Szybki dostęp do informacji o naszym zdrowiu

Każdemu z nas może zdarzyć się wypadek. Gdy tracimy przytomność, nie jesteśmy w stanie opowiedzieć ratownikom lub lekarzowi, jakie leki przyjmujemy, jakie mamy alergie, jaka jest nasza grupa krwi. Nie zawsze też szybko pojawi się ktoś bliski, kto będzie mógł przekazać takie informacje. Teraz mamy nową możliwość przechowywania i udostępniania informacji o swoim zdrowiu. Poznajcie platformę MinHolderNet.


Fot. Shutterstock

- Sprawne ratownictwo medyczne wymaga szybkiego działania - tak zapobiegamy śmierci i minimalizujemy skutki wypadku. Czas odgrywa kluczową rolę. Tzw. złota godzina to okres od wystąpienia zdarzenia do momentu udzielenia pomocy - w tym czasie działania lekarzy czy ratowników są najważniejsze. Szybki i bezpieczny dostęp do informacji o stanie zdrowia ułatwiają podjęcie właściwych decyzji, diagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia -  tłumaczy Marta Dusza, specjalista chorób zakaźnych, kierownik SOR Szpitala w Wołominie, ekspert programu "Życie ekstremalne - nie tylko z wyboru".

Co to jest platforma MinHolderNet?
MinHolderNet to internetowa platforma, która umożliwia bezpieczne przechowywanie i bieżące uzupełnianie danych medycznych (wyniki badań, historie chorób, zdjęcia RTG), jak również dodatkowych informacji o naszym stanie zdrowia (ciąża, karmienie piersią, przyjmowane leki, przebyte choroby czy niebezpieczne zdarzenia).

Kto ma dostęp do informacji na platformie MinHolderNet?
Kluczowym elementem tej e–kartoteki jest Rescue Code, czyli ciąg znaków przypisany dla jednego użytkownika. Kod umożliwia nam korzystanie z możliwości platformy, a służbom medycznym pozwala na zapoznanie się z informacjami na temat użytkownika w razie potrzeby (np. udzielanie mu pomocy po wypadku przez ratowników lub przez lekarzy w trakcie wizyty pacjenta). Lekarze będą potrzebowali Twojego kodu - mogą go zeskanować z karty, przypisanej do konta użytkownika, którą należy stale nosić ze sobą.

Wprowadzone do platformy dane są tłumaczone na 9 najczęściej używanych języków, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane w dowolnym miejscu na świecie, również gdy jesteśmy na wakacjach zagranicą.


JAK TO DZIAŁA?
Platforma została zaprojektowana w taki sposób, aby mogły korzystać z niej osoby, które obsługę komputera znają na poziomie wyłącznie podstawowym. Od czego należy zacząć?

  • Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową www.minholdernet.com
    i kliknięcie w zakładkę Rejestracja znajdującą się w prawym górnym rogu.
  • Po rejestracji pojawi się wiele opcji, aby opisać swój stan zdrowia i wprowadzić dokumentację medyczną.
  • Pierwszym dokumentem wprowadzanym do e-kartoteki jest skan dokumentu tożsamości, dzięki któremu zostaniemy rozpoznani przez służby medyczne
    w przypadku np. utraty przytomności.
  • Całą wiedzę tworzą rozbudowane zakładki dotyczące danych medycznych, jak również niestandardowych informacji o stanie zdrowia użytkownika, w tym zakładka: „jestem w ciąży”, „karmię piersią”, czy „moje ostatnie niebezpieczne zdarzenie”, takie jak np. upadek z wysokości,  ukąszenie kleszcza, trudno gojąca się rana.
  • Odczytanie przez ratowników i lekarzy wiedzy zapisanej na platformie następuje poprzez wpisanie przez nich indywidualnego tzw. Rescue Code, który jest przypisany do każdego użytkownika e-kartoteki. Możliwe jest to również przez zeskanowanie indywidualnego obrazkowego kodu QR, zamieszczonego na karcie MinHolder.
  • Każdy użytkownik jest zobowiązany do podpisania oświadczenia o tym, że jest świadomy wprowadzanej do e-kartoteki wiedzy, która jest zgodna z prawdą
    i przekazywana na potrzeby ratowania życia ludzkiego w kryzysowych zdarzeniach. Jest jednocześnie wyrażeniem zgody na wykorzystanie wiedzy przez upoważnione oświadczeniem służby.

