Face&Look > ZDROWIE > Oznaczenia na kosmetykach

Oznaczenia na kosmetykach

Biorąc słoiczek kremu do ręki czy butelkę szamponu czytamy etykietę zaczynając od infografiki. Dopiero później skupiamy się na drobnym druku, w którym znajdziemy informacje dotyczące użytkowania i składu kosmetyku. Wydaje nam się, że doskonale przyswoiliśmy sobie treści, które kryją się pod obrazkami. Ale czy na pewno? Sprawdźmy naszą wiedzę!

Symbole, które budzą największe emocje

Królik przekreślony lub królik w trójkącie oznacza, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach w żadnej fazie produkcji, jak również to, że żaden z półproduktów nie był testowany na zwierzętach; zamiast piktogramu na opakowaniu mogą pojawić się zamiennie informacje:
- BWC (Beauty Without Cruelty – piękno bez okrucieństwa),
- Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach)
- Animal Friendly (przyjazne zwierzętom).

królik
no animal testing
not tested on animals
not tested on animals
not tested on animals
cruelty free

Leaping Bunny

Leaping Bunny, czyli skaczący króliczek jest jedynym międzynarodowym symbolem, który reprezentuje najsurowsze standardy dotyczące wykorzystywania zwierząt do testów. Każda firma, która wykorzystuje to logo musi poddać się niezależnemu audytowi, który potwierdzi fakt, że faktycznie zwierzęta nie są wykorzystywane do testowania produktu ani jego składników.
Wiele firm używa znaku króliczka niezgodnie z prawdą. Nie ma bowiem instytucji rozliczających z umieszczania na produktach tego typu informacji. Aby mieć pewność, że produkt ni e był testowany na zwierzętach, szukajmy produktów ze logo Leaping Bunny oraz sprawdzajmy listy firm, które nie przeprowadzają testów na zwierzętach. Takie listy można znaleźć na stronach:
www.leapingbunny.org – strona międzynarodowej Koalicji na Rzecz Konsumeckiej Informacji o Kosmetykach (Coalition for Consumer Information on Cosmetics -CCIC). Jest to grupa organizacji europejskich i amerykańskich, która opracowała standardy, które muszą być spełnione aby producent mógł używać logo Leaping Bunny.
www.peta.org – strona międzynarodowej organizacji obrońców zwierząt. Tu można sprawdzić, czy dana firma testuje swoje produkty na zwierzętach. (źródło: sklep.ekologuj.pl)

Leaping Bunny
balsam do ust Crazy Rumors, ok.16 zł, producent przekazuje połowę zysków ze sprzedaży balsamu na rzecz organizacji
Leaping Bunny

Środowisko naturalne

Międzynarodowy znak Der Grüne Punkt, czyli dwie strzałki tworzące koło oznaczają, że producent kosmetyku (a także odzieży lub innych produktów) ma podpisaną umowę z firmą recyklingową, mającą prawo do używania tego symbolu.

Bezpieczna warstwa ozonowa

Znak kuli ziemskiej lub informacja Ozone Friendly, Ozon Freundlich, ohne FCKW, CFC free, no CFC-s oznaczają, że produkt nie zawiera freonów - gazów typu chloro-fluoro-carbon (CFC), które przyczyniają się do niszczenia powłoki ozonowej.

Produkt bezpieczny dla warstwy ozonowej
Produkt bezpieczny dla warstwy ozonowej
Produkt bez gazów CFC (z grupy freonów)
Produkt bez gazów FCKW (z grupy freonów)
Produkt bezpieczny dla warstwy ozonowej

Recykling

Trójkąt lub koło utworzone ze strzałek z literkami pod spodem bądź wewnątrz – ten symbol informuje o rodzaju tworzywa, z którego wykonano opakowanie i że podlega ono recyklingowi. Rodzaj tworzywa oznaczany jest skrótem, np.: PE – polietylen, PVC - polichlorek winylu, ALU – alumnium, LDPE – polietylen o małej gęstości.

Recykling aluminium
Recykling - tworzywo sztuczne z grupy poliestrów (PET)
Recykling polietylen o wysokiej gęstości
Recykling - vinyl lub tworzywo PVC
Recykling - polietylen o niskiej gęstości
Recykling - polipropylen
Recykling - polistyren
Recykling - inne tworzywa, np. poliwęglan czy nylon

Bezpieczne dla środowiska

Opakowanie jest biodegradowalne, które po wyrzuceniu nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. Certyfikat przyznawany jest przez Niemiecki Instytut Standaryzacji DIN Certco.

