Siłownia - jak zacząć?

Marzysz o pięknej, wysportowanej sylwetce, ale świat siłowni i aktywności fizycznej jest ci zupełnie obcy? Czy można zacząć treningi na siłowni bez żadnej wiedzy na temat sportu? Czytaj dalej, by dowiedzieć się odpowiedzi.

Od kilku lat w trendzie jest aktywność fizyczna i prowadzenie zdrowego trybu życia. Jest to jeden ze zdrowszych trendów, jakie mieliśmy okazję obserwować, szczęśliwie wciąż się utrzymujący. Aktywność fizyczna sprawia, że poprawia się kondycja całego naszego organizmu, wyglądamy korzystniej, a także często po prostu poprawiamy jakość życia także przez to, że podnosi się poziom endorfin w naszym organizmie.

 

Wydaje się, że nie istnieją żadne przeciwskazania do uprawnia sportu i że wejście w świat siłowni jest banalnie proste, a jednak jest szereg informacji, które powinieneś znać przed swoim wejściem w świat siłowni.

 

 

Dlaczego siłownia?

 

 

Decydując się na rozpoczęcie wzmożonej aktywności fizycznej, wiele z nas decyduje się na wykupienie karnetu na siłownię. Jest to spowodowane zarówno viralowymi zdjęciami w lustrze na siłowni, które każda z nas ma ochotę wstawić na Instagram, jak i szybkimi efektami, które gwarantują nam ćwiczenia na siłowni. Maszyny skierowane na ćwiczenie konkretnych części ciała, wykonywanie danej ilości powtórzeń, to wszystko sprawia, że efekty ćwiczeń na siłowni widoczne są stosunkowo szybko, na pewno szybciej niż przy mniej intensywnej aktywności fizycznej.

 

 

Jak zacząć?

 

 

Ćwiczenia na siłowni są sporym obciążeniem dla naszych mięśni, dlatego przed ich rozpoczęciem należy zaciągnąć wiedzy i dowiedzieć się, jak łagodnie rozpocząć swoją przygodę ze sportem. Zbyt radykalne ćwiczenia mogą wydawać się najbardziej efektowne, jednak w rzeczywistości zamiast oczekiwanymi efektami, mogą skutkować nawet kontuzją.

 

Zaczynaj łagodnie – od małej ilości powtórzeń oraz niewielkich obciążeń. Wykonuj proste ćwiczenia, niewymagające kwalifikacji ani skomplikowanego ułożenia ciała. Podczas wykonywania ćwiczeń pamiętaj, że niezwykle istotna jest poprawna postawa – kręgosłup trzymaj prosto, jednak w taki sposób, by ciężar ciała spoczywał na mięśniach brzucha. W ten sposób wykonywane ćwiczenia będą odpowiednio oddziaływać na ciało, a nie będą nadmiernie obciążające dla stawów i kości. Z tego samego powodu pamiętaj także o konieczności ugiętych kolan, utrzymywaniu kolan w linii stóp oraz stóp skierowanych na zewnątrz. Opis tej pozycji może brzmieć skomplikowanie, jednak najprostszym sposobem na zapamiętanie jest obejrzenie specjalistycznych zdjęć, czy filmików, które bez problemu można znaleźć w sieci.

 

 

Cardio

 

 

Najbezpieczniejszym rozpoczęciem przygody z siłownią jest cardio, czyli rowery oraz bieżnia. Są to maszyny, które ograniczają ryzyko kontuzji, jednak i w przypadku ćwiczeń na nich należy uważać, by się nie przeforsować, szczególnie w przypadku rozpoczynania swojej przygody z siłownią.

 

Zanim wybierzesz się na swój pierwszy raz na siłowni, zdiagnozuj stan swojego organizmu, dowiedz się, jakie ćwiczenia i w jakiej intensywności powinieneś wykonywać. Najprostszym rozwiązaniem jest wykupienie jednorazowego treningu z trenerem personalnym, który jako specjalista wyznaczy twoją prawidłową ścieżkę treningu. Jeśli nie chcesz tego robić, zacznij od ćwiczeń jak najlżejszych, pamiętaj jednak, żeby reagować na dolegliwości bólowe i inne niepokojące sygnały swojego organizmu.

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów