JAK INTERPRETOWAĆ WYNIKI CYTOLOGII?

U wielu kobiet cytologia budzi strach. Zupełnie niepotrzebnie. Badanie jest bezbolesne, trwa tylko chwilę i nie wymaga skierowania od lekarza. Za to pozwala ocenić stan szyjki macicy oraz wykryć ewentualne zmiany nowotworowe. Tymczasem każdego dnia w Polsce dziesięć kobiet słyszy diagnozę – rak szyjki macicy. 40% z nich nie ma szans na wyleczenie, ponieważ stadium rozwoju nowotworu jest zaawansowane. Dlaczego? Na ogół dlatego, że cytologia została wykonana za późno.

Nie taka cytologia straszna


Wykonanie pierwszego badania cytologicznego zalecane jest w momencie rozpoczęcia współżycia seksualnego. Jeśli kobieta nie jest aktywna płciowo i nie istnieją wskazania do badania, to cytologia powinna być wykonana około 25. roku życia.
Badanie należy powtarzać raz w roku. Najbardziej optymalnym czasem do jego wykonania jest okres między 10. a 18. dniem cyklu (nie wcześniej niż w czwartym dniu po miesiączce i nie później niż 4 dni przed kolejną menstruacją). Przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, tamponów i powstrzymać się od stosunków płciowych.


Cytologię wykonuje się w gabinecie ginekologicznym. Lekarz po wprowadzeniu wziernika do pochwy pobiera próbkę śluzu i złuszczonego nabłonka przy użyciu specjalnej szczoteczki. Wymaz dotyczy dwóch miejsc – tarczy szyjki macicy i znajdującego się głębiej kanału. Próbki nanoszone są na specjalne szkiełko i oceniane pod mikroskopem w laboratorium.


Jak odczytać wyniki badania?
Cytologię interpretuje się według Skali Papanicolau. Jej wyniki zalicza się do jednej z pięciu grup:
I grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Kolejne badanie możesz wykonać za 2-3 lata.
II grupa – rozmaz uznaje się za niepodejrzany. Obok komórek obecnych w grupie I, znajdują się też komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Takie wyniki cytologii mają najczęściej kobiety, u których pojawia się nadżerka. Trzeba ją wyleczyć i powtórzyć badanie.
III grupa – wynik jest zaliczany do podejrzanych. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe. Zmiany są określane jako małe, średnie lub duże. Pierwsze są wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zaleca dodatkowe badania, np. kolposkopię lub biopsję.
IV grupa – takie wyniki cytologii informują o obecności komórek atypowych. Mogą świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, który występuje w nabłonku i jest w 100% wyleczalny.
V grupa – wyniki badania cytologicznego świadczą o wykryciu zmian złośliwych. Jeśli komórki atypowe nie są liczne i szybko przystąpi się do leczenia – są spore szanse na uratowanie życia.


Badanie cytologiczne powinno wykonywać się regularnie. Dzięki niemu można wykryć komórki zapalne we wczesnym stadium rozwoju, a tym samym uratować życie. Jeśli kobieta jest ubezpieczona w NFZ, wystarczy zgłosić się do placówki medycznej, aby skorzystać z rządowego programu profilaktyki i wykrywania raka szyjki macicy, która gwarantuje bezpłatną cytologię raz na 3 lata. Jest ona skierowana do kobiet między 25. a 59. rokiem życia.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Agnieszka Niwińska

Cytologia bezpłatna (NFZ) - co trzy lata... a badanie najlepiej wykonywać co roku... ech....

OLIWIA25

Warto sie badać, szkoda, że NFZ nie refunduje co roku takich badań, bo jednak w ciągu 3 lat wiele może sie wydarzyc.

Agaagaja

Nie ulega wątpliwości, ze należy się badać a cytologia jest szybka i bezbolesna, NFZ to...szkoda gadać.

sisi13

No właśnie. Czas się wybrać.

kylaina

Jestem w grupie ryzyka i takie badanie wykonuje co rok.

Dorota Niewiadomska

Kobiety pamiętajmy i przede wszystkim działajmy.Nikt o nas nie zadba bardziej jak my same.

wampa

o ciekawe informacje

produkty partnerów