Face&Look > URODA > WŁOSY > Jakie mamy rodzaje farb do włosów i na którą się zdecydować?

Jakie mamy rodzaje farb do włosów i na którą się zdecydować?

Z kolorem włosów jest tak, jak z kolorem na ścianie – może się w końcu znudzić, ale i można go w każdej chwili zmienić. Na rynku jest cała masa najróżniejszych farb do włosów – zarówno tych chemicznych, jak i zawierających naturalne składniki czy też całkowicie roślinne i organiczne. 

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni ze swoich włosów, które pod wpływem czynników zewnętrznych mogą stracić swój blask i głębię koloru. Na szczęście można to szybko naprawić. Niektórzy udają się do fryzjera w celu zmiany koloru włosów, a inni sięgają po drogeryjne farby i eksperymentują w swoim zaciszu domowym.

Na jaki rodzaj farby się zdecydować?

Obecnie do wyboru mamy zarówno drogeryjne, jak i profesjonalne farby do włosów. Jeśli chodzi o marki, to najpopularniejsze są palette farby, Biokap, Garnier, Schwarzkopf, Syoss, L’Oreal, Joanna, Color&Soin i Matrix. Bardzo ważne podczas wybierania farby jest zwrócenie uwagi na jej trwałość i skład. Decydując się na farby zmywalne, trzeba liczyć się z tym, że nie utrzymają się one przez dłuższy czas na włosach ani też nie pokryją dobrze siwych włosów. Są one jednak o wiele bardziej bezpieczne dla włosów od farb trwałych, gdyż nie ingerują tak bardzo w ich strukturę. Do dyspozycji są farby jednodniowe, które świetnie sprawdzają się podczas wieczornej imprezy. Łatwo się je nakłada i równie łatwo zmywa. Są także kilkudniowe szampony czy też kremy koloryzujące. W przypadku szamponów efekt farbowania utrzymuje się na włosach tylko do kilku myć. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że szampon jest bezpieczny dla włosów, a wadą tendencja do brudzenia. Łatwo bowiem o zabrudzenie ubrania czy pościeli oraz zabarwienia skóry. Z kolei kremy koloryzujące służą do odświeżenia koloru czy też o jego zmiany o kilka tonów. Uzyskany efekt utrzymuje się do paru tygodni, w zależności od częstotliwości mycia włosów. Zaletą takich kremów jest brak amoniaku i oksydantów w składzie.
 
Nie brakuje też osób, które decydują się na farby do trwałej koloryzacji. Niestety zawierają one amoniak i utrwalacz. Dzięki tym składnikom bowiem możliwe jest pokrycie siwych włosów i odrostów. Farbami trwałymi można nie tylko przyciemnić swoje włosy o kilka tonów, ale i rozjaśnić je. Za ich pomocą można zatem diametralnie odmienić swój dotychczasowy look. Niestety zapach farby jest bardzo drażniący i utrzymuje się nawet do kilku dni po koloryzacji. Wcale nie tak rzadko pojawiają się również uczulenia. W przypadku farb trwałych z rozjaśniaczem, czyli silnym środkiem utleniającym, jest tak, że jego nieumiejętne nałożenie może nie tylko pozostawić nieestetyczne żółte tony, ale i zniszczyć włosy. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się farby roślinne z naturalnym składem ziołowym. Można jednak za ich pomocą rozjaśnić włosów.

fot. Flickr

 
 
 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.