Face&Look > ZDROWIE > Kiedy mogą pomóc ciepłe lub zimne okłady?

Kiedy mogą pomóc ciepłe lub zimne okłady?

Zwiększona aktywność fizyczna podczas ciepłych dni, sprzyja powstawaniu różnego rodzaju urazów. Niezwykle łatwo o stłuczenia, naciągnięcia mięśni czy też skręcenie kostki. Jak poradzić sobie z obrażeniami? Prostą metodą jest zastosowanie gorących lub zimnych okładów.

Najczęstsze kontuzje to stłuczenia, zwichnięcia, naciągnięcia ścięgien i bóle mięśni.  Kontuzje mogą występować jako ostre lub przewlekłe. Te pierwsze spowodowane są najczęściej nagłym wypadkiem, a objawem jest opuchlizna, ocieplenie i zaczerwienienie. W przypadku urazów przewlekłych mogą one pojawiać się wolno i być skutkiem niedoleczonych uszkodzeń ciała.

Zimne okładyNajlepszym rozwiązaniem w przypadku uszkodzeń ostrych jest zmniejszenie obrzęku i opuchlizny poprzez chłodzenie uszkodzonego miejsca przy pomocy zimnych okładów np. w postaci woreczków z lodem. Obkurczają one naczynia i zmniejszają wewnętrzne krwawienie i obrzęk. Pomocne są również maści chłodzące, jak na przykład Maść Niedźwiedzia Polarny Lód, zawierająca kojącą miętę chińską i arnikę, które zapewnią silne chłodzenie w miejscu skręcenia, złagodzą ból i zmniejszą obrzęk. Stosowanie preparatów na bazie mięty, znajduje zastosowanie jako środek przeciwbólowy oraz wykazuje właściwości chłodzące i ogranicza stany obrzękowe. Arnika Montana przyczynia się do złagodzenia bólów i rozluźnienia, a także przyśpiesza wchłanianie się siniaków.

Ciepłe okłady. Bóle mięśni i stawów spowodowane są zbyt długotrwałą pracą w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również pozostałościami urazów doznanych podczas aktywności fizycznej i schorzeniami reumatycznymi. Ciepłe okłady pomagają rozciągnąć mięsień i poprawić ukrwienie. Lekarze zalecają hydroterapię, czyli terapię wodą, w takich wypadkach pomóc może ciepła, relaksująca kąpiel. Warto również delikatnie rozmasować mięsień i o ile nie zwiększa to dolegliwości bólowych, spróbować go lekko rozciągnąć. Ważne jest także zastosowanie maści rozgrzewających, zwłaszcza jeżeli działają także przeciwzapalnie, jak na przykład Maść Niedźwiedzia. Preparat wnika w skórę, łagodząc uciążliwe objawy, zmniejszając dyskomfort i tworzy ochronną warstwę na powierzchni. Maść zawiera jedynie naturalne składniki i ekstrakty z ziół m.in. kamfora i czarci pazur, które skutecznie łagodzą ból. Należy jednak pamięta, że ciepło podnosi temperaturę ciała więc nie należy stosować okładów w przypadku ostrych urazów i zapalenia.

Różnorodna aktywność ruchowa niewątpliwie podnosi jakość życia i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać przed wysiłkiem o odpowiedniej rozgrzewce. Niewłaściwie rozgrzane mięśnie są podatne na urazy, które potrafią dokuczać przez długi okres czasu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

sisi13

Okłady dobra rzecz. Ja ostatnio notorycznie korzystam z dobrodziejstw krioterapii. W domu też sięgam najczęściej po lodowe okłady.

OLIWIA25

Rzadko korzystam z okładów Smile

Strawberrypie

Ja zawsze robie cieple oklady, gdy mam bole brzucha w czasie okresu, zawsze pomagaja Smile

kociaak

Termofor na brzuch - daje mi niesamowitą ulgę!

mcjazz

ciepłe okłady są dla mnie ulgą w bólach podczas okresu... lód idzie w ruch przy każdym uderzeniu, opuchlizna jest wyraźnie mniejsza, siniaki, które powstają przy urazie- również

Malinka23

artykuł bardzo ciekawy, czasmi stosuję ciepłe okłady Biggrin

claudiq1990

Stosujmy w domu zimne okłady przy urazach, a ciepłe gdy synka boli brzuszek Smile 

Beatris20

Ja na bóle brzucha stosuję siepłe okłądy i super działa, dla dzieci również to się sprawdza- tak jak na zdjęciutermofor z ciepłą wodą i od razu lepiej.

Agaagaja

Stosuję i ciepłe i zimne okłady.

maybe92

Mnie ciepłe okłady pomagają przy dolegliwościach menstruacyjnych.

kryska.67

Przy migrenowych bólach głowy stosowałam zimne okłady.

Małgorzata Omelańska

Na szczęście rzadko mi się zdarza

Liliana 5555

Okłady to bardzo prosty sposób oraz łatwy na bolące miejsca

dreams1

okłady bardzo pomagają Smile

wampa

nie stosuję okładów