Face&Look > ZDROWIE > Tańce etniczne są jak psychoterapia i fitness

Tańce etniczne są jak psychoterapia i fitness

Co ma zrobić ktoś, kto chętnie by potańczył, ale blokuje go poczucie że może nie poradzić sobie z krokami modern jazz czy nawet tradycyjnego walca? Dobrym rozwiązaniem są tańce etniczne.

Lubisz inne kultury i etniczną muzykę? Chciałbyś spróbować sił w prostych tańcach, choć niekoniecznie masz taneczne doświadczenie i talent? Sprawdź, czy w twojej miejscowości organizowane są zajęcia z tańców etnicznych.

Związki tańca z naturą
Tańce etniczne są  nieskomplikowane i piękne w swej prostocie. Odwołują się do odwiecznych związków człowieka z przyrodą i innymi ludźmi. Mogą to być tańce bałkańskie, rumuńskie, tureckie, żydowskie, szkockie, irlandzkie, ormiańskie, francuskie, rosyjskie, portugalskie.  Tańczy się je zazwyczaj w kręgach, korowodach, grupach kilku par. Tańcząc przenosimy się w wyobraźni w inne miejsca, to jako Bułgarki rozsypując płatki róż, to jako Żydówki zapalając szabasowe świece.

Gdzie szukać zajęć?
Kursy i warsztaty prowadzą domy kultury i ośrodki tańca w dużych polskich miastach, czasem też w mniejszych miejscowościach. Instruktorki (w Polsce na ogół są to kobiety, podczas gdy za granicą częściej możemy spotkać instruktora-mężczyznę) zdobywają swoją wiedzę albo na zagranicznych kursach albo w kraju. Chętnie dzielą się swoją fascynacją etniczną muzyką, kolekcjami przedmiotów związanych z daną kulturą, opowieściami o danym kraju. Czasem nasz kraj odwiedzają ich zagraniczni nauczyciele.

Taniec dla każdego
Tańce są różnorodne, na ogół dynamiczne, często radosne, ale czasem też pełne melancholii. Dają poczucie wspólnoty i pełną gamę przeżyć. Może je tańczyć właściwie każdy, niezależnie od wieku i płci, początkujący i zaawansowany. Nie wymagają szczególnych umiejętności – choć na pewno dostarczają organizmowi zdrowej dawki wysiłku, niektóre są też tak żywiołowe, że poprawią nam kondycję.

Zapomnij o problemach
Tańczący starają się zachować równy krok, czują, że są razem, we wspólnocie, przychodząc na spotkania smutni czy zmęczeni zapominają o problemach. Nie ma potrzeby mówienia o swoich sprawach. Tutaj przychodzi się, żeby wziąć udział w wspólnym działaniu. Po spotkaniu wszyscy czują się radośni i pełni życia.
 A czasem ktoś się tak zapamięta w etnicznych tańcach, że zostawia swoją niesatysfakcjonującą pracę i przeszkala się na instruktora...

Więcej informacji i propozycje zajęć znajdziesz m.in. na:

www.tancewkregu.eu

www.flamencoarte.com

www.circledance.art.pl

www.tance-wkregu.pl

 

Autor: 
Agnieszka Putkiewicz

Dodaj komentarz

Komentarze

francesca

Jaka szkoda, że nie mam poczucia rytmu i słuch jakby mi wielki słoń nadepnął na ucho Wink

magggg

jaa to samo niestety Sad

wioleta2211

fajne takie zajęcia chętnie bym się zapisała.

Masza

Jestem po pierwszych zajęciach zumby.Nie ma znaczenia,że myliłam kroki,spociłam jak mysz,za to wytańczyłam się,naśmiałam i spaliłam kalorie(wg instruktorki około 600).Nieważne,że nie macie poczucia rytmu,czy nie znacie kroków,liczy się przede wszystkim świetna zabawa.

KAHA

Ja uwielbiam tańczyć w domu na dyskotece wszędzie. Jestem zawsze królową parkietu! Jak dla mnie to świetna zabawa, modelująca moje ciało.:)

justajustyna

chciała bym skorzystać z takich zajęć u mnie poblisku nic takiego nie ma

weronkaa84

Nie lubię tańczyć w ogóle Smile

bozenkaxxj

Z chęcią bym spróbowała czy spodobałaby mi się zumba, ciągle o niej słyszę Smile

Malinka23

Bardzo lubię taniec. Fajne zdjęcia

Cameleonka

Pomysł świetny, tylko że jesienią i zimą jakoś marnie ze zmuszeniem się do aktywności a wiosną i latem woła działka, więc na tańce nie wystarcza już czasu. Już od kilku lat mi się nie udaje z tymi tańcami więc chyba dam już spokój... Wink

agusia65

mogę tańczyć i tańczyć Biggrin

Malinka23

poprzez taniec wyzwala sie emocje zarówno te dobre jak i złe.

OLIWIA25

super

Dorota Niewiadomska

Super sprawa Smile 

wampa

ja lubię zumbę

JULA7

Smile