W domu ze starszą osobą

Nasi rodzice czy dziadkowie z czasem stają się coraz mniej sprawni. Bywa tak, że muszą zamieszkać razem z nami, bo samodzielne życie jest dla nich zbyt trudne. Jak przygotować dom, żeby nowy mieszkaniec czuł się z nami dobrze?

Tracąca sprawność starsza osoba potrzebuje kilku zmian w mieszkaniu, do którego się przeprowadza. Nie muszą one na szczęście oznaczać wielkiej rewolucji. Wystarczy parę rzeczy, żeby senior poczuł się komfortowo w nowym miejscu. Należy pamiętać, że aranżacja mieszkania zawsze powinna być dopasowana do sprawności i możliwości osoby starszej. Nie możemy jednak traktować nowego domownika jak dziecka. Pamiętajmy, że to dorosła osoba, która chce być tak samodzielna jak to tylko możliwe i chce zachować w jak największym stopniu swoją godność i prywatność. Konsultujmy zmiany i to, jak dostosowujemy mieszkanie do jego czy jej potrzeb.

- Przeprowadzka seniora do nowego miejsca to dla niego duże przeżycie, łączące się różnymi obawami. Dlatego tak istotne jest wsparcie najbliższych, którzy poprzez swoją postawę i zaangażowanie pomogą starszej osobie zaakceptować nową sytuację  i odnaleźć się w niej. Niewątpliwie, taka zmiana wpływa na dotychczasowe życie rodzinne i  wymaga reorganizacji pewnych stałych elementów w domu. Musimy jednak pamiętać, że sam fakt zamieszkania seniora w naszym domu nie zamyka tematu, lecz  często wiąże się z kolejnymi wyzwaniami. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie pewnych prostych rozwiązań, również w organizacji mieszkania, które pozwolą zminimalizować rodzące się nieporozumienia - radzi psycholog Iwona Haak, ekspert infolinii TENA.

Wygospodaruj oddzielny pokój
Jeśli to możliwe, spróbujmy wygospodarować starszej osobie samodzielny pokój, który będzie mogła zagospodarować swoimi rzeczami. Każdy z nas ma przecież potrzebę prywatności... Jeśli senior ma problemy z poruszaniem się, pokój powinien znajdować się jak najbliżej pomieszczeń, z których korzysta najczęściej. W mieszkaniach piętrowych toaleta powinna znajdować się na tym samym poziomie co jego pokój. Dostęp do łazienki jest bardzo ważny przy różnych schorzeniach gastrycznych czy związanych z układem moczowym, a także jeśli istnieje konieczność częstego zmieniania opatrunków. Daje seniorowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zapewnia dostęp do potrzebnych mu materiałów higienicznych. Starsza osoba może potrzebować naszej pomocy w trudnych sytuacjach, jednak powinnyśmy tak zorganizować życiową przestrzeń, żeby mogła poradzić sobie sama, kiedy tylko jest to możliwe. Chorób nie powinniśmy traktować jako wstydliwe, ale nie zawsze musimy od razu ingerować w prywatność osoby starszej. Dobrym przykładem jest nietrzymanie moczu - dzięki dostępowi do materiałów higienicznych i łazienki, senior jest w stanie radzić sobie z tym kłopotem samodzielnie i bez stresu.

Zadbaj o odpowiednie ustawienie mebli
Domowe wyposażenie nie powinno przeszkadzać starszej osobie w swobodnym przemieszczaniu się. Panie i panowie, którzy na co dzień pomagają sobie balkonikiem ortopedycznym, potrzebują więcej miejsca. Czasem wystarczy odpowiednio przemeblować pokoje lub pozbyć się niepotrzebnych mebli, aby zapewnić seniorowi swobodę. Należy także zadbać o to, by ostre i wystające krawędzie niektórych mebli nie stanowiły zagrożenia.

