Sklep obuwniczy – online czy offline?

Już 73% internautów kupuje w sieci – to wynik raportu „E-Commerce w Polsce 2020” przygotowanego przez Gemius we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Wśród najchętniej wybieranych produktów znajdują się także buty. Wpływ na wzrost zainteresowania zakupami online z pewnością miała pandemia koronawirusa. Polacy przekonali się, że zakupy w sieci są wygodne, szybkie i, co najważniejsze, bezpieczne. Czy w związku z tym warto całkowicie przenieść działalność do sieci? A może najlepsze efekty przyniesie wykorzystanie dwóch kanałów sprzedaży: online i offline? Podpowiadamy!

Sklep online – wady i zalety

Konsumenci doceniają zakupy w sklepach internetowych. Przede wszystkim za: oszczędność czasu, możliwość porównania produktów z różnych półek cenowych, nieograniczony dostęp do prezentowanej oferty, brak konieczności wychodzenia z domu, atrakcyjne ceny oraz dostawę pod wskazany adres lub do punktów odbioru. Wśród wad najczęściej wymieniają: niedostosowanie oferty do urządzeń mobilnych oraz brak możliwości fizycznego kontaktu z produktem.

A jak wygląda prowadzenie sklepu internetowego z perspektywy sprzedawcy? Sklep online to przede wszystkim redukcja kosztów. Mniej osób potrzebnych do obsługi klienta to mniej środków przeznaczonych na utrzymanie etatów. Przedsiębiorcy oszczędzają także na wynajmie powierzchni usługowej np. w galeriach handlowych. Sklep internetowy to możliwość dotarcia do szerszego grona klientów: nie tylko z Polski, ale całego świata. Gdzie zamawiać wysokiej jakości produkty w konkurencyjnych cenach? Hurtownia obuwia to partner biznesowy nie tylko dla dużych sklepów, ale także mniejszych przedsiębiorstw.

Tradycyjny sklep obuwniczy – wady i zalety

Wiele osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia, jest przyzwyczajonych do tradycyjnych zakupów. Zanim kupią produkt, chcą go dokładnie obejrzeć, a w przypadku butów także przymierzyć. Przyzwyczajenie to bardzo ważny czynnik, którego nie należy bagatelizować! Bezpośredni kontakt z produktem przed podjęciem decyzji o zakupie pozwala zminimalizować ryzyko zwrotu.

Sklep stacjonarny posiada jednak sporo ograniczeń. Z oferty mogą skorzystać tylko osoby, które fizycznie do niego przyjdą, czyli przede wszystkim mieszkańcy miejscowości, w której się znajduje, ewentualnie osoby spoza niej, przebywające np. na urlopie lub będące w trakcie podróży służbowej. Tradycyjny sklep ma także inne ograniczenia: nie zawsze wybrany przez klienta towar w danym rozmiarze jest na stanie. W wielu miejscach istnieje oczywiście opcja zamówienia go na życzenie, ale wiąże się to z koniecznością oczekiwania, a przecież nie po to klient przyszedł do sklepu stacjonarnego, aby wyjść z pustymi rękoma. Utrzymanie sklepu stacjonarnego generuje także dużo większe koszty.

Pandemia koronawirusa pokazała, jak wiele rzeczy możemy załatwić przez internet. I choć nikt nie pokusi się o prognozę, że w ciągu najbliższych lat nastąpi całkowite przeniesienie biznesów do sieci, to jedno jest pewne: sklepy internetowe z roku na rok będą generować coraz więcej sprzedaży (według raportu pt. „Wpływ światowej pandemii koronawirusa na branżę obuwniczą” przygotowanego przez Biuro Strategii i Analiz Międzynarodowych PKO Bank Polski w Polsce w 2023 roku może to być nawet 24,4%).

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z pawpol.com.pl

 

face&look BOX z produktami NUMERO kupicie w naszym sklepie 
 

 

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Kamila Gwiazdowska

W ostatnim czasie ubrania i buty kupujemy z mężem praktycznie jedynie w sklepach internetowych. Należymy do osób wygodnych i po prostu nie mamy ochoty na marnowanie czasu w sklepach stacjonarnych i poszukiwanie dla siebie obuwia. W sklepach internetowych mozna znaleźc porządniejsze buty w znacznie korzystniejszej cenie . Sama kupuję obuwie w różnych sklepach. Mąż mój natomiast w ostatnim czasie polubił kupowanie w Ombre https://ombre.pl/ Polecam zajrzeć, mają dobre promocje na miejscu. 

rycerzyk6

Uwielbiam przymierzać buty, więc ja offline

produkty partnerów