Face&Look > ZDROWIE > Jak zminimalizować dolegliwości przy noszeniu soczewek kontaktowych?

Jak zminimalizować dolegliwości przy noszeniu soczewek kontaktowych?

Suchość oczu, dyskomfort i przekrwienie spojówek to częste objawy zgłaszane przez użytkowników tradycyjnych soczewek kontaktowych. Nowoczesne technologie stosowane w produkcji soczewek, takie jak gradient uwodnienia i system nawilżania aktywowanego mruganiem, mogą wyeliminować tego typu dolegliwości. Należy jednak pamiętać o prawidłowym użytkowaniu i właściwym dopasowaniu soczewek.

 

Według badań opublikowanych w czasopiśmie okulistycznym „Eye & Contact Lens”, prawie połowa użytkowników tradycyjnych soczewek kontaktowych skarży się na problemy ze oczami. Do najczęstszych niedogodności należą suchość oczu oraz dyskomfort po cały dniu noszenia soczewek. U 12 proc. pacjentów obserwuje się przekrwienie spojówek związane z niedotlenieniem rogówki.

Nowoczesne materiały wykorzystywane do produkcji soczewek kontaktowych mają zminimalizować występowanie tego typu dolegliwości oraz powikłań.

– Przykładem nowej technologii jest gradient uwodnienia zastosowany w nowych jednodniowych soczewkach kontaktowych. Taka soczewka w swoim wnętrzu ma niskie uwodnienie, które pozwala przepuszczać dużą ilość tlenu. Na powierzchni natomiast dochodzi ono nawet do ponad 80 proc., co powoduje, że soczewka jest niezwykle śliska, a dzięki temu tarcie pomiędzy tkankami oka i soczewką podczas mrugania jest minimalne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Sylwia Kropacz-Sobkowiak, professional services manager z firmy Alcon.

Innowacją na rynku soczewek jest również zastosowanie tzw. systemu nawilżania aktywowanego mruganiem.

– Przy każdym mrugnięciu część środka nawilżającego, z którego zbudowana jest soczewka, jest uwalniana. Powoduje to nawilżenie powierzchni oka i soczewki kontaktowej – tłumaczy Sylwia Kropacz-Sobkowiak.

Specjalistka podkreśla jednak, że nawet najnowocześniejsze technologie nie zapobiegną powikłaniom związanym z nieprawidłowym użytkowaniem soczewek oraz niewłaściwym ich dopasowaniem.

– Jeżeli to jest soczewka miesięczna, to nosimy ją miesiąc i ani dnia dłużej. Jeżeli jest jednodniowa, to jeden dzień i wyrzucamy. Soczewki należy czyścić, przede wszystkim mechanicznie. Nawet, jeżeli na płynie jest napisane „bez pocierania”, to my i tak powinniśmy je pocierać i tę czynność należy wykonywać codziennie wieczorem. Ważne jest też to, by nie spać w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone – przestrzega Sylwia Kropacz-Sobkowiak.

Rozmiar soczewek powinien być dopasowany przez specjalistę. Zbyt ciasne soczewki kontaktowe uniemożliwiają przepływ filmu łzowego i wypłukiwanie zanieczyszczeń, z kolei zbyt luźne mogą podrażniać brzegi powiek oraz pogorszyć jakość widzenia.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

kasiaa

Ciekawy artykuł, ja przymierzam się do zakupu soczewek

sisi13

Jakoś nie mogę się przekonać do soczewek. Zwłaszcza, że tyle jest ładnych oprawek okularów...

MangoMania

Na razie nie noszę soczewek, ale polecę artykuł odpowiedniej osobie.

Masza

Nie noszę soczewek,ale polecę artykuł koleżance.

Beatris20

Co jakiś czas używam soczewek- np. basen, przyjęcia i inne okazje. Ale nigdy nie uzyskałam takiej ostrości widzenia jak przy okularach. Po drugie - soczewki musi nam dobrać okulista, miałam kilka firm, i jednych nawet nie czułam, inne - cały czas miałam wrażenie kłócia i dyskomfortu- trzeba je bardzo indywidualnie dobierać. I faktycznie trzeba o soczewki dbać, nie którzy sami prosza się o kłopoty nosząc soczewki dwutygodniowe po miesiąc czasu i dłużej, albo śpiąc w soczewkach .

requiem29

Uwielbiam komfort noszenia soczewek.. widzę zawsze, wszędzie i wszystko zupełnie jakbym miała zdrowy wzrok. Na pewno nie należy zapominać o przestrzeganiu dat używania soczewek, o ściąganiu ich zawsze, gdy są nam zbędne i o kropelkach do oczu, żeby je nawilżać.

weronkaa84

Bardzo często nosze soczewki, od kilku już lat i jak na razie żadne poważniejsze dolegliwości mi nie dokuczały. Wyjątkiem jest suchość, gdy w pomieszczeniu działa klimatyzacja Smile Ale dobre kropelki załatwiają sprawę. I to prawda, soczewki powinny być dobrane przez okulistę, absolutnie nie na własną rękę Smile

bozenkaxxj

Bardzo dobry artykuł, wazne wskazówki.

izka200289

Cieszę się, że nie muszę borykać się z takimi problemami

bst

Nie noszę, ale dobrze wiedzieć, może będę mogła komuś pomóc.

bbo

Ja jeszcze nie nosze okularów, ale jeszcze kilka lat i stanę przed wyborem: okulary czy soczewki.

Malinka23

ciekawy artykuł mimo, że nie noszę soczewek- ale nigdy nic nie wiadomo

claudiq1990

Przy mojej wadzie wzroku tylko - okulary, niestety Sad

eliska

Ja niestety nie mogę nosić soczewek tylko okulary a artykuł bardzo przydatny

anias88

podzielam opinię poprzedniej rozmówczyni:)

luna341

Duzo pracuję przed komputerem i suchość oka jest mi dobrze znana.Większość kropli czy masci nie pomaga..:(

natalyyjka

Bardzo ciekawy artykuł, mimo, że soczewek (czy okularów) nie noszę Wink

OLIWIA25

Przydatny artykuł dla mojego męża bo nosi soczewki Smile

brendi

Myślę, że najważniejsza jest higiena. Ja dbam o wszystkie aspekty i cieszę się zdrowiem i komfortem noszenia soczewek.

anias88

Zgadzam się.

anias88

Zgadzam się.

Agnieszka Niwińska

Na co dzień noszę soczewki, ale staram się zdejmować je zaraz po powrocie do domu. I krople nawilżające do oczu również u mnie się sprawdzają.

AnnaD

Super artykuł Smile

aga0495

W moim przypadku krople niestety nie pomagają Sad

annasus

ciekawy artykuł Smile

wampa

nie używam