Zwróć uwagę na podłoże
Dla mniej sprawnej osoby zagrożeniem może byc nawet dywan, o który mogą się potknąć. Aby wyeliminować ryzyko upadku, warto przymocować dywan do podłogi taśmą dwustronną.  Można rozważyć także zamianę dywanu na wykładzinę lub całkowicie zrezygnować z zakrywania podłogi. W tym drugim przypadku należy jednak zadbać o to, by podłoga nie była zbyt śliska.

Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu
Dobre światło potrzebne jest podczas czytania i robótek ręcznych, ponieważ nie męczy wzroku. Poza tym, sprawne poruszanie się po dobrze oświetlonym pomieszczeniu jest dla starszej osoby bardzo ważne, podobnie jak dobra widoczność najważniejszych dla niego przedmiotów. Dlatego dodatkową lampkę w pokoju seniora umieść tuż obok łóżka na wypadek, gdyby w nocy chciał z niego wstać.

Zainstaluj poręcze
W samodzielnym funkcjonowaniu starszej osoby bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju uchwyty, drążki i barierki. Podczas wstawania i poruszania się, pozwalają seniorowi podtrzymać się i odciążyć ciało. Są także awaryjnym zabezpieczeniem w momencie poślizgu czy potknięcia. Takie poręcze są przydatne przede wszystkim w toalecie i łazience, gdzie należy pamiętać również o zabezpieczeniu posadzki matą antypoślizgową.

Wyznaczcie stałe miejsce dla ważnych rzeczy
Najpotrzebniejsze przedmioty, jak telefon czy lekarstwa powinny być zawsze w dostępnym i widocznym miejscu. Najlepiej wygospodarować takie miejsce przy łóżku, w pokoju seniora. Takie rozwiązanie pozwoli osobie starszej czuć się swobodnie i samodzielnie w mieszkaniu, unikniemy niepotrzebnego stresu w sytuacji, gdy podopieczny nie będzie mógł znaleźć danego przedmiotu. Rzeczy, z których senior korzysta najczęściej, powinny być umieszczone na wysokości rąk. Pozwoli to uniknąć schylania się czy wspinania na krzesła czy stołki.

Oznakuj mieszkanie
Jeśli mieszkająca z nami osoba ma problemy nie tylko ze sprawnością fizyczną, ale i pamięcią, trzeba pomyśleć o dodatkowej pomocy. Sprawdzą się wskazówki w formie prostych tabliczek. Napisy typu: „łazienka” lub strzałki kierujące do konkretnych pomieszczeń, pomogą osobie starszej w orientacji przestrzennej. Na szufladach można umieścić informacje z ich zawartością. Dzięki temu, codzienne czynności, jak ubieranie się czy przygotowanie posiłku, będą przychodzić seniorowi łatwiej.

- Przeprowadzka starszej osoby do naszego domu to duża zmiana dla każdej ze stron. Oprócz technicznego dopasowania mieszkania niezbędne jest wsparcie emocjonalne i zbudowanie relacji, która zapewni obopólne zrozumienie  i wyrozumiałość w trudniejszych chwilach. Bliższy kontakt sprawia, że opiekun staje się dla osoby starszej doradcą i powiernikiem w wielu sprawach - także tych zdrowotnych – dodaje psycholog Iwona Haak


Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak skutecznie komunikować się z bliską osobą starszą, jak radzić sobie z emocjami w trudnych chwilach oraz jak pomagać seniorowi w pielęgnacji w przypadku dolegliwości nietrzymania moczu, sięgnij po darmowy poradnik „Zrozumieć, żeby pomóc”. Wskazówki ekspertów zebrane w poradniku można zamówić pod bezpłatnym numerem infolinii TENA 800 60 66 68.

