Face&Look > ZDROWIE > Przyczyny przerzedzenia włosów i łysienia. Jak zatrzymać wypadanie włosów i pobudzić je do wzrostu?

Przyczyny przerzedzenia włosów i łysienia. Jak zatrzymać wypadanie włosów i pobudzić je do wzrostu?

Zgodnie z wyliczeniami dermatologów, człowiek przeciętnie traci od 80 do 100 włosów dziennie. Proces ten jest zupełnie normalny i przebiega niezauważalnie, dopóki jednocześnie z nim trwa zdrowy wzrost włosów, a ich gęstość pozostaje stabilna. Jeśli jednak włosy zaczynają wypadać nagle, wypadanie jest wyjątkowo nasilone lub też prowadzi do łysienia - to może być to efekt ich nieprawidłowej pielęgnacji lub oznaka zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W dużym stopniu na proces ten wpływa wiek, a także zaburzenia hormonalne, choć nie są to jedyne uwarunkowania, wpływające na kondycję i gęstość włosów. Zwiększona utrata włosów może być efektem długotrwałego stresu, nerwicy, przemęczenia, osłabienia organizmu (zwłaszcza w czasie ciąży lub menopauzy) czy przebytych infekcji; skutkiem ubocznym leczenia farmakologicznego czy antykoncepcji, jak i symptomem wielu chorób, np. anemii, chorób zakaźnych, cukrzycy, nowotworów czy chorób skóry głowy. Ponadto, problem nadmiernego wypadania włosów może być związany z niekorzystnym działaniem czynników fizycznych i chemicznych,  np. intensywnym wpływem promieniowania UV oraz chlorowanej wody, a także z niewłaściwą pielęgnacją. Wymagające stosowania wielu silnych kosmetyków stylizacje włosów, a także farbowanie, prostowanie czy trwała ondulacja sprawiają, że we włosach powstają wady strukturalne. W efekcie stają się one cienkie, matowe, łamliwe, suche i podatne na wypadanie. Niekiedy słaba jakość włosów uwarunkowana jest genetycznie.

Z pewnością nagłego nadmiernego wypadania włosów nie należy ignorować, gdyż proces ten może być oznaką zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i poważnych niedoborów witaminowych. Jeśli włosy nagle stały się rzadsze, wskazana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub z dermatologiem, aby zdiagnozować pierwotne przyczyny nieprawidłowości i wdrożyć ewentualne leczenie. Wzmożone wypadanie włosów, w takich przypadkach, ma zazwyczaj charakter przemijający – w przeciwieństwie do łysienia androgenowego czy plackowatego. O łysieniu możemy bowiem mówić dopiero wówczas, gdy proces wypadania włosów przebiega bardziej intensywnie niż zazwyczaj.

Zdrowa skóra głowy zawiera około 80 % mieszków włosowych w fazie wzrostu. Łysienie, najprościej ujmując, to nic innego jak efekt zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem.  Kluczem do zwiększenia gęstości włosów i pobudzenia ich do wzrostu jest przede wszystkim stymulacja uśpionych cebulek za pomocą specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych – mówi Magdalena Kotowska – General Manager firmy kosmetycznej Muse Cosmetics. Są to produkty wysoce specjalistyczne, zaawansowane technologicznie, skomponowane w sposób optymalny. Ich działanie zachodzi na poziomie skóry głowy, wewnątrz organizmu, nie zaś na powierzchni włosa, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych odżywek kosmetycznych, dostępnych w drogeriach. Dlatego podczas aplikacji preparatów dedykowanych porostowi włosów zaleca się wykonywanie krótkiego masażu skóry głowy okrężnymi ruchami za pomocą opuszków palców, by poprawić ukrwienie skóry i ułatwić wnikanie substancji aktywnych. Wybierając preparat warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie oraz jakość składników aktywnych. Ważne jest, aby preparat zawierał sprawdzony składnik aktywny, którego skuteczność potwierdzona została badaniami klinicznymi - tylko wtedy możemy liczyć na prawdziwie zadowalające efekty kuracji. Godne polecenia są na przykład preparaty zawierające składnik Widelash™, którego skuteczność i bezpieczeństwo wielokrotnie potwierdzone zostało badaniami klinicznymi, aplikacyjnymi i konserwacyjnymi.

