinetach. Czy jednak wszyscy wiemy, w jakich przypadkach warto zastosować toksynę botulinową i z czym wiążą się takie zabiegi? Na kilka najważniejszych pytań na temat botoksu odpowiada dr Andrzej Ignaciuk, lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się botoks? Jak ta technika się rozwinęła i jakie daje możliwości dziś?

Toksyna botulinowa nadal pozostaje najważniejszym i najczęściej stosowanym zabiegiem w medycynie estetycznej. Najlepsze, najbardziej powtarzalne i najbezpieczniejsze efekty osiągniemy używając botoksu w górnej części twarzy: są to okolice oczu, czoło oraz obszar między brwiami. Ostatnio z coraz lepszymi efektami zabiegom z toksyną botulinową poddaje się także dolną część twarzy: bródkę, mięśnie żwacze czy okolice i kąciki ust.

 

Jakie są jego mniej klasyczne oraz nowe zastosowania w medycynie estetycznej? 

Dosyć często, szczególnie w okresie letnim, stosuje się toksynę botulinową w okolicach pach, rąk oraz stóp – w celu leczenia nadpotliwości.

 

Co oznacza i czym jest spowodowane sławne „przebotoksowanie” twarzy? Czy to kwestia ilości podanego preparatu czy częstotliwości wykonywania zabiegów? 

Nieumiejętne podanie toksyny botulinowej sprawia, że twarz staje się nieruchoma, skóra zbyt napięta, a powieki opuchnięte. W skrajnych przypadkach może dojść także do asymetrii twarzy. Aby tego uniknąć należy zastosować kilka zasad. Po pierwsze, botoksu nie powinno podawać się częściej niż co trzy miesiące. Po drugie, powinno się to robić tylko u doświadczonego lekarza. Tylko zbyt częste podanie botoksu w złych okolicach i przez osobę niekompetentną może spowodować niepożądane efekty. Przy dobrze wykonanym zabiegu, przeszklonym lekarzu, rozsądnej pacjentce i odpowiednich wskazaniach niebezpieczeństwo jest minimalne.

 

Czy mięśnie odzwyczajają się od normalnej pracy przy wielokrotnym podaniu? Czy potem wrócą do normalnej aktywności i jak długo im to zajmie?

Przy właściwym podaniu toksyny botulinowej nie ma niebezpieczeństwa, ze mięśnie ulegną zanikowi lub będą słabsze. Jest natomiast istotne, aby podać odpowiednią ilość w odpowiedni sposób i po upływie określonego czasu. Toksyna botulinowa pomaga również w odzwyczajeniu się od marszczenia. Dlatego szczególnie polecana jest osobom, które cały czas marszczą czoło lub okolicę między brwiami Dzięki botoksowi można odzwyczaić się od tego postarzającego nawyku w przeciągu 2-3 lat.

 

Co można zrobić, gdy coś pójdzie nie tak i efekt nie jest taki, jakiego oczekiwaliśmy?  Czy zakładając, że wybieramy doświadczonego lekarza, ryzyko pojawienia się niechcianych rezultatów jest duże? 

Jeżeli wybieramy doświadczonego lekarza oraz robimy to w tych standardowych, zalecanych obszarach twarzy, ryzyko jest minimalne. W przypadku pojawienia się niepożądanych efektów ubocznych, jak asymetria czy opadania powieki, z reguły jest to to wina złego podania preparatu. W takim wypadku, jeżeli nie minęło więcej niż 2-3 tygodnie, możemy próbować to korygować. W okresie późniejszym musimy czekać, aż efekt minie, jest to zazwyczaj okres ok. 3-6 miesięcy. Czasem również niechciane efekty wynikają z  zachowania pacjentów, którzy nie zalecają się do zaleceń lekarza.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

kasiaa

Ja jeszcze nie muszę korzystać z botoxu, a jesli już to chyba 10 razy bym się zastanowiła bo można wyglądać gorzej niż przed zabiegiem. Można korzystać ale z umiarem, bo jak się popatrzy na niektórych celebrytow to aż chce się zadać pytanie "dlaczego to sobie zrobiłaś"? Smile

basiamiecz715

Botoks jest teraz obecny wszędzie,najczęściej widzimy ludzi po zabiegu z botoxu w telewizji,jedni wyglądają lepiej ,ale zdarzają się też "karykatury".

