Kobiece historie spisane przez życie

Często nie jesteśmy do końca świadomi, kim były i jakie życie prywatne wiodły kobiety, których twarze znamy z pierwszych stron gazet. Jednak dzięki ich biografiom możemy dowiedzieć się o nich czegoś więcej i spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. Dlatego zbliżający się 8 marca to świetny pretekst, by sięgnąć po książki właśnie o kobietach. Najciekawsze tytuły o fascynujących reprezentantkach płci pięknej polecają ekspertki Merlin.pl.

Kobieca natura ma wiele twarzy. Nic więc dziwnego, że płeć piękna jest wyjątkowo interesującym tematem dla pisarzy. Dlatego na wiosnę warto sięgnąć po fascynujące biografie znanych pań i poznać ich prawdziwe oblicze.

 

Twarze z pierwszych stron gazet

 

Taką możliwość daje nam na przykład lektura książki Diana. W pogoni za miłością. – O księżnej Walii napisano wiele. Ta biografia jest jednak wyjątkowa, bo autor – Andrew Morton – znał bohaterkę osobiście, rozmawiał także z jej przyjaciółmi i doradcami. W biografii znajdziemy opis losów Diany od czasu separacji z mężem aż do jej tragicznej śmierci – opowiada Anna Dominiak, promotor kategorii Książka Merlin.pl. – Czytelnikom z pewnością spodoba się to, że Morton przedstawił „królową ludzkich serc” nie przez pryzmat oficjalnych komunikatów dworu królewskiego czy donosów tabloidów. Stworzył jej portret w kontekście miłosnych rozterek, interesujących wydarzeń z jej życia prywatnego oraz przemyśleń i osobistych wyznań księżnej – dodaje.

Równie fascynującą postacią jest ikona stylu XX wieku – Coco Chanel. Większość z nas jej nazwisko kojarzy z legendarną projektantką, która zbudowała modowe imperium i stworzyła wizerunek nowoczesnej kobiety. – Autor książki Coco Chanel. Sypiając z wrogiem Hal Vaughan jest jednak przekonany, że Chanel ma na koncie kolaborację z nazistami, długoletni romans z niemieckim szpiegiem, współpracownikiem Goebbelsa, a także pracę dla niemieckiego wywiadu. Czy tak było naprawdę? Warto sięgnąć po tę pozycję i samodzielnie wyrobić sobie zdanie na ten temat – mówi Patrycja Markowska, promotor kategorii Książka Merlin.pl.

 

Kobiecy wymiar sportu i polityki

 

Dla fanów sportu ciekawą lekturą, w której rolę główną odgrywa wyjątkowa kobieta, będzie z pewnością biografia Justyna Kowalczyk. Królowa śniegu – zwłaszcza po emocjach, których mistrzyni dostarczyła nam podczas Igrzysk w Soczi. Książkę napisał Bogdan Chruścicki – znany dziennikarz i wielki fan Kowalczyk. – Autor w niezwykle osobisty sposób pisze o jej prywatnym i sportowym życiu. Co ciekawe, wszystko utrzymane jest w charakterystycznym stylu jego komentarza sportowego – mówi Anna Dominiak z Merlin.pl.

Jeśli natomiast od areny sportowej wolimy tę polityczną, warto z kolei sięgnąć po znakomicie napisaną biografię Angela. Merkel. Cesarzowa Europy. – To pasjonująca opowieść o kobiecie, która dziś jest jednym z najbardziej wpływowych polityków. Jak wyglądała jej droga na polityczny szczyt? Jak to robi, że tak świetnie sobie radzi w politycznej dżungli? Czy w swoim gabinecie naprawdę ma portret carycy Katarzyny II? To tylko kilka pytań nurtujących osoby obserwujące karierę obecnej kanclerz Niemiec, na które odpowiedzi znajdziemy w tej książce – mówi Patrycja Markowska z Merlin.pl.

