Face&Look > MODA > PORADY > Różnica między lustrzanką a bezlusterkowcem

Różnica między lustrzanką a bezlusterkowcem

Od kilku lat na rynku aparatów fotograficznych dostępne są bezlusterkowce. Są to aparaty, które wyglądem przypominają modele kompaktowe, ale mają też elementy charakterystyczne dla lustrzanek. Nasuwa się więc pytanie, czym różnią się te nowe wersje aparatów, od modeli wykorzystywanych od dawna przez profesjonalistów?

 
 

Waga i rozmiar

Różnicę między aparatami widać już na pierwszy rzut oka. Lustrzanki są cięższe i mają pokaźniejsze gabaryty niż bezlusterkowce. Te drugie są naprawdę królami miniaturyzacji. Różnicę między wspomnianymi parametrami można szybko zauważyć po całym dniu robienia zdjęć. Po założeniu obiektywu lustrzanka waży około 0,5-1 kg, a bezlusterkowiec mniej niż 500 gramów. Co więcej, w aparatach pozbawionych luster istnieje możliwość montowania różnej wielkości obiektywów, gdzie w lustrzankach mniejsze mogą być jedynie korpusy, a obiektywy mają standardową wielkość. Jest to uciążliwe szczególnie w podróży, bo lustrzanka zajmuje znacznie więcej miejsca.

Jakość fotografii

Okazuje się, że wielkość matrycy, od której zależy jakość zdjęć, może być w obu aparatach podobna. Zarówno lustrzanka, jak i bezlusterkowiec wykonają wysokiej klasy fotografie. Na widoczną poprawę jakości zdjęcia wpływa pełna klatka, która występuje w aparatach z wyższej półki cenowej (6-7 tys. zł). W przypadku omawianych typów aparatów fotograficznych (mieszczących się w przedziale cenowym 2-5 tys. zł), nie ma większej różnicy w jakości obrazu. Wiele świetnych modeli aparatów dostępnych jest na https://proclub.pl/. Firma oferuje wszystkie niezbędne akcesoria fotograficzne od obiektywów i kart, po filtry, torby i statywy.

Autofocus i kadrowanie

Bardzo ważny jest również autofocus. W tym elemencie przewagę ma lustrzanka, która lepiej radzi sobie z ustawieniem ostrości, gdy jest ciemno. To samo można zauważyć przy fotografowaniu obiektów występujących w ruchu. Parametry techniczne bezlusterkowca w obu przypadkach mogą okazać się niewystarczające. W przypadku aparatu bez luster nie ma również możliwości kadrowania przez wizjer i dostępna jest jedynie opcja kadru na ekranie. W tym elemencie przewagę mają lustrzanki, w których obraz widoczny jest nawet w ostrym słońcu. Nie mniej jednak wiele modeli bezlusterkowców posiada odchylany ekran, co niezwykle ułatwia fotografowanie. Dzięki takiej funkcji nie trzeba kłaść się na ziemi, żeby skadrować zdjęcie z poziomu podłoża. Poza tym, przy zdjęciach portretowych istnieje możliwość odgięcia ekranu o 180 stopni i zobaczenia siebie na ekranie.
 
Jak widać, nie można jednoznacznie stwierdzić, który typ aparatu jest lepszy. Wszystko zależy od preferencji i oczekiwań użytkownika. Są sytuacje, w których tylko lustrzanka spisze się na medal, ale często wystarczy bezlusterkowiec, by móc wykonać profesjonalne, wysokiej jakości zdjęcia.  

fot. materiały prasowe

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

uid); $img = '/sites/all/themes/fnl_tpl_temp/images/ona.jpg'; if(isset($user->field_avatar['und'][0]['uri'])){ $img = image_style_url('avatar', $user->field_avatar['und'][0]['uri']); } echo ''; ?>
sisi13

W tym roku z lustrzanki przerzuciłam się na bezlusterkowca. Są wady i zalety.