Jak ważna jest dla nas uroda?

Od zarania dziejów piękne ciało było istotnym aspektem bycia kobietą. Choć przez wieki wzorzec ciała doskonałego ewoluował, to zawsze składały się na niego takie atrybuty, jak: odpowiednie proporcje sylwetki, piękna skóra, zdrowa cera i lśniące włosy.

 

O znaczeniu urody wypowiada się dr n. hum. Ewa Jarczewska-Gerc – psycholog, adiunkt w Katedrze Różnic Indywidualnych SWPS. Zajmuje się psychologią emocji, motywacji, stresu, atrakcyjności fizycznej. Od 8 lat prowadzi badania oraz warsztaty dla kobiet odchudzających się, pragnących zmienić swój styl życia. 

 

Szczególnym przejawem znaczenia wyglądu jest stereotyp „To co jest piękne, jest też dobre”. Polega on na tym, iż łatwiej ufamy osobom atrakcyjnym, wierzymy w ich dobre intencje, uważamy je za bardziej interesujące i kompetentne. Jakkolwiek nie istnieje jeden jedyny wzorzec kobiecej figury, który byłby preferowany przez wszystkich, w badaniach nad atrakcyjnością kobiet 70% osób wybiera sylwetkę drobną, o biodrach 10% szerszych niż klatka piersiowa i stosunku talia / biodra = 0,7 (Szmajke, 2005). Przekładając te wymiary na wielkość ubrań, jest to w okolicy rozmiaru XS / S.

 

Z moich własnych badań (przeprowadzonych w 2009 roku na ogólnopolskiej próbie) wynika, iż przeciętna Polka waży 63 kg i ma 164,5 cm wzrostu. Wskaźnik BMI dla takich wymiarów wynosi 23 i jest to poziom odpowiedni, choć zbliża się do górnej granicy (powyżej 25 to już nadwaga). Mimo, iż problem z nadwagą i otyłością nie wydaje się w Polsce tak palący, jak w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, to prawie połowa przebadanych Polek jest niezadowolona ze swojej wagi ciała. Bardziej lub mniej świadomie marzą o szczupłej sylwetce, z zazdrością spoglądając na koleżanki w rozmiarze XS.

 

Jednakże dążenie do idealnej figury okazuje się problematyczne z wielu powodów. Oprócz rzeczywistych wyrzeczeń, które wiążą się ze stosowaniem diety oraz koniecznością ćwiczeń fizycznych, pojawiają się pewne psychologiczne utrudnienia. Choć tak bardzo cenimy piękno fizyczne, to jednak dążenie do idealnego ciała kojarzy się często z próżnością, małostkowością czy przyziemnoscią. Jest to po części konsekwencją silnie zakorzenionego stereotypu Matki-Polki, która poświęcając się dla rodziny nie ma czasu na dbanie o siebie – a niejednokrotnie jest po prostu „ponad to”. Nawet wychudzone modelki przekonują nas, że wcale nie stosują żadnej diety, a ich waga jest efektem świetnej przemiany materii. Znając podstawowe prawa biologii trudno jednak dać temu wiary.

 

Niska samoocena wyglądu przekłada się bezpośrednio na zaniżoną samoocenę kobiety w innych sferach życia. Wiele badań wskazuje, że gdy kobieta czuje się atrakcyjna, wypada lepiej w przeróżnych zadaniach – interpersonalnych i intelektualnych. Idąc jeszcze dalej okazuje się, że im bardziej atrakcyjna czuje się kobieta, tym bardziej w taki właśnie sposób odbierana jest przez otoczenie. Działa to na zasadzie „samospełniającego się proroctwa” – zachowując się w określony sposób (np. będąc pewne siebie) wywieramy wpływ na to, jak widzą nas inni.

 

Atrakcyjność to stan umysłu, jest zatem w każdej z nas – musimy tylko umiejętnie ją wydobyć. Czasem bodźcem do jej uwydatnienia jest zakochanie się, nowa sukienka, nowy balsam do ciała, zapisanie się na aqua aerobik. Jak wynika z moich badań, najdrobniejsze zabiegi będące przejawem naszej dbałości o ciało i dobry wygląd przekładają się bezpośrednio na dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Pierwszy krok daje zazwyczaj „efekt domina” – nawet małe zmiany – użycie modelującego sylwetkę balsamu czy zakup wymarzonej sukienki – stają się preludium do dalszych pozytywnych zmian, ze zmianą stylu życia włącznie.