weronkaa84

Zgadzam się z Kasiaa :)Widzą niektóre osoby, które przedobrzyły z botoksem to chyba lepiej jednak zaakceptować swój naturalny wygląd Smile Nie wiem, czy sama zdecydowałabym się na taki zabieg Smile

sisi13

Nie wykluczam, że się polubimy za kilka lat.

bozenkaxxj

Tak jak ze wszystkim i w korzystać z botoksu trzeba z głową, żeby efekt nie był odwrotny od zamierzonego.

requiem29

Lepiej pięknie się starzeć niż zafundować sobie koszmarny wygląd i to za gotówkę. Boję się botoxu jak diabeł wody święconej, obawiam się profesjonalistów, którzy okazują się karykaturzystami.

bbo

Kto wie czy się nie zdecyduję - wszystko dla ludzi!

MangoMania

Słyszy się o botoksie coraz częściej, obecnie mnie on nie przekonuje pomimo, że go nie potrzebuję. Konsekwencje użycia botoksu są różne można sobie zaszkodzić:(

Malinka23

na taki zabieg bym się nie skusiła Smile

lawina74

Czasami taki zabieg potrafi odmłodzić o wiele lat, jednak należy go robić tylko specjalisty.

brendi

Wszystko ma swój umiar, tak jak wszystko jest dla ludzi. Chyba bałabym się takiego zabiegu - teraz. Nie wiem co czas przyniesie, ale jest to ciekawe rozwiązania. Może kiedyś wymyślą "coś" bardziej naturalnego i mniej szkodliwego. Na razie przyglądam się tym nowinką... troszkę z niedowierzaniem.

marta2609

na szczęście mnie na razie to nie dotyczy ale nigdy nic nie wiadomo...

jolaa

Korzystać można , byle z głową i umiarem

eliska

Przydała by mi się zastosowac w kąciki ust to bym nie miała smutnej minki

nishita27

Ja tam wolę swojąnaturalność i swoje zmarszczki Smile

Masza

Być może kiedyś się zdecyduję na zabieg z botoksem.

alonek

Chciałabym za sponsorować zabieg w ramach prezentu. Ale niektóre karykatury osób co mają negatywne skutki botoxu przerażają.

czeresnie

Ja czekam aż wymyśla dobrą alternatywę dla botoksu, ponieważ nie podoba mi się skóra gwiazd po stosowaniu botoksu latami.

Kamila1618

Stanowcze nie..

natalyyjka

Nigdy nie skuszę się na takie zabiegi ;p Uważam, że starzeć się też można ładnie Smile

anecia

O nie botox to nie dla mnie.

Beatris20

Botoks to nie tylko walka z zmarszczakmi- a także walka z nadpobudliwością. Ja jedne zarzut jaki mam do botoksu to taki, że twarz po nim wygląda na nie naturlana i sztuczną. Znika mimika tak dobrze określające charakter człowieka. A poza tym uważam, że niech każdy robi sobie co chce z swoją twarża.

Cameleonka

"przeszklony lekarz" mnie rozwalił... ;))

Malinka12

Botoksowi mówię nie, stanowczo nie . Biggrin

aneta11

Kto wie czy się nie zdecyduję.

izulek

Botoks nie dla mnie

elcia1995

oj na botoks to ja się chyba nie zdecyduję, takie rzeczy nie dla mnie 

czeresnie

Widać coraz bardziej popularny jest

Julia Suszczynska

Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam Smile

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki Smile

wampa

mówię nie

ziajka wt

Nie zdecydowała bym sie na taki zabieg