Rozmawiaj, ale nie narzekaj!

Chcesz o czymś pogadać z partnerem, ale boisz się, że przerodzi się to w kłótnię? Poznaj cztery zasady, które pomogą ci uniknąć awantury i zwiększą szansę na porozumienie z partnerem.


Fot. Shutterstock

Według doświadczonej amerykańskiej terapeutki Pii Melody jeśli chcesz, żeby rozmowa przebiegała spokojnie, trzymaj się następujących zasad. Przygotuj się - zastanów się dobrze, co i jak chcesz powiedzieć.

Po pierwsze, ogranicz się do czterech zdań. Może to brzmi zabawnie, ale ma sens. Jeśli musisz mówić krótko, skupiasz się na tym, co jest najważniejsze, nie dodajesz swoich uczuciowych komentarzy i sarkastycznych docinków - które są bardzo niewskazane, jeśli rozmowa ma być spokojna i rzeczowa.

Po drugie, nie uskarżaj się. Jeśli chesz powiedzieć, że źle się czujesz z jakimś zachowaniem partnera, powiedz to, ale krótko i rzeczowo. Nie rozwijaj tematu swojego nieszczęścia czy dyskomfortu! Nie mów na przykład, że wydaje ci się, że cię nie kocha, nie lubi, że czujesz się nieszczęśliwa i porzucona, bo nie chce spotykać się razem z tobą z twoimi przyjaciółmi. Po prostu zaproponuj mu wspólne wyjście!

Po trzecie, nie potępiaj partnera i nie mów, że ty masz rację, a on nie. Przedstaw spokojnie sytuację ze swojej perspektywy, nie wpędzaj go w poczucie winy! Nie manipuluj nim, żeby osiągnać swój cel. Powiedz jasno, że np. chciałabyś, żeby częściej pomagał dzieciom w odrabianiu lekcji, a nie opowiadaj, jak złym jest ojcem, bo tego nie robi.

Po czwarte, nie usprawiedliwiaj się i nie wdawaj w długie wyjaśnienia. Jeśli chcesz, żeby partner coś zrobił - np. kupił chleb po drodze do domu - nie wdawaj się w długie tłumaczenie, że dziś sama nie masz na to czasu, że jesteś zmęczona, że nie masz drobnych, że twoja torba i tak jest już ciężka. Jeśli wdasz się w nadmierne wyjaśnienia, ryzykujesz, że będzie zniecierpliwiony i zirytowany jeszcze zanim dojdziesz do swojej prośby...

Nie zawsze każda prośba zostanie spełniona, a uwaga dobrze przyjęta - może się jednak okazać, że jeśli będziemy wyrażać się konkretnie i spokojnie, nasze szanse na sukces są znacznie większe.

Partner nie zawsze zrobi to, o co go prosimy, nie zawsze zmieni swoje zachowanie, które nam nie odpowiada. Jednak gdy rozmawiamy spokojnie, łatwiej będzie nam dostrzec jego punkt widzenia i motywację, a nie traktować "nie" jak osobistej obrazy.

Ważne jednak, żeby tych "nie" - zwłaszcza gdy chodzi o najważniejsze dla nas sprawy - nie było jednak za dużo...


Więcej ciekawych rad znajdziecie w książce Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić (Pia Melody, Andrea Wells Miller, J. Keith Miller, wydawnictwo Czarna Owca, cena 29,90 zł)

 

 

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

helena1254

Świetne rady, które stosuje, ksiązka uważam warta przeczytania, zapowiada się ciekawie:)

dark_forest

Oj tak, czasem tak trudno jest dojść do porozumienia i kompromisu w rozmowie...
Chętnie przeczytam taki poradnik.

angel3312

Oj te chłopy...
Kompromis jest ważny, ale też druga strona powinna go stosować.
Myślę że sztuką jest się dogadywać bez kłótni. Kłótnia też jest potrzebna, że móc się godzić.

bozenkaxxj

mądre porady, warto je zapamiętać bo na pewno spokojna, rzeczowa rozmowa przyniesie lepszy skutek niż wydzieranie się i pretensje, oskarzenia

asienka250492

Artykuł warty przeczytania jak najbardziej,bardzo przydatne rady. To prawda,że czasami do kompromisu jest dojść bardzo trudno,dlatego bardzo ważna jest rozmowa,wysłuchanie drugiej strony. Niepotrzebne pretensje i oskarżenia nie mają sensu,bo tylko pogarszają całą sytuację...

Marcela91

pomocne rady bardzo fajnie

Yoanne91

Mi się na szczęście udaje wszystko rozwiązywać z moim partnerem bez kłótni. Dużo uśmiechu na twarzy i naprawdę można. Rady oczywiście trafne.

Masza

Zawsze powtarzam,że w związku najważniejsza jest rozmowa.Oczywiście bywają chwile,że nie da się od razu dojść do porozumienia,ale w końcu dojdzie się do kompromisu.

Masza

Zawsze powtarzam,że w związku najważniejsza jest rozmowa.Oczywiście bywają chwile,że nie da się od razu dojść do porozumienia,ale w końcu dojdzie się do kompromisu.

elcia1995

świetne porady Smile

weronkaa84

Całkowie zgadzam się z artykułem.

sisi13

Ma to sens i faktycznie się sprawdza.

aga0495

Bardzo mądre rady Smile

Natalia Wysocka

Świetny poradnik Smile

Julia Suszczynska

Ciekawy artykuł skorzystam z porad Smile

wampa

z pewnością warto przeczytać...może coś każdy znajdzie dla siebie:)

mario774

Warto rozmawiać

Iwo

 Porady dobre ale trudno je stosować na co dzień

produkty partnerów