Jaki laser wybrać do fotodepilacji?

Końcówka zimy to ostatni moment, żeby zabrać się do fotodepilacji. Jakie urządzenie wybrać?

Fotodepilacja polega na uszkadzaniu komórek macierzystych mieszka włosowego poprzez ich mocne podgrzanie za pomocą bodźca świetlnego. Działanie związane jest z ciemnym barwnikiem, melaniną, dlatego skuteczność większości zabiegów zależy od koloru włosów i karnacji. Efektywność jest też oczywiście związana z tym, jakim urządzeniem wykonywany jest zabieg. Jaką technologię wybrać?

Intense Pulse Light

Milena Rzeczkowska, ekspert Nova Group w dziedzinie medycyny estetycznej tłumaczy: - Wiele z nas popełnia błąd nazywając „laserem” urządzenia typu IPL. IPL – Intense Pulse Light – to światło pulsacyjne, którego działanie polega na produkcji szerokiego spectrum fal świetlnych. Podstawą w usuwaniu włosów jest zjawisko selektywnej fototermolizy – czyli podgrzewania części wzrostowych włosa. Źródłem światła IPL jest ksenonowa lampa błyskowa przewodząca światło polichromatyczne, o falach różnej długości, co powoduje rozgrzanie się jednocześnie innych składników tkanek. W wyjątkowych przypadkach może powodować to nawet nieprzyjemne poparzenia, szczególnie na urządzeniach starej generacji. Dopuszczalna gęstość energii i moc wiązki musi być zatem ograniczona, by nie przegrzać skóry. Dlatego też przy użyciu IPL konieczne jest wykonanie większej ilości zabiegów. Plusem jest natomiast ich dosyć niska cena. Barbara Chmielewska – ekspert i właściciel Nova 2 Day Spa na Kabatach w Warszawie podkreśla: - Ważne, by przed depilacją sprawdzić na jakim urządzeniu będzie wykonywany zabieg. W naszym Day Spa używamy tylko profesjonalnego sprzętu Puls Light Water, który posiada potrzebne certyfikaty, odpowiednią moc urządzenia i dopuszczalną żywotność lamp, a przeszkolony personel dobiera parametry do rodzaju włosa i karnacji pacjenta. To zapewnia bezpieczeństwo i przyniesie najlepszy efekt depilacji. Jako klient pamiętajmy też o konsekwencji i wizytach w wyznaczonym przez kosmetyczkę terminie.

Lasery diodowe

Jest wiele laserów – jak choćby lasery aleksandrytowe, neodymowojagowe, rubinowe czy diodowe – mówi Milena Rzeczkowska z Nova Group. - Ten ostatni jest obecnie najczęściej stosowanym w zabiegach epilacji. Są to lasery o wysokiej mocy, gdzie ciałem laserującym jest dioda. Dioda w laserach diodowych wytwarza długość fali od 800 do 1000 nm. Dobrze, jeśli urządzenie ma dwie długości fal, by lekarz mógł dobrać odpowiednią do stanu i rodzaju skóry każdego pacjenta. W przypadku pacjentów o ciemnej skórze długość wiązki 940 nm będzie słabiej absorbowana przez melaninę, więc także bardziej bezpieczna.

Zabiegi usuwania owłosienia, dzięki dobremu chłodzeniu głowicy lasera diodowego powinny być niemal niewyczuwalne (na rynku wśród najmniej bolesnych zabiegów epilacji laserowej uważa się Laser Mediostar Next z systemem chłodzenia typu Peltier), ale także zwykle wymagają mniejszą ilość zabiegów  niż na standardowym IPL – dodaje Milena Rzeczkowska z Nova Group.

IPL i fale radiowe

Alternatywą dla efektywnych ale drogich zabiegów z wykorzystaniem lasera jest również skuteczny zabieg IPL, gdzie impulsy światła wzmocnione są prądem zmiennym o częstotliwości fal radiowych. Z tej metody w Polsce można skorzystać np. w gabinetach Yasumi. Światło jest nośnikiem energii, która przekształcana jest w ciepło w mieszku włosowym, ale w tym samym czasie działa też prąd zmienny, dodatkowo podnoszące temperaturę. ELOS (Electro Optical Synergy) lub E-Light – takie nazwy oznaczają, że światło będzie wzmocnione działaniem prądu zmiennego RF, oczywiście o bezpiecznym dla człowieka natężeniu. W tym wypadku mniejsze znaczenie ma kontrast między kolorem skóry a barwą włosów. Cena zabiegu też jest nadal stosunkowo niewielka. - W ten sposób podnosimy zdecydowanie skuteczność poszczególnych zabiegów w serii – mówi Joanna Budzowska, ekspert Yasumi – Instytutu Zdrowia i Urody w Krakowie.

 

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

gamzurek5

Niestety minusem takich zabiegów jest ich dość wysoka cena Sad

monaqua

słyszałam, że aby efekt sie utrzymał to zabieg trzeba powtarzać cały czas kilka razy w roku

angel3312

a ja znowu słyszlam że najpierw trzeba wykonać serię, a poźniej powtarzac co jakies 3 mies.aby utrzymac efekty

wioleta2211

bardzo ciekawy artykuł.

Wiolka

zrobiłam wydałam mnóstwo kasy a efekty nie zbyt zadawalajace, jesli ma sie delikatne włoski i w dodatku blond to podczas laseru osłabia sie i wolniej rosna ale dalej sa

Masza

Nie pamietam ile sesji zaliczyła moja koleżanka,na pewno po jakimś czasie wracała,żeby powtórzyć.Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego włoska.Wszystko zależy jakim laserem zabieg jest wykonany,no i rodzaj owłosienia.

angel3312

Jest też inny sposób depilacji - elektroliza - trwale usuwa owłosienie, po kilku zabiegach można się zdziwić jakie są efekty powalające (pozytywne).

KAHA

Ja dziękuję. Pozostanę przy maszynce. Przynajmniej są tanie.

angel3312

Ja osobiście wolę wosk i tradycyjne metody.

weronkaa84

O takim zabiegu mogę tylko pomarzyć Smile

Julia Suszczynska

Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam Smile

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki Smile

anulkamie (niezweryfikowany)

Dobrze że mamy takie zabiegi, kto chce ...korzysta Smile

wampa

duże koszty

eliska

Jesli tomiało by rzeczywiście pomóc to warto zainwestować 

produkty partnerów