Olejowe oczyszczanie twarzy
W pielęgnacji skóry coraz bardziej doceniamy naturalne olejki. Olejków można użyć między innymi do oczyszczania twarzy - również takich, które przygotujemy sobie samodzielnie, z dodatkiem płatków kwiatów. Korzystajmy z ostatnich kwiatów w tym sezonie!
Większość kosmetyków zaburza równowagę hydrolipidową skóry, przy myciu olejkami zupełnie tego unikamy. Jednak czy takie oczyszczanie będzie skuteczne? Osoby, które przetestowały ten sposób, zapewniają, że olejowe oczyszczanie pozwala głęboko oczyścić skórę, pozostawia ją gładką, delikatną i zabezpieczoną przed wysuszaniem. W dodatku reguluje wydzielanie sebum.
Może być stosowana przez osoby ze skórą normalną, suchą, trądzikową i łojotokową. Nie jest jednak wskazana dla tych, którzy mają problemy z naczynkami - ze względu na to, że trzeba używać na zmianę gorącego i zimnego kompresu.
Jak to zrobić?
Najpierw musimy lekko zwilżyć twarz wodą. Potem rozcieramy naszą mieszankę olejów w dłoniach i nakładamy na twarz, przy okazji delikatnie masując skórę. Teraz potrzebny będzie nam ręcznik, zanurzony wcześniej w ciepłej (albo i gorącej) wodzie i wyżęty. Kładziemy go jak ciepły kompres na twarzy, lekko dociskając. Po chwili zdejmujemy, płuczemy w ciepłej wodzie i znowu nakładamy na twarz - te czynności powtarzamy 3-4 razy. Zanieczyszczenia rozpuszczają się w oleju, a pod wpływem ciepła cenne składniki - witaminy, minerały, nienasycone tłuszcze - docierają w głąb naszej skóry i skutecznie ją odżywiają. Mimo użycia wody, skóra nie będzie ściągnięta, a nawilżona i delikatnie natłuszczona. Na zakończenie starannie, ale i delikatnie ścieramy olej z twarzy. Ręcznik trzeba teraz zamoczyć w zimnej wodzie i znowu nałożyć na twarz, żeby zamknąć pory.
Jakie oleje stosować?
Olej rycynowy jest najbardziej podobny do wytwarzanego przez naszą skórę sebum, dlatego powinien się znaleźć w każdej mieszance, jednak nie może być jej bazą, bo gdy jest go zbyt dużo, wysuszy skórę. Jego zawartość powinna wynosić od 10 proc. dla skóry suchej do 30 proc. przy skórze tłustej. Do skóry tłustej dobry będzie olejek migdałowy, z pestek winogron, z orzechów włoskich. Dziewczyny z suchą skórą muszą się przygotować na większe wydatki - dla nich najlepszy będzie olejek arganowy albo kokosowy. Mieszanki można przygotowywać samemu, nawet używając olejów spożywczych (oliwy z oliwek), można też kupować gotowe.
Fot. Shutterstock
Olej z ziołami
Składniki: łyżka mięty, łyżka rozmarynu, łyżka tymianku, szklanka oleju z pestek winogron. Możemy też użyć szałwii. Zioła mogą być świeże lub suszone - jeśli są świeże, dajmy ich nieco więcej.
Przygotowanie: Zioła wymieszaj z olejkiem i zostaw w ciepłym miejscu na co najmniej 3 tygodnie. Po tym czasie odcedź. Przechowuj w lodówce w szklanym naczyniu. Polecany do skóry tłustej, intensywnie odświeża i oczyszcza.
Fot. Shutterstock
Olej z płatkami róż
Składniki: garść świeżo zebranych płatków dzikiej róży, szklanka oleju migdałowego
Przygotowanie: Płatki zalewamy olejem i zostawiamy na 6 tygodni w ciepłym miejscu. Po tym czasie delikatnie odcedzamy płatki. Można go dodać do niego oleju rycynowego i zrobić mieszankę do oczyszczania twarzy, można też używać po prostu do pielęgnacji skóry, bo dobrze się wchłania i ma właściwości łagodzące. I pięknie pachnie.
