Humanista, czy umysł ścisły – jakim typem jest Twoje dziecko?

Niektórzy badacze twierdzą, że preferencje do przedmiotów ścisłych, bądź humanistycznych wykształcają się już w łonie matki. Czy mamy zatem wpływ na to, jakim typem naukowca będzie nasze dziecko? Jak rozpoznać i pobudzać jego zdolności naukowe? Radzą eksperci z platformy edukacyjnej Squla.pl. 

Powszechnie znany podział na umysły ścisłe i humanistyczne uwidacznia się w momencie, gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z edukacją. Zazwyczaj to zainteresowania dziecka i jego łatwość w rozwiązywaniu zadań z danego przedmiotu, jest argumentem decydującym przy wyborze profilu klasy. Naukowcy przestrzegają jednak przed takim uogólnieniem, sugerując, że inteligencja człowieka jest wieloraka, a każdy z nas posiada takie same zdolności, jednak w różnym stopniu nasilenia. 

Jakie wyróżniamy zdolności umysłowe?

Wyróżnia się parę rodzajów zdolności umysłowych, zwanych „inteligencjami”. Jak rozpoznać, które z nich posiada Twoje dziecko?

  1. Inteligencja językowa – dziecko, które ma ją rozwiniętą, wyprzedza rówieśników techniką czytania i pisania. Cechuje go łatwość doboru odpowiedniego słownictwa, którym wyraża swoje myśli. Lubi czytać i chętnie pisze własne opowiadania. Jest to znak, że dziecko ma zadatki na pisarza, dziennikarza, copywritera, scenarzystę, albo PR-owca. 
  2. Inteligencja matematyczno-logiczna – rozwiązywanie zadań matematycznych i skomplikowanych łamigłówek przynosi dziecku radość i satysfakcję. Cechuje go spostrzegawczość i umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Fizyk, matematyk, inżynier albo makler giełdowy to zawody, w których odnajdzie się najlepiej.
  3. Inteligencja wizualno-przestrzenna – dziecko ma świetną orientację przestrzenną i z łatwością zapamiętuje kształty i obrazy. Fascynują je mapy, globus i sztuka, dlatego wymarzony zawód dla niego to pilot, architekt, grafik albo twórca gier komputerowych. 
  4. Inteligencja cielesno-kinestyczna (ruchowa) – dziecko wykazuje się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną i umiejętnością koordynacji ruchowej. Jeśli te umiejętności dobrze rozwinie, w przyszłości może zostać sportowcem, tancerzem albo choreografem. 
  5. Inteligencja muzyczna – dziecko uwielbia wsłuchiwać się w dźwięki, pragnie nauki gry na instrumentach i ma duże poczucie rytmu. Kompozytor, gitarzysta w zespole, albo producent muzyczny to zawód dla niego. 
  6. Inteligencja przyrodnicza – jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na los zwierząt i interakcja z nimi przychodzi mu z łatwością, oznacza to, że ma zadatki na ekologa, weterynarza lub projektanta ogrodów.
  7. Inteligencja interpersonalna – dostrzeganie emocji i pragnień innych ludzi i właściwe ich interpretowanie to znak, że dziecko będzie w przyszłości dobrym nauczycielem, coach’em, terapeutą albo sprzedawcą. 
  8. Inteligencja intrapersonalna – pewność siebie, świadomość własnych mocnych stron, słabości i celów to cechy idealnego polityka, filozofa, psychoterapeuty albo teologa. 

Jak podtrzymywać zainteresowania dziecka? 

Nie tylko wrodzone umiejętności i zainteresowania dziecka w danym kierunku są gwarancją, że w przyszłości stanie się w niej ekspertem. 

Problem pojawia się wtedy, gdy dana dyscyplina wskakuje na wyższy poziom, a niekompetentny nauczyciel, bądź nieodpowiednio dostosowany program nauczania skutecznie zniechęcają dziecko do zgłębiania danej dziedziny nauki – zauważa André Haardt , założyciel platformy edukacyjnej Squla.pl. – Należy wciąż poszukiwać rozwiązań, które wspomogą dziecko w rozwijaniu jego talentów poza szkołą i spowodują, że dany przedmiot stanie się jego pasją, a nie tylko przedmiotem szkolnym, z którego dostaje dobre oceny. 

