Jak zadbać o oczy wiosną podpowiadają okuliści

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W ciągu słonecznego dnia do oczu wpada więcej promieniowania UV, dla alergików to okres wzmożonych uczuleń, dodatkowo narażeni jesteśmy na okres infekcyjny i powinniśmy bardziej zadbać o właściwą dietę. Jak dbać o oczy o tej porze roku?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwego działania promieniowania UV na oczy. Podczas słonecznego dnia do oczu wpada 10 razy więcej światła niż potrzebne jest oczom, co może nie tylko uaktywniać procesy starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników, ale również prowadzić do oślepienia oczu, uszkodzenia rogówki i siatkówki. Promieniowanie UVA i UVB powoduje powstawanie rodników, które uszkadzają struktury komórkowe oka. W przypadku takiego długotrwałego procesu dochodzi do zaburzenia funkcji fotoreceptorów, co powoduje pogorszenie widzenia. U młodej osoby uaktywniają się naturalne mechanizmy obronne, niestety z wiekiem ta sprawność obniża się, podobnie jak jest u osób z wadami wzroku.

Ochrona przed promieniowaniem. Reakcją obronną oka na promienie słoneczne jest mrużenie oczu oraz zmniejszenie źrenic. Chronić oczy możemy poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Do ochrony oczu w słoneczne dni nadają się okulary o poziomie przyciemnienia oznaczone kategorią 2 lub 3, przy czym te drugie jedynie przy silnym nasłonecznieniu. Nie powinno stosować się okularów zabarwionych na niebiesko, czerwono lub zielono. Osoby posiadające wadę wzroku mogą stosować okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi, co jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych. Zmieniają one swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych i dzięki odpowiedniej mocy soczewek korygują wadę wzroku. W zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste, a na zewnątrz pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, zmieniając się w okulary przeciwsłoneczne.

Innowacyjne metody. Rozwiązaniem, które warto rozważyć w okresie wiosennym dla osób z wadami wzroku, może być również stosowanie metody ortokorekcji. Prosta czynność, jaką jest założenie specjalnych soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin w ciągu dnia, w zależności  od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane.

Zadaniem ortosoczewek jest zmiana kształtu rogówki w taki sposób, aby pacjent w ciągu dnia mógł widzieć dobrze bez konieczności noszenia tradycyjnych soczewek czy też okularów. Dzięki temu możemy swobodnie zakładać okulary przeciwsłoneczne.Soczewki ortokeratologiczne wykonane są ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje dotlenione i cały proces jest w pełni bezpieczny. – podpowiada optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Odpowiednia dieta. Chronić oczy możemy również poprzez odpowiednią dietę. Właściwe składniki są ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku wiosną. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na produkty zawierające luteinę, witaminę C, E oraz beta - karoten. Ten ostatni jest przekształcany w organizmie w witaminę A, odpowiedzialną za prawidłowe widzenie o zmierzchu i w złych warunkach oświetleniowych. Beta-karoten występuje m.in. w owocach i warzywach oprócz marchwi znajduje się w dyni, pomidorach, morelach czy brzoskwiniach. Warzywa, takie jak szpinak, brokuły, sałata lub jarmuż dostarczają nie tylko beta-karoten, który występuje pod postacią zielonego chlorofilu, ale również luteinę. Odpowiedzialna jest ona za zmniejszenie ryzyka powstania zwyrodnienia plamki żółtej oraz chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Aby zapewnić naszym oczom dobre widzenie konieczne jest codzienne zapewnienie właściwych dawek witamin i minerałów oraz luteiny.

Uporczywa alergia. Ponieważ spojówka ma zazwyczaj najszybszy kontakt z alergenami takimi jak na przykład pyłki roślin lub alergeny zwierzęce, alergia szybko widoczna jest poprzez zaczerwienie oczu. Nie wypłukane z oczu alergeny za pomocą łez, mogą przedostać się do spojówki i wywołać zapalenie. Najczęstsze objawy to obrzęk powiek, obfite łzawienie oraz przekrwienie spojówki. Wiosenne zapalenie spojówki najczęściej dotyka osób do 25 roku życia. Najczęściej występuje w okresie pylenia brzozy i traw, czyli w kwietniu i maju. Aby chronić oczy pomocne są w takich wypadkach okulary z filtrem przeciwsłonecznym.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, na ponad 1 000 respondentach powyżej 18 roku życia, Polacy umiarkowanie dbają o oczy. Ponad jedna trzecia badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie kontrolowało wzroku. Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka. Dzięki nim do mózgu przekazywanych jest aż 82% bodźców, dlatego tak niezwykle ważny jest komfort widzenia i odpowiednie dbanie o wzrok.

Autor: 
Nowy Wzrok / Estera Morawska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Dorota Niewiadomska

Ja już od ponad miesiąca borykam się z alergią.Co prawda w tym roku przechodzę ja znacznie lżej.Podejrzewam,że to z racji pogody która teraz też nas nie rozpieszcza.Nie wyobrażam sobie też życia bez okularów przeciwsłonecznych i docelowych kropli do oczu.

Lemon_ika

Ja się borykam z dziwnym objawem takim jak uczucie łzawienia i suchość oczu, takim dziwnym ciepłem i mrozeniem oczu co mnie już to męczy Sad

Agaagaja

Nigdy nie wychodzę bez okularów przeciwsłonecznych.

OLIWIA25

Ciekawy artykuł.

sisi13

Na wiosnę bez okularów nie wychodzę z domu, bo źle się to kończy. A po powrocie kropelki....

paradiso

Chodzę regularnie do okulisty od 12 roku życia , a mam już 40 j jeszcze żaden okulista nie powiedział jak dbać o oczy. Mimo,że noszę okulary, mam astygmatyzm, a w  młodości zmieniała mi się wada wzroku co kilka miesięcy. Fajnie, że tutaj można dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

kylaina

Bardzo zaciekawiły mnie ortosoczewki, nie słyszałam, ale muszę sprawdzić.

bozenkaxxj

Ciekawy artykuł, niby dbam o oczy, zawsze zakładam okulary przeciwsłoneczne ale czasem też sięgam po krople.

agusia65

bardzo ciekawy artykuł*biggrin*

maybe92

Muszę częściej nosić okulary.

annajustyna

mi łzawia oczy jak wychodze na powietrze i jak wieje wiatr, nosze soczewki i to mi pasuje bo widzę obraz niezniekształcony

kryska.67

Nie znoszę okularów przeciwsłonecznych, chociaż wiem że powinnam zakładać.

mcjazz

Noszę soczewki kontaktowe i bez okularów słonecznych w torebce nie ruszam się z domu. Bardzo fajny i potrzebny artykuł, nigdy nie wolno zapominac o oczach

wampa

ciekawy artykuł

produkty partnerów