Dodaj komentarz
Komentarze
Jeszcze nie słyszałam o takiej metodzie, nie stosowałam, więc nie mogę dać odpowiedzi w sondzie. Ale oleje kocham, a sposób na oczyszczanie mi się podoba bardzo, więc na pewno wypróbuję!
Uwielbiam olejowanie zarówno twarzy jak i włosów.Stosuję je dwa razy w tygodniu.
nie słyszałam i nie stosowałam takiej metody,Masza zachęciłaś mnie więc wypróbuję
Spróbuj,na pewno będziesz zachwycona rezultatami,tylko nie spodziewaj się od razu cudów.Wiadomo,że na efekty trzeba troszkę poczekać.;)
Ooo..muszę spróbować:)
Ooo..muszę spróbować:)
Slyszalam o tej metodzie i nawet sporo czytalam, ale jakos nie bylo okazji do wyprobowania i bałam sie, że do mojej skory to nie bedzie odpowiedni zabieg. Trzeba jednak sprobowac.
Już długo czas noszę się z zamiarem wypróbowania takiej metody.
Sonda słaba. Nie próbowałam, więc nie wiem czy się sprawdzi
metoda opisywana i stosowana przez wiele osób, sama spróbowałam, ale tylko kilkukrotnie. Oleje stosuję na włosy. Do oczyszczania twarzy wolę płyny micelarne. Może kiedyś spróbuję OCM przez dłuższy czas i będę mogła zaobserwować efekty.
Olejowanie dla nawilżenia, wygładzenia to rozumiem, ale dla oczyszczenia, to pierwszy raz się spotykam. Muszę spróbować zwłaszcza, że mam olejek arganowy.
Olej rycynowy jest dobry na pojedyncze zmiany. Szybko je wysusza i nie doprowadza do ich rozwoju. Dobry jest również przy eliminowaniu zaskórników. U mnie metoda olejowego oczyszczania skóry sprawiła, że pojawiło się wiele podskórnych krostek.
Nie próbowałam wcześniej tej metody. Jak któraś wypróbuje to piszcie.
Brzmi bardzo ciekawie.
nie stosowałam i raczej nie skuszę się
Słyszałam o olejowaniu twarzy ale sama jeszcze nie stosowałam i nie wiem czy się skuszę, póki co pozostaję przy nakładaniu olejków na włosy.
mam olej rycynowy kokosowy i arganowy więc z pewnością coś z tego wymodze i skorzystam z powyższych przepisów
czasem olejuje twarz ale w celu nawilżenia, tak samo włosy i tak jak bbo nie mialam pojęcia ze może to oczyszczać skórę 
Ja również nie słyszałam o tej metodzie, ale wypróbuję
polecam olejek ze słodkich migdałów
z olejkow mam tylko olej rycynowy
ja się rozejrzę za olejkami. Nie miałam okazji wypróbować tej metody ale jak tylko będę miała olejki z pewnością zacznę kurację.
Używam olejków do włosów ale na pewno zrobię tan zabieg też na twarz
Super temat ! póki co oleje stosowałam jedynie do włosów... sprawdzały się idealnie
czas zadbać o buźkę !
U mnie sprawdza się tylko olejowanie włosów. Olejki na twarz odpadają, bo mam cerę mieszaną .
olejowe oczyszczanie twarzy stosuję i u mnie sprawdza się ta metoda fenomenalnie
Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam
Ciekawy artykuł, cenne wskazówki
jeszcze nie stosowałam olejków do oczyszczania twarzy
Najbardziej lubię olejowanie włosów.
Nie byłabym zainteresowana tymi olejami...
Piękny rytuał