 

 

         

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

bozenkaxxj

Artykuł porusza niezwykle ważne sprawy.Pomimo, że często mówi się i słyszy"starych drzew się nie przesadza" to czasem sytuacja wymaga, żeby starsza osoba, schorowana zamieszkała z nami.Wtedy wszystko, co pani psycholog napisała w punktach jest bardzo ważne

bbo

Myślę, że jest to dosyć nowa i trudna sytuacja dla rodziny, a już dla starszej osoby szczególnie. Wszyscy mamy swoje nawyki i przyzwyczajenia, a czasem sytuacja wymaga zmian.

angel3312

Bardzo dobry artykuł, mnie też to czeka w przyszłości, bo póki co mieszkam z rodzicami.

wampa

szkoda, że się starzejemy:(

francesca

Ja już od dłuższego czasu mieszkam z dziadkami. Stosunkowo nie jest źle, bo mają po 60+, jednak im się robią starsi, tym szczerze mówiąc, staje się to nie do zniesienia. Oni mają swoje nawyki, ja młodość i zaczynamy wchodzić sobie w paradę i nie jest nam łatwo. Staramy się, ale ja już myślę o tym, kiedy się wyprowadzę. Mimo to wiem, że jak tak chwila nadejdzie, wszystkie nieporozumienia pójdą w niepamięć i będę żałować, że babcia nie ugotuje mi takiego obiadku jak zwykle Smile

dark_forest

Bardzo sobie cenię życiową mądrość osób starszych - są kopalnią wiedzy, tyle można się od nich nauczyć, tyle możemy sobie nawzajem zaoferować. To nieprawda, że są tylko obciążeniem dla nas, młodych. Oczywiście, bywają trudni a opieka wymaga wiele poświęceń, ale uważam że warto.

gosm

Pochodzę z rodziny z tradycjami. Mimo,że moi rodzice nie są starzy, bo po 60, w niektórych sprawach trzeba im pomóc lub nawet wyręczyć.Dla mnie to jest normalna kolej rzeczy, choć czasem bywa trudno...

cheljo

to chyba oczywiste, że ludzie starsi potrzebują innej uwagi, zależy jeszcze w jakiej sa kondycji zdrowotnej, ruchowej i w ogóle, wszystko jest sprawą indywidualną i niestety często jest konflikt pokoleń, ale on był, jest i będzie.Dobry artykuł.

gamzurek5

Świetny artykuł, poruszający bardzo ważny problem. Nie jest to łatwa sytuacja zarówno dla nas jak i osoby, która się wprowadza. Trzeba pamiętać, że starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia i nie możemy na siłę ich zmieniać.

anka8661

Świetnie napisany artykuł i co bardzo ważne porusza wiele kwestii na które powinniśmy zwracać uwagę opiekując się starszą osobą.

Marcela91

Pracowałam w hospicjum wiele tam osób po prostu było nie chcianych i nie potrzebnych

wampa

to bardzo smutne

wilma74

Po prostu nie rozumiem tego,jak można oddać własnych rodziców do Matysiaków lub do hospicjum.Rodzice nas nie oddali do domu dziecka gdy zachorowaliśmy jako dzieci,gdy były z nami problemy..Najpierw jest tak,że rodzice się nami opiekują potem następuje zamiana ról,oddajemy im to co sami dostaliśmy.,mimo,że nieraz jest ciężko. Marcela 91 podziwiam!

Masza

I ja nie wyobrażam sobie,abym mogła oddać własnych rodziców.Bo się zestarzeli?Chorują?Stali się niepotrzebni i uciążliwi? Owszem to radykalna zmiana w naszym życiu,aczkolwiek wszystko można pogodzić.Poza tym większość z nas ma już własne dzieci,inne na pewno również założą rodzinę i tak samo kiedyś same będziemy osobami w podeszłym wieku,więc wyobraźmy sobie,jak byśmy czuły,gdyby to nas oddano.

elcia1995

bardzo fajny artykuł Smile

weronkaa84

Bardzo ważne porady, które zapewnią komfort starszej osobie Smile

sisi13

Ciężki temat. Przerabiany w rodzinie wiele razy i za każdym razem boleśnie.

aga0495

To zdecydowanie ważny temat Smile

aga0495

To zdecydowanie ważny temat Smile

Julia Suszczynska

Ciekawy artykuł skorzystam z porad Smile

lawina74

Ważny temat poruszoo w artykule.

wampa

temat bardzo ważny

mario774

Cenne rady

produkty partnerów