Pielęgnacja skóry z Dr. Belter. Atopowe zapalenie skóry - jak sobie z nim poradzić?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to przewlekła i nawrotowa choroba zapalna skóry, która przebiega z bardzo silnym świądem. Pierwsze objawy mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie, natomiast najwięcej przypadków pojawia się w okresie dojrzewania, z czego znaczna ich część przekształca się w tzw. AZS osób dorosłych. Schorzenie to wywoływane jest przez interakcję następujących czynników: genetycznych, środowiskowych, zaburzeń układu immunologicznego (odpornościowego) oraz uszkodzenia bariery naskórkowej. Dodatkowo, czynnikami nasilającymi jego przebieg są: stres, hormony, papierosy, alkohol, alergeny obecne w niektórych pokarmach (np.: białko jaja kurzego, białko mleka krowiego, gluten ), alergeny unoszące się w powietrzu (np.: pyłki: drzew, chwastów, traw, roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt), mikroorganizmy (bakterie) i czynniki drażniące.
 
Czym się objawia i jakie partie ciała najczęściej zajmuje?
 
Choroba ta ma wieloletni przebieg z okresami dzielonymi na fazy: ostrą i przewlekłą. W fazie ostrej obserwujemy ogniska rumieniowe wyraźnie odgraniczone od skóry, na powierzchni których tworzą się zmiany takie, jak: grudki, nadżerki, przeczosy a w miarę postepowania procesu gojenia, strupy. W fazie przewlekłej zauważalne są ogniska z pogrubiałą, poszarzałą i wysuszoną skórą, miejscami łuszczące się. Charakterystyczna dla AZS jest także skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych.
 
Zmiany te najczęściej pojawiają się w obrębie: zgięć łokciowych i kolanowych, twarzy i szyi a w najcięższych przypadkach mogą zajmować całe ciało.
 
Jak pielęgnować skórę objętą AZS?
 
Dla poprawy jakości życia, osoby chore powinny zadbać o siebie i o swoją skórę w kilku aspektach. Pierwszym krokiem jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i przyjmowanie przepisanych leków oraz maści.
 
Niezbędnym i równie ważnym działaniem jest odpowiednia pielęgnacja domowa, ponieważ skóra chorych na AZS charakteryzuje się zmniejszoną,  w stosunku do skóry zdrowej,  zawartością lipidów i zdolnością do wiązania wody oraz zwiększoną tendencją do jej utraty. W następstwie tego naskórek staje się przesuszony, mniej elastyczny oraz bardziej narażony na pęknięcia i mikrourazy. Bardzo istotne zatem jest stosowanie emolientów, czyli środków natłuszczających skórę, które finalnie powodują wzrost jej nawilżenia. Firma Dr. Belter przychodzi nam na ratunek ze swoją delikatną emulsją do twarzy i ciała z linii »intensa-med«. Produkt ten przeznaczony jest dla skór objętych AZS, nadwrażliwych, alergicznych, dziecięcych a także dla osób będących w trakcie leczenia onkologicznego. Oparty został na bazie DLS, która swoją budową przypomina błonę biologiczną, co powoduje, że preparat bardzo szybko się wchłania i odbudowuje uszkodzoną barierę lipidową skóry. Ponadto, produkt ten zawiera składniki silnie nawilżające: mocznik i kwas hialuronowy, natłuszczające:  skwalan i olej migdałowy, łagodzące podrażnienia: organiczny aloes, bisabolol oraz pantenol. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj kwas glicyryzynowy, otrzymywany z korzenia lukrecji. Jest to substancja wykazująca działanie przeciwzaplne, porównywalne do działania hydrokortyzonu- sterydu stosowanego w leczeniu AZS. 
 
Oprócz stosowania produktów natłuszczających dobrze sięgnąć także po te, które łagodzą podrażnienia. Świetną propozycją jest kojąca emulsja z mikrosrebrem również z linii »intensa-med«. Srebro znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych a aloes, bisabolol i pantenol dodatkowo przyspieszają proces gojenia się skóry. Forma w postaci spray`u ułatwia aplikację. Ważne, aby nie nakładać żadnych produktów do tego nieprzeznaczonych na otwarte rany, o które przy AZS niestety nietrudno.
 
