Face&Look > ZDROWIE > Komórki macierzyste z krwi pępowinowej stosuje się już w leczeniu 70 chorób

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej stosuje się już w leczeniu 70 chorób

Przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej może być wykorzystany w leczeniu wielu śmiertelnych chorób, w tym białaczki. Z tego względu coraz więcej rodziców decyduje się na oddanie krwi pępowinowej do banku komórek macierzystych. Procedura pobrania krwi w trakcie porodu jest prosta i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Krew można przechowywać odpłatnie w banku rodzinnym na potrzeby dziecka i krewnych lub bezpłatnie w banku publicznym na potrzeby chorych niespokrewnionych.

Krew pępowinowa jest to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzeniu dziecka. Oprócz standardowych elementów krwi, zawiera komórki macierzyste, podobne do tych znajdujących się w szpiku kostnym.

– Komórki macierzyste to komórki pierwotne, z których powstają wszystkie krwinki. Okazuje się, że mogą powstawać z nich również inne tkanki. Pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej to pewnego rodzaju zabezpieczenie. Jeżeli doszłoby do choroby rozrostowej krwi typu białaczka, mamy własne komórki, które można rozmnażać i zastosować w leczeniu – mówi agencji Newseria Lifestyle prof. dr hab. Przemysław Oszukowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Wskazaniem do transplantacji komórek macierzystych z krwi pępowinowej są nie tylko schorzenia układu krwiotwórczego, lecz także niektóre nowotwory tkanki nerwowej. Obecnie procedurę tę stosuje się w leczeniu 70 chorób, a lista cały czas się rozszerza.

– Badania z ostatnich lat wskazują, że komórki macierzyste można stosować również w innych schorzeniach, np. neurologicznych, ortopedycznych oraz przy uszkodzeniu lub zwyrodnieniu stawów. Podejrzewamy, że możliwości odtwarzania tkanek na przestrzeni lat będzie coraz więcej – tłumaczy Przemysław Oszukowski.

Krew pobiera się po odcięciu pępowiny z naczynia krwionośnego sznura pępowinowego. Jest to prosty, krótki i nieinwazyjny zabieg, bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Z krwi preparuje się komórki macierzyste, które są następnie zamrażane w banku komórek macierzystych do momentu, aż zajdzie potrzeba ich wykorzystania.

– Zakładamy, że ta krew będzie zabezpieczała całe życie tego człowieka. To nie znaczy, że mamy gwarancję, że ten młody człowiek nigdy nie zachoruje na białaczkę czy jakieś inne schorzenie. Jeżeli jednak zachoruje, mamy znacznie większą szansę, by mu pomóc – dodaje profesor.

Komórki macierzyste mogą być przechowywane w banku rodzinnym lub publicznym. W pierwszym przypadku koszty bankowania pokrywają rodzice, a z komórek może skorzystać dziecko, rodzeństwo lub rodzice. Roczny koszt przechowywania komórek to ok. 500 zł. Do banku publicznego krew pępowinową oddaje się bezpłatnie, przy całkowitym zrzeczeniu się praw do niej. Wtedy może być wykorzystana w przeszczepie osoby niespokrewnionej.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście, koniecznie Polubcie nasz profil na FB. :)

 

Dodaj komentarz

Komentarze

dark_forest

Szkoda, że zachowanie tej krwi nie jest w ogóle bezpłatne.. zwiększyłoby to szanse na wyleczenie wielu osobom, których teraz nie stać na taki luksus. A przecież zdrowie powinno być dla każdego!

Masza

Też jestem zdania,że powinna być przechowywana bezpłatnie.Nie każdego przecież stać na opłacenie rocznego przechowywania,a może uratować życie.

bbo

Ciekawi mnie ile procent Polaków obecnie przechowuje krew pępowinową. 1, 4, 8? Bo raczej nie jest to liczba dwucyfrowa.

angel3312

Zgodzę się z dziewczyna... w ogóle wkurza mnie Polska służba zdrowia... szkoda gadać...

wilma74

Zgadzam się z Wami ,to skandal ,żeby płacić tyle za przechowywanie krwi,która może ocalić życie i niejako wyręczyć państwo w leczeniu.

BOZEAGA

Popieram to co pisza dziewczyny sama gdy w 2011 urodziłam synka czytałam wczesniej o przechowywaniu krwi pępowinowej ,jednak koszty sprawiiły że poprostu zrezygnowałam ztego a szkoda bo taka krew może potem byc bezcenna .Służba zdrowia, fundusz powinni zmienic to ,przechowywanoe takiej krwi powinno byc bezpłatne przecież ratuje ludziom życie.

bozenkaxxj

To prawda, niewiele rodzin decyduje się na przechowywanie krwi w banku rodzinnym ze względu na koszty.Smutne, że pieniadze znów decydują o zdrowiu.Taka u nas służba zdrowia, niestety

Yoanne91

Nie wiedziałam o takim działaniu krwi pępowinowej, ale teraz jak już wiem to bardzo się nad tym zastanowię:)

justajustyna

piękny dar dla osób chorych

weronkaa84

Tego typu rozwiązania powinny być dostępne dla każdego, a nie tylko dla osób majętnych.

Pollinaa

słyszałam o tym, medycyna idzie do przodu

wampa

wow...70 chorób