Sprawdzone metody na pleśniawki
Pleśniawki jamy ustnej przybierają postać białych nalotów, które tworzą kożuch na błonie śluzowej jamy ustnej. Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają ścięte mleko lub serek twarogowy. Niekiedy zmiany te zlewają się ze sobą i zajmują sporą powierzchnię jamy ustnej, a wokół nich pojawia się stan zapalny. Pleśniawki mogą zajmować praktycznie całą powierzchnię jamy ustnej i występować na wewnętrznej stronie policzków i warg, na języku, dziąsłach, a także na podniebieniu miękkim i twardym. Ich powstawanie to wynik zakażenia i nadmiernego rozwoju grzybków (drożdżaków) Candida albicans. Jest to dość częsty problem noworodków i niemowląt, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, który może wystąpić zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i sztucznie [1]. Pleśniawkom u niemowlaków zazwyczaj towarzyszą dolegliwości bólowe, osłabione łaknienie oraz mniejsze przyrosty masy ciała1. Dlatego właśnie z pleśniawkami trzeba walczyć, stosując odpowiednie leczenie i profilaktykę. Leczenie i zapobieganie pleśniawkom – co warto wiedzieć? Sprawdź!
Jak wygląda leczenie pleśniawek w jamie ustnej u dzieci?
Zapalenie jamy ustnej wywołane przez Candida u dzieci zwykle leczy się, stosując pędzlowanie jamy ustnej środkami antyseptycznymi [1]. Oprócz tego podaje się leki przeciwgrzybicze. Wysoką skuteczność wykazują pochodne imidazolowe, np. flukonazol. Jest to lek dostępny na receptę, podobnie zresztą jak wiele innych przeciwgrzybiczych leków, dlatego konieczna będzie wizyta z dzieckiem u pediatry [2].
Co ważne, pleśniawki wywołane są przez grzyby, nie bakterie, dlatego antybiotykoterapia nie znajduje tutaj zastosowania. Plamki i niepokojące objawy wymagają jednak różnicowania m.in. z aftami i infekcjami, które leczy się nieco inaczej [1].
Pleśniawki powinno się leczyć dostatecznie długo ze względu na ryzyko nawrotów, jednak z pewnością o wszystkim poinformuje lekarz podczas wizyty. Aby przyspieszyć leczenie zmian u niemowląt i małych dzieci, ważne jest też odpowiednie zapobieganie [1].
Domowe sposoby na pleśniawki przyspieszające leczenie
W walce z pleśniawkami zarówno u noworodka, jak i niemowlęcia szczególnie ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Po pierwsze, po każdym karmieniu naturalnym i sztucznym należy oczyszczać jamę ustną dziecka z resztek mleka, uwzględniając dziąsła i zachyłek pod górną oraz dolną wargą, a także grzbiet języka i dno jamy ustnej. Do czyszczenia wykorzystać można jałowy gazik nawinięty na palec wskazujący i zwilżony letnią przegotowaną wodą [3].
Jak zapobiegać powstawaniu pleśniawek u dzieci?
W profilaktyce pleśniawek kluczową rolę odgrywa dbanie o higienę w trakcie przygotowywania pokarmów dla dziecka. Trzeba dokładnie myć oraz wyparzać smoczki i butelki. Pod żadnym pozorem nie powinno się wkładać smoczka ponownie do buzi dziecka po upadku na podłogę, nie wolno również podawać dziecku do ust oblizanego smoczka. Oprócz tego należy zawsze dokładnie myć ręce przed kontaktem z niemowlęciem [1].
Jakie są najczęstsze przyczyny pleśniawek?
Na wstępie powiedzieliśmy już sobie, czym są pleśniawki, teraz warto jeszcze omówić, co prowadzi do rozwoju pleśniawek u niemowląt. W przypadku niemowląt pleśniawki wynikają zazwyczaj z niedojrzałości rozwijającego się dopiero układu odpornościowego, natomiast u starszych dzieci do ich powstania przyczynić się mogą infekcje leczone antybiotykami oraz choroby takie jak niedokrwistość i zaburzenia wchłaniania [1].
Czy pleśniawki są zaraźliwe?
Pleśniawki są efektem zakażenia grzybiczego jamy ustnej, dlatego dziecko może zarazić się nimi np. od osoby dorosłej podczas choćby pocałunków. Patogeny mogą przenosić się z człowieka na człowieka, dlatego właśnie osoba chora powinna wystrzegać się kontaktów z dzieckiem, jeśli ma świadomość infekcji.
Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin
Bibliografia:
- Kociszewska-Najman B., Skibińska J., Ginda T. i in., Pleśniawki i afty jamy ustnej u niemowląt – rozpoznawanie i leczenie, Postępy neonatologii, 24(2), 2018.
- Kuchar E., Pleśniawki jamy ustnej u niemowląt, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/93161,plesniawki-jamy-ustnej-u... (dostęp: 2023.01.02)).
- Adamowicz-Klepalska B., Zapobieganie chorobom jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/67491,zapobieganie-choro... (dostęp: 20201.02.)).
Dodaj komentarz