 

Nie wstydźmy sie zatem otwarcie mówić o tym, jak ważny jest dla nas dobry wygląd. Praca nad atrakcyjnością nie jest bowiem „tylko” dbaniem o urodę, lecz „aż” troską o swój dobrostan a nierzadko i zdrowie.

*Materiał publikujemy dzięki uprzejmości marki Lirene. 

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

dark_forest

Ja myślę, że kluczem do wszystkiego jest samoocena - jeśli nie mamy wysokiego poczucia własnej wartości, możemy wyglądać jak istny cud świata, a i tak będziemy czuły się nieatrakcyjne...

KAHA

To prawda dark forest. Ja myślę, dbanie dbaniem, ale są rzeczy których nie zmienimy i też powinno się to akceptować. Nie ma ludzi idealnych. Nie ma co narzekać i wiecznie marudzić, tylko trzeba skupić sie na pozytywach.

Masza

Macie rację samoakceptacja jest najistotniejsza.Taka jest bowiem prawda wszystko zaczyna się w naszej głowie.To jak myślimy o samej sobie,przekłada się na otoczenie.Tak jesteśmy odbierane.Z wiekiem wszyscy się zmieniamy,pojawiają się zmarszczki,przybieramy na wadze,jesteśmy coraz starsze.Czasu nie da się cofnąć,ale można go ''oszukać''.Dlatego ważne jest nasze pozytywne nastawienie i systematyczna praca nad sobą.

gamzurek5

Dlatego każdego dnia powtarzajmy sobie jestem piękna, , mam wspaniałe nogi i lśniące włosy warto szukać w sobie atutów a nie tylko mankamentów Smile

Nina

dziewczyny macie racje Smile najważniejsza jest samoakceptacja Smile

angel3312

Zgadzam się z dziewczynana. Kluczem jest akceptacja samej siebie.

madziara85

prawda co dzień powtarzanie sobie pozytywów mnie dobrze nastraja a co kto mi tego zabroni hehe zgadzam sie z przedmówczyniami Wink

cheljo

nic dodać, nic ująć.....dziewczyny zgadzam się z Wami Smile

francesca

Przynajmniej się ze sobą zgadzamy, że jesteśmy świetne i cudowne, i powinnyśmy mówić sobie to codziennie Smile

bbo

Ja obecnie z dwójką dzieci ważę dużo mniej niż kiedy kończyłam liceum. I wniosek jest jeden: im mniejszy rozmiar ubrań - tym większa samoakceptacja. Chociaż u mnie to też z wiekiem przyszło. Nastolatki to mają koszmarnie.

wilma74

Ładna miska jeść nie daje i tyle w temacie.

kamila11207

zgadzam się z dark_forest , nawet najpiękniejsza dziewczyna może czuć się brzydka, samoocena wiele znaczy Smile

mskrzypulec

Wszystko zależy od własnej samooceny. Ja nigdy nie uważałam się za ładną choć wiele osób mi mówiło, że jest inaczej. Do dzisiaj mam niską samoocenę i chyba nigdy nie zaakceptuję siebie takiej jaką jestem. Zawsze znajdę w sobie coś co mi nie odpowiada.

angel3312

Najgorsze to popadać w kompleksy, powinniśmy się akceptować tak jak nas natura stworzyła.

sylwa88

Jaka zgodność!! Tak samoakceptacja to klucz do sukcesu, szczęścia i pozytywnego nastawienia do zycia!

elpiss

wystarczy miec u boku ukochanego mezczyzne, ktory kocha Cie jaka jestes... to bardzo podnosi na duchu Smile

wioleta2211

bardzo ważna jest samoakceptacja i dobra samoocena na pewno duży wpływ na to mają rodzicę którzy często powtarzają np zobacz Kasia dostała 5 a Ty 4, takie zachowanie zaniża samoocenę robią dzieciom krzywdę na całe życie, mam koleżankę która ciągle jest porównywana do starszej siostry, i przez to ma ogromne kompleksy,

NataliaI

ale chyba kazda z nas ma jakies kompleksy....

