Najlepsze festiwale wiosna-lato 2013

Czasy, gdy największe gwiazdy muzyki omijały Polskę, minęły bezpowrotnie. Skończył się też czas nadrabiania zaległości – dziś kraj nad Wisłą jest jednym z wielu przystanków na trasach koncertowych wielu popularnych wykonawców. Na przykład, już pod koniec maja zobaczymy w Warszawie Beyonce.

                          

Koncerty na Juwenaliach
Tradycyjnie sezon festiwalowy zaczyna się od majowych Juwenaliów. Te imprezy o specyficznym smaku chwilowej wolności i napojów alkoholowych przyciągają przede wszystkim studentów. Atrakcje muzyczne bywają tu drugorzędne – co roku na scenach pojawiają się te same polskie pewniaki. Z tego trendu wyłamują się warszawskie Ursynalia (31 maja - 2 czerwca), na których zagra Gentleman oraz Motörhead.

Wielkie gwiazdy i Open'er, Orange Warsaw Festiwal i Coke Live
Na przeciwnym biegunie znajdują się wielkie imprezy muzyczne pokroju Open'era (początek lipca), Orange Warsaw Festiwalu (koniec maja), czy Coke Live Music (sierpień). Te giganty stały się miejscami, w których wypada być w wakacje. Organizatorzy gdyńskiej imprezy starannie dozują emocje i stopniowo ogłaszają nazwy kolejnych zaproszonych wykonawców. Swoje przybycie potwierdziły już: Kings of Leon, Arctic Monkeys, Blur, a także Nick Cave. Do Warszawy (w tym roku Orange Festival odbywa się na Stadionie Narodowym) przyjeżdża Beyoncé. Gnębiony problemami finansowymi krakowski Coke Live zapowiedział na razie przyjazd zespołów Franz Ferdinand i Florence + The Machine.

Kierunek Przystanek Woodstock
Nie wolno zapomnieć o największym w Europie darmowym festiwalu, czyli o Przystanku Woodstock (1-3 sierpnia). Ogarnięty pasją pedagoga Jurek Owsiak zamienił teren wokół trzech scen muzycznych w miejsce spotkań, rozmów i nienachalnej edukacji. Festiwalowi weterani zaczynają się czuć w tym miejscu nieswojo, ale Woodstock przyciąga coraz więcej młodych ludzi zachwyconych hasłem „Miłość, Przyjaźń, Muzyka, Rock'n'roll”. Największymi zapowiedzianymi gwiazdami tego roku będą Anthrax i Kaiser Cheifs.

Festiwale offowe
W cieniu imprezy Owsiaka odbywa się co roku Jarocin (połowa lipca). Pogrobowiec legendy lat 80. sadowi się okrakiem między duchem wolności Woodstocku i hipsterską niezależnością katowickiego OFF Festivalu Artura Rojka. Ten ostatni ostentacyjnie odcina się od wielkich gwiazd, stawiając na promocję znakomitych, lecz słabo znanych w Polsce zespołów. Tym razem jednak na OFF Festivalu pojawią się Smashing Pumpkins.

Jazz i blues
W te wakacje znajdzie się też coś dla osób o odmiennym guście. Na przełomie czerwca i lipca w Krakowie odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej. W lipcu w Sali Kongresowej w ramach Summer Jazz Days wystąpią John Zorn i Paco de Lucia. W październiku wreszcie, na zakończenie sezonu, w katowickim Spodku grać będzie Rawa Blues Festival.

Autor: 
Tomasz Rachwald

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

KAHA

Super! Może się wybiorę na Ursynalia, by usłyszeć Gentleman'a. Ciekawe jaki koncert da Beyoncé, lubię ją ale nie aż tak, by wybrać się na koncert... W każdym bądź razie show może być ciekawe.:)

dark_forest

Ja nie przepadam za koncertami tego typu... Męczy mnie tłok, ścisk. Wolę słuchać muzyki na dobrym sprzęcie w domu, w pełnym komforcie, bez "bratania się" z jakimiś spoconymi studencikami podskakującymi wokół mnie!

KAHA

Uwielbiam koncerty i energię jaka im towarzyszy. Słuchanie muzyki w domu jest spoko, ale nie ma polotu do muzyki granej na żywo.:)

Masza

Oj swego czasu często jeździliśmy z paczką na koncerty,teraz zawsze coś stanie na przeszkodzie.Miło wspominam koncerty w Jarocinie i Juwenalia.Z przyjemnością wybrałabym się na Orange Warsow Festival.

madziara85

ooo widzę , że będzie się działo w tym roku no Beyonce może dać czadu pjechało by się na koncercik bo muza na live to nie to samo co słuchanie w domowym zaciszu Wink juwenalia tez się zapowiadają ciekawie

caroline000

ja bardzo lubię klimat koncertowy, jednak w tym roku na juwenalia zrobili nam koncerty w amfiteatrze, przynajmniej było dobrze wszystko widać i słychać:) a jeśli chodzi o powyższe imprezy to marzy sie koncert Beyoncé.

bbo

No i po koncercie. A Beyonce jak zawsze na wysokim poziomie!

wilma74

Opener Festival to mam za darmo bez wychodzenia z domu.Wszystko słychać z Babich Dołów ,nagłosnienie takie,że w nocy spać nie idzie.

wioleta2211

ja w tym roku wybieram się na Przystanek Woodstock;)

klaudia24

przystanek woodstock mi sie zle kojarzy

weronkaa84

Mi tez on się źle kojarzy Sad

Dorota Niewiadomska

Super koncertowy klimat  Smile 

Malinka23

nie dla mnie Dash 1

produkty partnerów