Raport Squli o najmłodszym pokoleniu uczniów „Generacja Z od A do Z” wykazał, że 88% dzieci w wieku od 6 do 12 lat, na ulubioną aktywność szkolną wskazuje zajęcia dodatkowe – wycieczki, wspólne oglądanie filmów, festiwale i konkursy. Dzieci uwielbiają naukę połączoną z zabawą, dlatego wynik ten jest jak najbardziej zrozumiały. Poznawanie sztuki i historii poprzez zwiedzanie Muzeum Narodowego, zasad fizyki i techniki poprzez wizytę w Centrum Nauki Kopernik, albo powtarzanie materiału szkolnego poprzez gry edukacyjne na platformie Squla.pl, sprawią, że dziecięce zainteresowanie daną dziedziną, pozostanie takim w życiu dorosłym.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

hanover

bardzo ciekawe Smile niestety z moim syneczkiem będe musiała jeszcze zaczekać z obserwacjami typu umysłu Biggrin ma dopiero 13 miesięcy ale może uda mi się zapamiętać na przyszłość Smile

sisi13

hanover, to znaczy że masz dziecko w typie ssąco-śpiącym. Bardzo ładny typ Smile

wampa

hehe...trafne podsumowanie:)

weronkaa84

Według mnie to bardzo ważne, aby rodzice pomogli dziecku w rozwijaniu się w tym kierunku, do którego ma wrodzone predyspozycje. Nie lubię, gdy poprzez dziecko i wbrew jego zdolnościom rodzice próbują zaspokoić swoje, niespełnione ambicje.

Malinka23

bardzo ciekawy artykuł Biggrin

bozenkaxxj

Bardzo ciekawe wskazówki, wiadomo, ze należy wspierać dziecko w rozwijaniu jego zdolnosci, umiejetnosci, pomagać w rozwijaniu talentów i zainteresowań.

basiamiecz715

Wydaje mi sie ze wiele cech mamy w genach, ale nalezy rozwijac w dziecku różne zainteresowania, a przyszłośc zweryfikuje ,w jakiej dziedzinie dziecko jest najzdolniejsze......... Smile

bianeczkaa

Myślę, że moja córka dopiero odkrywa siebie, bo interesuje się wieloma kierunkami. Chce się uczyć literek i pisze jakieś swoje słowa, lubi liczyć, uwielbia malować, interesuje się zwierzętami, ale i globusem - gdzie jest jaki kraj. Ma 4 lata. Zobaczymy co będzie później. Wiem jedno, raczej nie będzie sportowcem, bo jest spokojnym dzieckiem Smile

sweetmedi25

nie mam jeszcze dzieci, ale juz teraz wiem, że wspieranie dziecka i pomoc w odkrywaniu jego talentów jest bardzo ważne

Nataliiia1

Nie jestem jeszcze mamą, ale z własnych obserwacji widzę, że podejście rodziców i nauczycieli do dziecka ma kluczową rolę. Jeśli dziecko ma zdolności czy zainteresowania (genetyczne i nie tylko) w których się czuje, a do tego sprawia mu to przyjemność, dobrze jest samemu jako rodzić czy nauczyciel się zaangażować.

claudiq1990

Mój syn to zdecydowanie umysł humanistyczny Smile 

Dorota Niewiadomska

Typowo ściśle ścisłe móżdżki mają.. Smile 

annasus

Moje dzieci jak narazie plastyczny i muzyczny 5latki Smile

lawina74

U mnie same talenty muzyczne.

Masza

Nie od dziś wiadomo,że trzeba dzieci wspierać w rozwijaniu i obserwować w jakiej dziedzinie jest mocny.

dreams1

naprawdę? W łonie matki już miałam do czegoś smykałkę Biggrin

agusia65

ciekawy artykuł . Wspirałam i wspieram swoją pociechę 

wampa

ciekawe

produkty partnerów