Skąd lekarz ma wiedzieć, że nasze dane są na platformie MinHolderNet?
Oprócz dostępu do e-kartoteki poprzez nadanie indywidualnego hasła do platformy (Rescue Code)  użytkownik otrzymuje także: etui na dokument tożsamości z wyodrębnionym miejscem z informacją o posiadaniu MinHoldera, karty do przechowywania w portfelu, naklejki, które powinny być umieszczone na przedniej i bocznej szybie naszego pojazdu oraz opaskę na rękę.

Każdy użytkownik za pomocą specjalnej aplikacji ma również możliwość instalacji e-kartoteki na smartfonie lub tablecie.

W momencie wprowadzenia platformy MinHolderNet rozpoczęto także akcję informacyjną dla służb ratunkowych i dla pracowników izb przyjęć.

Więcej informacji na stronie: www.minholdernet.com

Sonda: 

Rekomendowane dla Ciebie

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

dark_forest

Idea jest bardzo dobra, jednak w tego typu elektronicznych nowinkach ryzyko, że bardzo intymne informacje o naszym zdrowiu, chorobach, mogą zostać skradzione lub trafić w niepowołane ręce, zniechęcają mnie bardzo. Mam ograniczone zaufanie co do bezpieczeństwa danych.

garderobaitoaletka

Zgadzam się z darl_forest. Pomysł genialny, tylko znając życie zaraz wkradnie się jakiś wirus, błąd czy cokolwiek innego, dane wypłyną, będą w obiegu, handlu. Albo w najbardziej potrzebnym momencie, np. podczas wypadku, zaginą w tajemniczych okolicznościach...

francesca

Ja również podpisuję się pod tym, co napisałyście..

wilma74

E- kartoteki,dzienniki elektroniczne,ciągle coś nowego wymyślają.. O ile dzienniki uważam za dobry pomysł to już bardziej ostrożnie podchodzę do wysyłania danych zdrowotnych na serwery.Wystarczy dobry haker i już tajemnica lekarska idzie w świat.

bbo

A mi się marzy taka służba zdrowia, że kiedy (odpukać) coś mi się stanie w wypadku, to z karty/książeczki/chipa/czy co tam jeszcze wymyślą - będą w stanie odczytać wszystkie informacje na mój temat i szybko i skutecznie mi pomóc.

joanna m

podzielam Wasze zdanie. Nie mam zaufania do tego typu przechowalni naszych intymnych danych. Łudzę się nadzieją, że kiedyś służba zdrowia w Polsce zacznie działać tak jak powinna.

Masza

Mam mieszane uczucia,sam pomysł jak najbardziej mi się podoba.Czasami przecież decydują minuty,aby uratować człowieka.Jednak z drugiej strony,pozostaje obawa czy dane nie dostaną się w niepowołane ręce.

angel3312

super sprawa, oby takie sprzęt był wszędzie dostępny.

bozenkaxxj

zamysł świetny, tylko czy w naszej służbie zdrowia zadziała? Dłuuużo czasu jest potrzebne

helena1254

faktycznie idea znakomita, ale ponawiam pytanie czy w naszej słuzbie zdrowia znajdzie pozytywne odzwierciedlenie? nie sądze, tak jak poprzedniczki uwazam, że musi minąc naprawde sporo czasu zanim, coś takiego sie u Nas zadomowi

monaqua

lakarze narzekają, że zbyt wiele informacji o naszym stanie zdrowia wiemy z internetu

justajustyna

zgadzam sie z monaqua

weronkaa84

Niby pomysł fajny, ale ciekawe jak by to wyglądało w praktyce. Czy nie byłoby większego chaosu i bałaganu niż jest obecnie Smile

claudiq1990

Chyba jeszcze nie jesteśmy gotowi na takie zmiany Wink 

Cameleonka

Założenie jest dobre ale co z bezpieczeństwem danych? Średnio to widzę, ale w przyszłości - kto wie?

agusia65

oby w naszym kraju znmieniło się na plus bo leczyć się niestety nie jest łatwo 

wampa

oj te wirusy

Dorota Niewiadomska

Nie jestem do końca przekonana.

produkty partnerów