Światowe ikony mody rodem z... Polski

Brytyjczycy lubią się chwalić swoim pochodzeniem, podkreślając na każdym kroku swoją brytyjskość, wyjątkowość oraz zasługi dla świata. Jednak część sław z Wielkiej Brytanii, które uznawane są za narodowe ikony ma mocne polskie korzenie. Mało kto wie, że znana marka Marks&Spencer ma polskie korzenie, Barbara Hulanicki ubierała Micka Jaggera, a... kto jeszcze? 
 
Ten kto myśli „Wielka Brytania”, zwykle ma na myśli także tę markę. Uznawaną za jedną z najbardziej brytyjskich sieci sklepów także założył Polak – Michael Marks, jeden z duetu „Marks & Spencer”. Urodził się w polsko-żydowsko-białoruskiej rodzinie w Słonimie pod Grodnem. Przybył do Anglii w 1882 r. i osiedlił w Leeds. Podobnie jak Jack Cohen, rozpoczął działalność od sprzedaży towarów po okolicznych wsiach, następnie na targach w Leeds. Był słynny ze sprzedawania rzeczy za 1 pensa. W 1894 r. był już w stanie z pomocą partnera Thomasa Spencera założyć sieć stanowisk targowych, potem 9 sklepów oraz magazynu. W 1897 r. M&S Tesco stanowiło już imperium z 36 sklepami na terenie całego kraju. W 1897 r. Michael Marks został także naturalizowany na obywatela brytyjskiego. A skoro była mowa o Słonimie – pochodzi stamtąd także bardziej współczesna brytyjska celebrytka – prezenterka stacji ITV, zwyciężczyni „Stricly Come Dancing” – Natasza Kapliński.
 
Polacy to naród niezwykle kreatywny. Na Wyspach osiadło i rozwinęło skrzydła wielu artystów. Wystarczy wspomnieć twórczynię legendarnej marki, która zrewolucjonizowała świat mody lat 70. To Barbara Hulanicki. Urodziła się w Warszawie w 1936 r. Karierę zaczynała jako ilustratorka w magazynach tj. Vogue, Tatler czy Women’s Wear Daily. W 1964 r. była już w stanie otworzyć wraz ze swoim mężem Stephenem Fitzem pierwszy sklep na Kensington High Street w Londynie. Sklep pod marką Biba stał się symbolem oryginalności, dekadenckiej atmosfery, stylu inspirowangeo Art Deco. Barbara stała za kreacją stylu m.in. Micka Jaggera, czy Davida Bowie. Warto dodać, że naczelna magazynu Vogue – słynna Anna Wintour – pierwsze kroki w modzie stawiała właśnie w sklepie Barbary Hulanicki. Do dziś Biba jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek na świecie, charakterystyczne skecze zdobią najnowsze kolekcje dostępne bardziej masowo w sklepach Asdy czy House of Fraser. Barbara Hulanicki została nagrodzona orderem OBE za zasługi dla brytyjskiej mody, stałą się ikoną lat 70. i jedną z najlepiej rozpoznawanych projektantek wszechczasów.
 
 
Ale nie tylko nazwisko Hulanicki w brytyjskim świecie mody mocno błyszczy. Okazuje się, że rodzinę królewską, aktorki i wielu polityków dziś także ubierają Brytyjczycy o polskich korzeniach. Jedną z najczęściej wybieranych projektantek jest Lindka Cierach. Projektantka, która znajduje się wśród elity brytyjskich projektantów mody pochodzi z Lesotho w Afryce z rodziny polsko – brytyjskiej. Pracowała dla Vogue, potem podjęła studia w London College of Fashion i dostała się na staż u japońskiej proktantki Yuki. Choć nieznana w Polsce, ubierała najznamienitsze sławy świata arabskiego, w tym księżniczkę Bachrajnu. Zasłynęła jednak z projektu sukni ślubnej dla Sary Ferguson na ślub z diukiem Yorku – księciem Andrzejem. Od tej pory regularnie ubierała królewską rodzinę, w tym księżną Kate. Pojawiła się także w programie „Ladette to Lady” w 2006 r. W 2013 zakończyła jednak oficjalnie swoją karierę.  
 
Rodzinę królewską ubiera także Tomasz Starzewski – syn polskich przesiedleńców z 1947 r. Jednakże Barbara Hulanicki i Lindka Cierach to nie jedyne projektantki, które stały się ikonami brytyjskiego stylu. Do najznamienitszych projektantek należy także Maria Grachvogel. Jej regularnymi klientkami są m.in.: Emma Thompson, Scarlett Johansonn, Angelina Jolie, a nawet Victoria Beckham. Projektantka urodziła się w Londynie jako córka Polki i Irlandczyka. Co ciekawe, pierwszą kolekcję przygotowała już w wieku 14 lat, a  w wieku lat 17 zdała egzamin państwowy na… maklera giełdowego. Przemysł kreatywny to zdecydowanie domena Polaków. Kolejnym znamienitym nazwiskiem ze świata mody był Henryk Strzelecki, znany współtwórca marki Henri Loyd. Urodzony w Brodnicy w 1925 r. przyjechał do Anglii po wojnie, w której aktywnie walczył po stronie brytyjskiej. Został nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego. 
 
Małgorzata Szwed
 
Zdjęcia:
główne Barbary Hulanicki 
 Dania Graibe
http://www.barbarahulanickidesign.com
materiały prasowe TransferGo
 
Artykuł powstał z inicjatywy TransferGo – serwisu szybkich przelewów dla emigrantów, patrona kampanii: „Więcej nas łączy niż dzieli. TransferLOVE”. Więcej ciekawostek znajdziesz na blogu: https://www.transfergo.com/pl/blog/
 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

JULA7

Miło wiedzieć Smile

sisi13

No proszę. Nie wiedziałam.

kryska.67

To miłe gdy w świecie słyszy się o sukcesach rodaków.

markiewicz_ann

i kto by pomyslał

Małgorzata Gadawska

Super

Liliana 5555

Bardzo miło to czytać

produkty partnerów