Przy wyborze specjalistycznego preparatu należy zwrócić uwagę nie tylko na składniki aktywne, ale także na konsystencję produktu, która ułatwi stosowanie oraz pozwoli na sprawną aplikację. Doskonale sprawdzają się preparaty w piance, które zapewniają wygodę użytkowania i skracają czas aplikacji czyniąc ją niekłopotliwą. Pewne cechy budowy i ilość włosów są genetycznie zaprogramowane, na szczęście jednak współczesna dermatologia dysponuje sposobami, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie procesu łysienia, a także zwiększenie gęstości włosów. 

Autor: 
Musecosmetics.eu / Esti

Dodaj komentarz

Komentarze

Dorota Niewiadomska

Najczęściej dopatrujemy się przyczyny w złej pielęgnacji.Nic bardziej mylnego.Zazwyczaj tkwi ona w środku.Wiem z doświadczenia.Dlatego najpierw warto zrobić odpowiednie badania.Kto wie czy to właśnie one nie uchroniły mnie od wyłysienia.

nishita27

Ten problem dotyczy niestety mnie :/ Witamin nie brakuje więc przyczyna jest inna. Chyba czas wybrać się z tym do odpowiedniego specjalisty bo odpowiednie szampony tu nie działają :/

bozenkaxxj

Jak do tej pory na szczęście nie miałam problemu z nadmiernym wypadaniem włosów.Artkuł ciekawy a nigdy nic nie wiadomo, co może nas spotkać.

sisi13

Ja zawsze panikuję gdy widzę ile włosów mi wypada, gdy są już pokaźnej długości. A potem okazuje się, że to tylko ich długość robi wrażenie, że zaraz wyłysieję.

MAKARYMAKARY

Ja zacząłem łysieć dokładnie w tym samym miejscu i wieku co mój ojciec więc chyba genetyka ma tu też coś do gadania. Chyba REDAKCJA się przejęła moją niechęcią do szamponów, bo ostatnio sporo tu o łysieniu

kylaina

Moje wyapdają raczej normalnie, więc nieprzejmuję się.

Nataliiia1

Na szczęście nie dotyczy mnie ten problem, choć wiem, że to nic przyjemnego kiedy garściami wypadają włosy. Widok przerażający. Uważam, że przyczyn należy szukać w środku, ponieważ wypadanie włosów to sygnał alarmowy, że coś się dzieje nie tak. 

weronkaa84

Ja na szczęście nie ma problemu z nadmiernym wypadaniem włosów. Ale to prawda, że przyczyn może być bardzo wiele. Od złej pielęgnacji, poprzez choroby, zaburzenia hormonalne po uwarunkowania genetyczne. Mój mąż tez zaczął łysieć, ale u niego jest to spowodowane właśnie dziedzicznością.

elcia1995

Te problem dotyka mnie zazwyczaj jesienią i wiosną, dlatego też bardzo chętnie w tych okresach zastosuję sie do podanych porad Smile

Patula

Zdrowe odżywianie to podstawa jeśli dostarczymy organizmowi wszystkich witamin nie bedzie problemu chyba że jest jakas choroba

Beatris20

Tak, trzeba działać od środka, w ciaży włosy przeważnie się poprawiają za sprawą działania hormonów, które sprawiają , że włosy przestają wypadać i mamy ich wtedy naprawdę dużo. Gorzej po porodzie, jak nagle wszytskie , które nie wypadły zaczynają to robić i ma się wrażenie , że zaraz będzie się łyzym.

izulek

Mi tak dużo nie wypada włosów 

czeresnie

duzy wpływ ma dieta. Suplementy sa dobre na chwilę

kasiu_nia

Zmagam się z problemem wypadających włosów :/

kasiaa

Mnie ten  problem  póki  co nie dotyczy,  ale moją  mamę  już  niestety  tak

aga0495

Nie dotyczy mnie ten problem Smile

aga0495

Nie dotyczy mnie ten problem Smile

aga0495

Nie dotyczy mnie ten problem Smile

wampa

na szczęście mam gęste włosy