 

Gdy autorka staje się bohaterką

 

Wielu z nas pasjonują historie kobiet, które na co dzień pisały dla innych. – Wśród nowości warta uwagi jest na przykład pozycja To ona napisała Mary Poppins. Jak zdradza tytuł jest to historia Pameli Lyndon Travers – autorki kultowej serii opowieści o niezwykłej niani z ulicy Czereśniowej – mówi Anna Dominiak z Merlin.pl. Jeśli wolelibyśmy przeczytać coś o jednej z najbardziej znanych polskich poetek i nowelistek, na naszej półce powinna zagościć biografia Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica. Bohaterka większości z nas kojarzy się z Rotą czy Naszą szkapą, zapominamy natomiast (a często nawet nie wiemy), że była kobietą uwikłaną w wyjątkowo skomplikowaną sytuację życiową, a jej osobowość wymykała się wszelkim schematom. Interesującą lekturą będzie też z pewnością Biała bluzka. Najpiękniejsze opowiadania, w której zebrano krótsze i dłuższe opowiadania Agnieszki Osieckiej – zarówno te dawno niewznawiane, jak i te wcześniej niepublikowane.

 

Kobiecym okiem o trudnościach

 

Dla niektórych kobiet pisanie jest sposobem na to, by opowiedzieć o trudnych doświadczeniach. Tak było w przypadku Ashley Judd. Aktorka nie miała łatwego dzieciństwa i już od najmłodszych lat cierpiała na depresję, ale dopiero przed trzydziestką zdecydowała się na wizytę u psychiatry. W swoich wspomnieniach zatytułowanych Życie gorzko-słodkie opisała własną wędrówkę – od zagubionego dziecka do znanej na świecie gorącej orędowniczki praw uciskanych.

Przejmującą historię opowiedziała również Grażyna Jagielska w książce Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku. Żona znanego korespondenta wojennego przyznała, że przez lata żyła problemami męża, a dla jego pasji poświęciła swoje życie. – Autorka spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym. Teraz dzięki swojej książce zabiera czytelników w podróż pełną poruszających intymnych zwierzeń i emocji – mówi Patrycja Markowska z Merlin.pl.

 

Kobiety swój dzień w kalendarzu mają już od ponad 100 lat. Ale tak naprawdę inspirują, motywują i fascynują każdego dnia, o czym świadczą nie tylko powstające o nich dzieła, ale też historie nigdy niespisane na kartach książek, za to pisane przez życie. 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

bozenkaxxj

Z ogromna przyjemnościa sięgnę po niektóre proponowane nowości, lubię książki biograficzne

angel3312

Moje ograniczenie czasowe nie pozwala mi na sięgnięcie po książki, a szkoda.

francesca

Nie przepadam za książkami biograficznymi, jednak z pewnością niektóre z propozycji są warte zachodu.

bbo

COCO CHANEL muszę przeczytać. Chętnie sięgnę też po biografie Angeli Merkel, ale nie teraz, kiedy wciąż jest u szczytu władzy. Nie rozumiem po co pisać biografię ludzi, którzy są w kwiecie wieku. Np. Justyna Kowalczyk ma dopiero 30 lat!

Masza

Świetne propozycje,na pewno kilka z nich przeczytam.Aktualnie zabieram się za królową śniegu - Justynę.

wilma74

Justyna Kowalczyk,ma swoją biografię,świetnie, Smile Mimo tego,że w styczniu skończyła 31 lat jest już ikoną polskiego sportu,jednym z najlepszych sportowców w historii. Książka o niej znajdzie wielu czytelników,szczególnie teraz po olimpiadzie.
Jeśli chodzi o Angelę Merkel to czekam na polskie wydanie książki"Das erste Leben Angela M"o jej powiązaniach ze służbami specjalnymi,bo coś mi się wydaje,że Cesarzowa Europy to zwykła laurka wystawiona pani kanclerz.

Masza

Warto więc przeczytać i się przekonać.

dark_forest

Uwielbiam się inspirować prawdziwymi historiami silnych, zwycięskich kobiet! Jeśli one mogą odnosić sukcesy, to my też Smile

kasiaa

Moja mama z chęcią przeczytalaby o Dianie, bardzo ją lubiła

kasiaa

Moja mama z chęcią przeczytalaby o Dianie, bardzo ją lubiła

basiamiecz715

Z wielka przyjemnością sięgne po niektóre biografie, Justyna Kowalczyk jest moją ulubienicą i chetnie o niej poczytam.

weronkaa84

Z chęcią przeczytałabym biografie Coco Chanel, film mi się podobał, więc książka też pewnie jest świetna, bardziej szczegółowa Smile

kaczaka

lubię czytać o kobietach takich jak ja, niektóre historie są bardzo inspirujące, a niektóre wręcz przerażające, ale zawsze gdzieś znajdę odrobinę siebie

Malinka23

Bardzo ciekawe propozycje. Idealne na długie wieczory

produkty partnerów