Mamo, Tato – ja się nie pocę

Idzie fala upałów, więc jak co roku trzeba przypomnieć podstawowe kwestie dotyczące zdrowia i życia psiaków.

 

Psy się nie pocą – dlatego częściej przegrzewają się niż my (ludzie). Nikt nie lubi się pocić, ale pot pomaga nam schłodzić ciało, dzięki czemu utrzymujemy stałą temperaturę ciała.

PSOM TRUDNIEJ REGULUJE SIĘ TEMPERATURĘ CIAŁA.

 

Twoim obowiązkiem jest zapewnienie psu! STAŁEGO DOSTĘPU DO WODY I OCHRONY PRZED SŁOŃCEM!

 

Co roku spora część psów ginie z przegrzania – bo jest zostawiana w samochodzie, na balkonie, w podwórku – bez możliwości schowania się w cieniu, bez wody do picia. Kochani – trzeba wam to raz dobitnie powiedzieć – takie zachowanie podchodzi pod znęcane się nad zwierzętami i podlega karze grzywny do 5000 zł, a w szczególnych wypadkach – grozi karą pozbawienia wolności.

Nie ma czegoś takiego jak: „zapomniałam”, „miało być 5 minut (wyszło więcej)”, „zostawiłam na balkonie, bo pies niszczy w domu” lub „zapomniałam czy nie zauważyłam, że tam siedzi”. Przestańmy usprawiedliwiać przemoc, bo psy czują i giną w męczarniach.

 

W internecie ostatnio widziałam, że psa można „niechcący” zamknąć za oknem, gdzie biedak trząsł się ze strachu na wąskim parapecie. Czasem daję się nabrać, że może się tak zdarzyć i w środku nocy idę sprawdzić, czy Jerry nie został sam na balkonie, bo może naprawdę da się zamknąć psa i nie być tego świadomym.

 

Ale już zostawmy patologię i przejdźmy do tego, jak dbać o psa podczas upałów.

 

Coraz więcej osób uprawia sport ze swoimi psiakami. Bieganie, jazda na rowerze, co jest bardzo fajne i sama wiem, jak wspólny sport daje niesamowitą więź ze zwierzakiem. Ale jazda na rowerze z przypiętym psem do smyczy w upalny dzień – to nie jest dobry pomysł – i często prowadzi do przegrzania psa. Nie skazujmy psów na cierpienie.

 

Pies, jak już wspomniałam – nie poci się i reguluje temperaturę poprzez pysk i opuszki łapek. Często biegając z psem widzisz jego uśmiech – a tak naprawdę on próbuje się ochłodzić. Psie serce jest bardzo blisko rozgrzanego asfaltu czy chodnika, co w połączeniu z wysiłkiem podczas biegania może skończyć się omdleniem bądź udarem. Pies nie powie ci, że jest mu gorąco – dla niego ty jesteś jego przewodnikiem – on myśli: „jeśli ty możesz, to ja też”. Psy się nie użalają nad sobą – jeśli ty nie zadbasz o jego bezpieczeństwo – możesz się ocknąć, kiedy będzie już za późno.

 

Jeśli twój pies lubi pływać – róbcie przystanki na kąpiele. Mój Jerry po kąpieli dostaje nowych sił i zawsze nasze spacery zahaczają o jeziorko.

 

 

Jestem przeciwna łańcuszkom (nie mówiąc już o kolczatkach, które powinny być zabronione) – a zakładanie ich w upał powinno być karalne. Nagrzany metal potrafi nieźle parzyć. Włóżcie kiedyś sobie łańcuch do gorącej wody i załóżcie go na szyję. Fajnie, co? Szelki, grube obroże – latem jak najcieńsze i jak najlżejsze wybierajcie rzeczy dla psiaków. Nie dodawajcie im dodatkowego bagażu ani warstw, które je jeszcze bardziej grzeją.

 

Woda w misce musi być non stop świeża. Najlepszym sposobem jest dodanie kilku kostek lodu, by cały czas była chłodna.

 

Jednak wiele osób zapomina, że psy trochę inaczej radzą sobie z upałem.

Pamiętajmy, że psiaki nie noszą butów – ich opuszki są co prawda bardziej wytrzymałe niż nasze stopy, ale rozgrzane chodniki potrafią nieźle oparzyć te małe łapuszki.

Gdy temperatura przewyższa 20 stopni postarajmy się nie forsować psa i nie biegać z nim po chodniku. Wybierajmy bieganie w parku, między drzewami. Po trawie – najlepiej wysokiej, która o poranku jest morka i fajnie schłodzi naszego psiaka.

Łapki i noski smarujmy specjalnymi ochronnymi maściami.

 

Jeśli nie mamy klimatyzacji w domu - włączmy wiatrak, postawmy przed nim butelkę zamrożonej wody i skierujmy strumień powietrza na psa. Używajmy mat chłodzących, plastikowych zabawek schłodzonych w zamrażalniku.

 

 

Dbajmy o psiaki. One ciężko znoszą upały – pomóżmy im je przetrwać.

Idźmy z psem do parku – wybierzmy zacienione miejsce, pamiętajmy o wodzie dla psa i cieszmy się wspólnymi chwilami z naszymi ukochanymi psiakami.

 

Kochasz psa – zadbaj o jego zdrowie i dobre samopoczucie w upały.

 

Autor: 
Monika

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów