Face&Look > ZDROWIE > Frisbee! Dla rozrywki i dla sportu

Frisbee! Dla rozrywki i dla sportu

Pamiętacie frisbee z dzieciństwa? Rzucanie i łapanie plastikowego dysku to fantastyczna zabawa, zdecydowanie nie tylko dla dzieci. Od kiedy wymyślono latający krążek, frisbee przeszło wiele zmian; dziś to również kilka dyscyplin sportu.

Rzucanie i łapanie dysku wymaga zręczności, świetnie rozwija koordynację i różne grupy mięśni. Z frisbee spalimy masę kalorii i będziemy się dużo śmiali. Podstawą jest nadanie dyskowi jak największej rotacji – chodzi o to, żeby kręcił się jak najszybciej. Wtedy leci dalej i bardziej stabilnie. Do frisbee można podchodzić nie tylko jak do zabawy na plaży czy w parku. W Polsce rozgrywane są mistrzostwa w ultimate frisbee, gra się w frisbee golfa i trenuje freestyle frisbee.

Frisbee zaczęło się od ciastek
Frisbee to zastrzeżona nazwa handlowa dysków firmy Wham-o, jednak nazywamy tak i inne krążki, i samą zabawę. Skąd pomysł na rzucanie dyskiem? Odpowiedzialni są amerykańscy studenci, którzy wykorzystywali pokrywki puszek po ciastkach firmy Frisbie Baking Company do zabawy; odkryli, że  rzucone lecą daleko i szybko.

W 1948 roku inspektor budowlany Walter Frederick Morrison razem z Warrenem Franscionim stworzyli plastikową wersję dysku. Ich wynalazek latał znacznie dalej niż metalowe wieczka po puszkach. Prawa do patentu w 1955 roku za ponad milion dolarów kupili Roich Knerr i A.K. Melin, właściciele firmy Wham-O, która wprowadziła na rynek również słynne hoola-hop. Frisbie zmieniło wtedy nazwę na frisbee. Od tej pory było wielokrotnie udoskonalane. Dziś jego lot jest bardziej stabilny i przewidywalny, powstało też kilka odmian związanych z różnymi dyscyplinami sportu.

Utimate Frisbee z zasadami fair play
Ultimate Frisbee to gra zespołowa, której zasady opracowano w 1967 roku. Jest  skrzyżowaniem piłki nożnej, rugby i koszykówki. Przeciwko sobie grają dwie siedmioosobowe drużyny. Choć rozgrywane są rozmaite zawody i mistrzostwa Ultimate Frisbee, gra się bez sędziego – uczestnicy sami oceniają się według zasad fair play. Jeśli są wątpliwości, zagranie się po prostu powtarza. Więcej na www.frisbee.pl

Frisbee golf
W 1976 roku wymyślono golfa z użyciem frisbee – zamiast dołków mamy specjalne kosze, do których rzuca się – oczywiście – latającymi dyskami. Pole do frisbee golfa zazwyczaj ma 18 lub 24 kosze, ale spotkamy i mniejsze, z 9 koszami. Więcej na www.disc-golf.pl

Akrobacje frisbee freestyle
W latach 70. powstała też dyscyplina freestyle frisbee. Zawodnicy wykonują widowiskowe ewolucje latającym dyskiem: podbijają wirujący krążek, przenoszą go pod nogami, przetaczają po sobie, podrzucają i łapią. Więcej na www.freestylefrisbee.pl

Frisbee dla Ciebie i dla Twojego psa
Warto też wspomnieć o zawodach frisbee dla psów. To bardzo popularna rozrywka za granicą, ale również w Polsce można obejrzeć zawody bardzo profesjonalnych psich zawodników, kupić dyski dla swojego ulubieńca i uczestniczyć z nim w szkoleniu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

KAHA

Mam Frisbee, kupiłam zeszłego lata. Fajna sprawa, polecam.:)

dark_forest

Świetna zabawa! Smile Doskonały pretekst, aby trochę pobiegać i pośmiać się!

francesca

O, i w dodatku frisbee na plaży, cudnie!

magggg

ja też polecam, w lecie na plaży świetna forma spędzania czasu Wink

madziara85

mnie jara frisbee tylko i wyłącznie na plaży żeby się ruszać a nie leżeć plackiem wtedy gra idzie na spontanie prędzę czy później każdy się dołancza do gry jest fun ach zatęskniło mi się za latem heheh

Masza

Świetna zabawa nie tylko dla nas ale też dla psa.Co prawda mój nie uczestniczył ani w szkoleniu,ani w turnieju ale to nie szkodzi,ważne,że cieszy się jak zabieramy frisbee.Na plaży wolę grać w siatkówkę.

bbo

W konkursie Hochland są do wygrania piłki plażowe. Wraz z piłką przyszło też frisbee. Ileż było zabawy, szczególnie, kiedy większą grupą poszliśmy na łąkę i rzucaliśmy do siebie dwoma.

justajustyna

nigdy nie grałam bardzo chciała bym spróbowac

weronkaa84

Świetna sprawa, zwłaszcza mój pies lubi taką formę zabawy Smile

bst

super

Małgorzata Omelańska

Fajnie Smile

Dorota Niewiadomska

Super zabawa  Smile 

wampa

fajne

Malinka23

ruch to zdrowie Biggrin