DIN Certco
DIN Certco
DIN Certco
DIN Certco
biodegradowalne chusteczki do pielęgnacji, Jackson Reece, ok. 17 zł

Wyrzucaj i segreguj

Ten symbol to nie znak, że nie należy śmiecić – oznacza on, że jeśli opakowanie wyrzucimy do odpowiedniego pojemnika do segregacji śmieci, będzie ono poddane recyklingowi.

Wyrzucaj i segreguj
Wyrzucaj i segreguj

Ważne deklaracje

Nie dajmy się nabić w butelkę. Sprawdzajmy, czy na dezodorancie widnieje symbol potwierdzający uczciwość producenta jeśli chodzi o deklarację ilości produktu. Pamiętajmy też, że wiele symboli umieszczono dla bezpieczeństwa użytkowników.

Odwrócony epsilon – oznaczenie to pojawia się na opakowaniach aerozoli i informuje o tym, że wyrób spełnia polskie i europejskie normy dla tego typu produktów, normy dotyczą miarowości i bezpieczeństwa pojemnika. Symbol w postaci małej litery "e" pojawia się przy objętości lub wadze produktu i oznacza, że wytwórca poddał produkt kontroli objętości lub wagi na etapie produkcji.

Bezpieczny i wymiarowy pojemnik
Kontrolowana objętość lub waga produktu

Data ważności

Symbol PAO (Period After Opening) – umieszczona na nim liczba informuje, ile miesięcy od otwarcia można bezpiecznie używać danego kosmetyku. Symbol PAO umieszcza się na opakowaniach kosmetyków o trwałości 30 miesięcy i dłuższym. Na produktach o krótszej trwałości wymagane jest podanie dokładnej daty przydatności do użycia.

Ważność 6 miesięcy od otwarcia
Ważność 12 miesięcy od otwarcia
Ważność 24 miesiące od otwarcia

Czytaj etykiety

Symbol ręki na książce stosowany jest tylko na kosmetykach i oznacza, że do opakowania dołączona jest ulotka z ważnymi informacjami, które nie zmieściły się na etykiecie.

czytaj etykiety
Warstwowe odklejane etykiety Peel & Read; fot. Win Label
Odklejana etykieta Peel & Read; fot. Win Label

Ochrona UVA

Symbol UVA oznacza, że produkt spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Te zalecenia muszą być spełnione przez wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne.

ochrona UVA
Krem z filtrami UVA i UVB, Ziaja, ok. 6,50 zł
Krem do twarzy z filtrami UVA i UVB, Nivea, ok. 34 zł
Spray do opalania dla dzieci marki Lavera z oznaczeniem UVA

Naturalnie naturalne

Na świecie istnieją organizacje pozarządowe zajmujące się wydawaniem certyfikatów, m.in. świadczących o tym, że kosmetyki zostały wyprodukowane z naturalnych składników. Nie są obowiązkowe, a ich uzyskanie związane jest z opłatami, ale ich posiadanie zwiększa wiarygodność producenta. Oto niektóre z nich:

Znak kosmetyku naturalnego przyznawany odpłatnie przez niemiecką organizację BDIH (Bundesverband der Industrie- und Handelsunternehmen). Oznacza, że produkt spełnia kryteria BDIH w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych.

Znak BDIH
Znak BDIH
Znak BDIH
Szampon Nutgrass marki Khadi z certyfikatem BDIH, ok. 43 zł

NaTrue

Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany przez organizację International Natural & Organic Cosmetics Association. Oznacza, że produkt spełnia kryteria NaTrue w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych.

Znak NaTrue
Znak NaTrue
Linia Rewitalizująca marki Pat & Rub z certyfikatem NaTrue, od 40 do 80 zł
Emulsja po opalaniu marki Lavera, z certyfikatem NaTrue

EcoCert

Znak kosmetyku ekologicznego lub bio-kosmetyku przyznawany odpłatnie przez francuską organizację EcoCert. Oznacza, że produkt spełnia kryteria EcoCert w zakresie składu i produkcji kosmetyków ekologicznych i bio-kosmetyków.

