Walka z przebarwieniami- jak wybrać skuteczny krem do twarzy?

Przebarwienie to częsty problem estetyczny. Ich powodem jest nadmierne nagromadzenie się melaniny w jednym miejscu. Jak rozjaśnić cerę? Co zrobić, by cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem? Pielęgnacja twarzy wymaga systematyczności. Należy dobrać odpowiedni krem na przebarwienia na twarz. Warto stosować również inne kosmetyki zapobiegające starzeniu, np.: https://bioherba.com.pl/kosmetyki-na-przebarwienia/. O ochronie skóry trzeba pamiętać przez cały rok. Zdarza się, że usunięte plamy powracają.

Czynniki wpływające na powstawanie przebarwień

Przebarwienia to zmiany w kolorze skóry. Występują niezależenie od karnacji. Są ciemniejsze od otaczającej ich cery. Najczęściej mają charakter punktowy. Zdarza się jednak, że obejmują większy obszar. Czasem zajmują nawet pół twarzy. Tworzą się na skutek koncentracji melaniny. Aby z nimi walczyć, trzeba poznać ich przyczynę. Wśród czynników wpływających na powstawanie przebarwień należy wskazać:

 • Promieniowanie UV – słonce pobudza rozwój wolnych rodników uszkadzających tkanki skóry. Dodatkowo narusza włókna elastylowe i kolagenowe. W efekcie mogą pojawić się przebarwienia.
 • Zaburzenia hormonalne – powodują większą wrażliwość komórek na promieniowanie. Nieestetyczne przebarwienia mogą pojawić się w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Występują również u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy.
 • Choroby przewlekłe – duże znaczenie ma niedoczynność tarczycy, schorzenia wątroby, cukrzyca.
 • Rekcje alergiczne i stany zapalne skóry – nieprawidłowo leczone uczulenie, atopowe zapalenia skóry, trądzik często pozostawia widoczne zmiany.
 • Wiek – przebarwienia nasilają się wraz z wiekiem. Pierwsze zmiany mogą pojawić się nawet u 25-latków –  wówczas skóra zaczyna się starzeć i osłabia się jej bariera hydrolipidowa.
 • Substancje fotouczulające (np. dziurawiec czy retinol) – składniki pod wpływem działania promieni UV zwiększają produkcję melaniny.

Krem na przebarwienia- niezbędne składniki

Kosmetyki dostępne na rynku wyróżniają się wysoką skutecznością. Aby znaleźć właściwy produkt, trzeba zapoznać się z jego składem. Kremy na przebarwienia na twarzy zawierają m.in.:

Witaminę C

Kwas askorbinowy zatrzymuje procesy związane z produkcją melaniny. Działa rozjaśniająco. Badania przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Medycznego w Kunming w Chinach wykazały znaczącą poprawę stanu skóry u pacjentów z bliznami potrądzikowymi. W trakcie zabiegów mezoterapii bezigłowej z użyciem witaminy C badacze odnotowali poprawę pigmentacji oraz wygładzenie skóry [1].

Filtr UV + witamina C

Kremy z filtrem UV i witaminą C można aplikować przez cały rok. Mitem jest, że kwas askorbinowy nie może być stosowany latem. Wręcz przeciwnie, substancja jest silnym antyoksydantem, dlatego warto po nią sięgać regularnie. Tym bardziej że zmiany na skórze często powracają. Witamina C rozjaśnia i ujednolica koloryt, a w połączeniu z filtrem UV pozwala zachować zdrowy wygląd. To brak ochrony przeciwsłonecznej zwiększa ryzyko zmian pigmentacyjnych.

Witaminę E

Substancja chroni przed wolnymi rodnikami, które osłabiają naturalną barierę skóry. To minimalizuje ryzyko pojawienia się przebarwień. Substancja uczestniczy w procesie utleniania lipidów komórek barwnikotwórczych [2].

Retinol

Posiada właściwości regenerujące oraz rozjaśniające naskórek. Uczestniczy w procesach melanogenezy. Retinoidy stosuje się w leczeniu przebarwień powstałych na skutek promieniowania UV lub pozapalnych. Zabiegi z zastosowaniem retinolu pozwalają na równomierne rozłożenie melaniny. Ograniczają pigmentację w głębokich warstwach skóry [3].

Hydrokwasy

To związki stosowane w leczeniu hiperpigmentacji. Substancje zakwaszają środowisko, zapobiegając tworzeniu się melaniny. Do najczęściej wykorzystywanych hydrokwasów zaliczają się:

 • Kwas glikolowy,
 • Kwas laktobiony,
 • Kwas migdałowy,
 • Kwas cytrynowy,
 • Kwas pirogronowy.

 

Gdzie można kupić krem z dobrym składem?

Kremy na przebarwienia skóry poprawiają jej koloryt. Chronią również przed pojawieniem się nowych zmian. Sięgając po produkty pielęgnacyjne, warto przeczytać ich skład. Należy dowiedzieć się również, w jakim stężeniu występują substancje czynne. Zaleca się ponadto sprawdzić, co składa się na recepturę kosmetyków. Lepiej unikać artykułów zawierających konserwanty, barwniki, SLS-y, parabeny. Ich działanie nie jest obojętne dla organizmu. Wysokiej jakości kosmetyki o sprawdzonym składzie znaleźć można np. na stronie bioherba.com.pl

 

Sprawdź

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Natalia Brz

Sama przetestowałam wiele sposobów na przebarwienia i niestety ale w moim przypadku nie pomaga stosowanie kosmetyków ale po prostu laser.... Poza tym pomogła trochę mezoterapia, miałam kilka zabiegów i również widziałam różnicę na plus w wyglądzie swojej cery. Domowe sposoby nie mają takiej siły.Od siebei mogę polecić ten gabinet dermatologiczny w Krakowie https://instytut.bielenda.pl/oferta/dermatolog-krakow/ Powinni dobrać odpowiednie zabiegi na twarz. 

produkty partnerów