luna341

Dla mnie wygląd jest bardzo ważny,Dbam o siebie i staram sie ładnie wygladać W ludziach bardziej od wyglądu cenie duszę.

imsodivine

Oczywiście, że wygląd jest ważny. Nie ma co się oszukiwać, gdy kobieta czasem wstaje i od rana wszystko nie tak - włosy się nie układają, cera zmęczona, worki pod oczami, to od razu gorzej się czuje. Dzięki dbaniu o siebie możemy czuć się dużo lepiej, pewniej, swobodniej, atrakcyjniej.

angel3312

Wygląd ma duży wpływ na poczucie psychiczne danej osoby, nie które z powodu kompleksów pobadają w depresję, więc tutaj tez jest ważna akceptacja otoczenia.

Agaagaja

... i akceptacja siebie samej Smile

francesca

Angel3312 - dokładnie, zgadzam się z Tobą. Często jest tak, że to właśnie otoczenie może stłamsić człowieka i spowodować, żeby nie wiem jak był ładny, to i tak będzie czuł się brzydki i niepotrzebny. I dla każdego ładne jest co innego. Ja czuję się o wiele lepiej, aktualnie, ponieważ schudłam, a wszyscy dookoła mówią mi, że wyglądam nieładnie. Co zrobić, ile ludzi, tyle opinii. Ważne, by czuć się ze sobą dobrze.

gosia26

teraz mam mało czasu żeby o siebie zadbać. Robię to co najważniejsze

sylweczka11

Zgadzam się w zupełności...Ale ciężko jest siebie do końca akceptować kiedy n. po ciąży przytyłaś około 30 kg a przed ciążą się sobie podobałaś...wiadomo mozna schudnąć ale na wszystko trzeba czasu..a przez ten czas samoocena na prawdę mocno spada...wiem coś o tym.

angel3312

sylweczka11 - zawsze można to zmienić ja po ciąży przytyłam 28 kg i dałam radę wrócić do poprzedniej wagi wystarczą chęci i konsekwencja.

Agaagaja

Zgadzam się, trochę czasu i dyscyplina.

wilma74

Karmienie piersią też pomaga powrócić do wagi sprzed ciąży.

Masza

Moja koleżanka jest wyjątkiem,zamiast schudnąć jak karmiła,to jeszcze przybrała na wadze.

wilma74

Zdolna musiała być Wink

Masza

Sama się zdziwiłam:)

angel3312

To te,ż kwestia genów, znam osoby które do 2-3 mies po porodzie wyglądają jakby nigdy nie miały dziecka, a są takie które latami nie mogą pozbyć się wagi.

Marcela91

Jak się podobamy sobie i lubimy siebie to inni też będą nas tak postrzegać

weronkaa84

Trzeba po prostu pokochać siebie bo ideałów nie ma Smile Każda kobieta jest piękna Smile

Beatris20

Piękno dla każdego to co innego, a taka prawda ,że jezeli ktos dzięki temu osiąga sukcesy to jest to tylko powierzchowne i krótkotrwałe. Lubimy kogos, kochamy wnętrze a jeżeli damy się zwabić na ten urodowy wabik a w środku pusta to nie wróży to niczego dobrego. Piękno to nie tylko idealna figura, jędrbne ciało i ładna buzia. Ważne aby dbać o siebie w granicach rozsądku i przyjemnośco.

Julia Suszczynska

Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam Smile

Dorota Niewiadomska

Ważniejsza jest samoakceptacja.

Dorota Niewiadomska

Ważniejsza jest samoakceptacja.

Dorota Niewiadomska

Ważniejsza jest samoakceptacja.

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki

REVELKOVE_LOVE

Uroda jest ważna,ale ważniejsze jak o nią dbamy. Warto jest używać odpowiednio dobranych kosmetykó do naszej cery i wieku. Ja obecnie jestem zachwycona serią Vichy Idealia. Dzięki temu, że Vichy ma kosmetyki na bazie wody termalnej, to świetnie działa na moją cerę.

OLIWIA25

Warto polubić siebie Smile

wampa

samoakceptacja jest niezwykle ważna

Dorota Niewiadomska

Uroda jest ważna jak najbardziej ale najważniejsze jest akceptowanie siebie.

produkty partnerów