Troszcząc się o skórę warto też zadbać o okolicę oczu i ust. Idealnym rozwiązaniem będzie odżywczy balsam pod oczy z linii »ocula«. Jest on bogaty w cenne oleje takie, jak: jojoba, arganowy, z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów, z nagietka, z pestek granatu a także w witaminę E, dzięki czemu doskonale odżywia i natłuszcza skórę, zabezpieczając ją jednocześnie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
 
Ukojenie dla spierzchniętych ust przyniesie balsam do ust z linii »intensa specjalistyczne«, zawierający: olej jojoba, syntetyczny wosk pszczeli i filtry UV. Komponenty te natłuszczają delikatną czerwień wargową oraz chronią ją przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, takich jak: wiatr, niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie słoneczne.
 
Pamiętaj, że:
- Powinieneś myć skórę preparatami na bazie naturalnych olejów, bez mydła i środków drażniących.
- Długie i gorące kąpiele nie są dla Ciebie! Stosuj krótkie, letnie prysznice.
- Nie pocieraj skóry ręcznikiem. Delikatnie ją osuszaj poprzez przykładanie ręcznika do mokrej skóry. Wybieraj te z microfibry zamiast frotte.
- Po każdej kąpieli aplikuj delikatną emulsję do twarzy i ciała z Intensa-Med.
- Twoja skóra jest podatna na wysuszenie, dlatego aplikuj emolienty dwa razy dziennie a nawet częściej, jeśli odczuwasz dyskomfort związany z nadmierną suchością.
 
Co jeszcze możesz zrobić?
 
Wdróż działania prewencyjne, czyli:
- Unikaj sytuacji stresowych. Jest to niewątpliwie trudne, ale niestety konieczne, ponieważ stan nadmiernego napięcia emocjonalnego prowadzi do nasilenia się zmian chorobowych. Pierwszym objawem tego zjawiska jest jeszcze bardziej wzmożony świąd, który powoduje rozdrażnienie a nawet bezsenność.
- Zrezygnuj z ubrań wełnianych na rzecz bawełnianych. Ważne, aby ubranie było luźne i przewiewne. Unikaj bardzo dopasowanych fasonów ze sztucznych materiałów.
- Pierz ubrania w środkach specjalnie do tego przeznaczonych. Pamiętaj o dokładnym płukaniu tkanin.
-  Często i regularnie zmieniaj pościel. Twój łuszczący się naskórek stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Najlepsza dla Ciebie będzie pościel hipoalergiczna.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność nie sprzyjają Twojej skórze. Optymalna temperatura dla Ciebie to około 20 °C – 22 ° C a w sypialni nawet 18 ° C, natomiast wilgotność to 40 % - 60 % . Warto zainwestować w nawilżacz powietrza.
- Często wietrz mieszkanie- kilka razy dziennie. Nawet zimą!
- W miarę możliwości usuń firany, zasłony, dywany i inne elementy wyposażenia domu, które zbierają kurz.
- Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi.
- Wyeliminuj ze swojej diety żywność przetworzoną, obfitującą we wzmacniacze smaku i sól. Uważaj także na produkty potencjalnie alergizujące, takie jak: mleko, jajka czy mąka.
 
Atopowe zapalenie skóry zapewne utrudnia życie Tobie i Twoim bliskim, ale możesz z nim walczyć!
 
 
 
 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Natalia Brz

Moim zdaniem dobrze jest kierować się kuracją przypisaną przez lekarza. Często leki bardzo pomagają. Liczy się również odpowiednia pielęgnacja. Polecam wypróbowanie przynajmniej kilku środków. Cera u róznych osób może mieć rózne wymagania tak więc trzeba dopasować coś co będzie jej najlepiej służyło/ Jeśli chodzi o mnie to bardzo pomaga mi ta seria kosmetyków: https://psorisel.pl/ Jest to seria środków na łuszczycę głowy ale są skuteczne również w przypadku atopowego zapalenia skóry.  Widzę dużą róznicę na plus Smile 

produkty partnerów