EcoCert
EcoCert
Masło Shea marki Organix z certyfikatem Ecocert, ok. 35 zł

Cosmebio

Symbol stowarzyszenia Cosmebio zajmującego się kosmetykami ekologicznymi i organicznymi.
Znak Cosmebio jest przyznawany produktom bezpiecznym dla ludzi i środowiska, wykonany jest z ekologicznych i organicznych składników.
Znak Cosmebio BIO oznacza:
- co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzące ze źródeł naturalnych.
- co najmniej 95% składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
- co najmniej 10% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
Znak Cosmebio ECO oznacza:
- co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzące ze źródeł naturalnych.
- co najmniej 50% składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
- co najmniej 5% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. (źródło sklep.ekologuj.pl)

CosmeBio
CosmeEco
Kosmetyki Culture Bio marki Yves Rocher opatrzone znakiem CosmeBio, od 29 do 59 zł

Soil Association Organic

Znak Soil Association Organic przyznawany jest przez organizację Soil Association i oznacza, że produkt spełnia wymagania dotyczące rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Jest to wiodące stowarzyszenie certyfikujące produkty ekologiczne w Wielkiej Brytanii.

Soil Association Organic
Soil Association Organic
Kosmetyki marki Organic Bloom opatrzone certyfikatem Soil Association Organic
Autor: 
JS

Dodaj komentarz

Komentarze

dark_forest

Bardzo cenny artykuł, dziękuję!

Ja sama jestem namiętną "czytelniczką" etykiet kosmetyków.. te szkodliwe znam już na pamięć (oj, było trochę do zapamiętania!) i dzięki temu unikam zakupowych wpadek. Skład kosmetyków jest dla mnie niezmiernie ważny!

angel3312

Zgadzam się z dark_forest. Większość konsumentów nie zwraca uwagi na oznaczenia kosmetyków i ich skład, a jeden kosmetyk od drugiego czasami diametralnie się różni, zawiera szkodliwe substancje. Dlatego warto zwracać uwagę na to co kupujemy, żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

gamzurek5

Dziękuję za ten artykuł, można się pogubić przy tej ilości znaków. Ale warto czytać etykiety i znać skład kosmetyków, których używamy. A im ich mniej tym lepiej Smile

angel3312

A ja proponuję sobie zrobić małą ściągę i nosić w portfelu.

caroline000

Zgadza się artykuł dobry i bardzo pomocny!:)

magggg

Racja, bardzo przydatny artykuł Wink

Masza

O tak w pełni się zgadzam szalenie przydatny artykuł.Jak sobie przypomnę ile się namęczyłam w rozszyfrowaniu tych wszystkich ozaczeń to głowa mała.Niestety to prawda niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi na podany skład i to wielki błąd.

KAHA

Szczerze mówiąc tylko kilka z tych oznaczeń do tej pory było mi znane. Teraz już znacznie więcej. Zacny artykuł.:)

NataliaI

przydatne informacje

helena1254

bardzo dobry artykuł w celu utrwalenia informacji, które na etapie edukacji kazda z kosmetyczek wiedziec powinna, brawo za umieszczenie takiego artykułu na portalu, poniewaz wiele osób ma problemy z symbolami znajdującymi sie na kosmetykach, które używaja na co dzień.

BOZEAGA

o wielu oznaczeniach nawet nie słyszałam ale teraz bede zwracac uwage co pisze na opakowaniu kremu i innych kosmetyków bo to tej pory zwracałam uwage na skład,i ochrone UVA

daria

może sie przyda Smile

ani630

bardzo przydatny artykuł

beinghurricane

Przydatny artykuł Smile Jeśli chodzi o mnie, to zawsze staram się czytać co producent zamieszcza na opakowaniu, ale przyznam, że kilku symboli do tej pory nie znałam.

angel3312

To prawda, że te oznaczenia powinna znać każda kosmetyczka.

bianeczkaa

Świetny artykuł. Spotkałam się z logo ECO CERT na olejku arganowym Smile Niektórych znaczków nigdy nie widziałam.

justajustyna

do tej pory byłam niedoinformowana dzieki niewiedziałam o zadnym z tych etykiet

weronkaa84

Większość z tych oznaczeń znałam, ale niektóre były dla mnie tajemnicą Smile dzięki za ściągawkę Smile

OLIWIA25

Bardzo przydatny artykuł Smile

Malinka23

z pewnością taka wiedza się przyda*biggrin* Bardzo ciekawy artykuł

Cameleonka

Nie wszystkie symbole znałam ale też niektórych nigdy nie zauważyłam na produktach... Świetny artykuł z praktycznymi informacjami. Super Good

Dorota Niewiadomska

Czytam.Z resztą nie tylko na kosmetykach,ale i na wielu innych produktach.

agusia65

warto wiedzieć Biggrin

OLIWIA25

przydatne

wampa

bardzo przydatne informacje

annastro

Warto wiedzieć, czytałam z zainteresowaniem artykuł Smile

JULA7

Smile

viagra generic (niezweryfikowany)

I'm really enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!