Egzotyczna podróż bez odpowiedniego przygotowania medycznego może być groźna dla zdrowia

Wyjazd do krajów tropikalnych wymaga odpowiedniego przygotowania medycznego. Szczególnie dotyczy to osób przewlekle chorych. Oprócz niezbędnych szczepień, trzeba również zadbać o badania. Pomogą one lekarzowi odpowiednio przygotować nas do wyjazdu, a także mogą przydać się w razie problemów na miejscu.

Odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu pod względem zdrowotnym, czyli przyjęcie szczepień i wykonanie badań, może pomóc w uniknięciu części problemów.

– Jesteśmy wówczas przygotowani, bo wiemy, w jakim stanie wyjeżdżamy. Ułatwi to także ewentualne leczenie na miejscu. Jeżeli będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarza na miejscu, to mając badania, będziemy mogli pokazać mu wartości wyjściowe i zrobić badanie dla porównania. To zdecydowanie uprości całe postępowanie – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny w Laboratoriach Synevo.

Ekspert zaznacza, że ważna jest nie tylko odpowiednio zaopatrzona apteczka, lecz także przeprowadzenie odpowiednich badania, tak by móc dokładnie skontrolować stan zdrowia. To o tyle istotne, że pobyt w tropikach może nasilić niektóre dolegliwości, szczególnie przy chorobach cywilizacyjnych.

– Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, powinny sprawdzić wartość INR. To forma przedstawienia wyniku, która pozwala na porównanie wartości pomiędzy laboratoriami zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek problemu, np. nadmiernego krwawienia czy ryzyka wystąpienia stanu zatorowo-zakrzepowego, będziemy mogli porównać nasze wyniki. Zmiana diety na pewno wpłynie na wartości czasu krzepnięcia, a ta jest nieunikniona podczas wyjazdu do obcego kraju – tłumaczy Marszałek.

Uważać powinny także osoby z dolegliwościami układu moczowego. Inna flora bakteryjna i większa ilość wypijanej wody w tropikach mogą spowodować gorsze samopoczucie. Tropiki mogą również rozchwiać stężenie glukozy we krwi, dlatego chorzy na cukrzycę powinni podczas wyjazdu regularnie kontrolować glikemię.

Kilka tygodni przed wyjazdem warto pomyśleć o szczepieniach. Informacji o tym, jakie szczepienia są zalecane przy podróży do danego regionu, udzielają lekarze chorób tropikalnych lub medycyny podróży. W zależności od kierunku podróży zalecane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu, błonicy czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Nie wolno też zapominać o unikaniu rejonów, w których panuje epidemia. Należy zachować ostrożność przy podróżowaniu do krajów Afryki Zachodniej, przede wszystkim Sierra Leone, Gwinei, Liberii i Mali, gdzie wciąż notuje się przypadki zachorowania na gorączkę krwotoczną.

– Jesteśmy zalewani informacjami dotyczącymi zakażeń wirusowych i eboli, wiemy więc, gdzie nie należy jechać. Pamiętajmy też o tym, że czyste ręce chronią przed wirusowymi zakażeniami wątroby – przypomina ekspert.

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Sanitarna zanotowała ponad 9 tys. zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Szczepionka zalecana jest w przypadku podróży do większości egzotycznych kierunków, uchronić przed zachorowaniem może jednak higiena osobista oraz unikanie jedzenia z ulicznych straganów i nieprzegotowanej wody.

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

sisi13

Brrr... Temat nieprzyjemny, ale ważny. Zwłaszcza dla tych, którzy przed urlopem już powinni poddać się pierwszym szczepieniom.

weronkaa84

Uważam, że bardzo przydatny artykuł, który pozwoli przestrzec przed późniejszymi, poważnymi problemami. Warto pamiętać, że egzotyczne kraje, to nie tylko relaks i piękne widoki, ale też właśnie wiele groźnych chorób. Tak na marginesie dodam, ze wybierając się za granicę warto poznać obyczaje kraju, do którego jedziemy, aby ustrzec się nieprzyjemności Smile Czasami np. gesty, które u nas są przyjazne, w innych krajach mogą uchodzić za obraźliwe Smile

kasiaa

Bardzo przydatny artykuł, informacje o wymaganych szczepieniach można też znaleźć czytając w internecie o kraju do którego się wybieramy

justajustyna

dobry przewodnik warto wiedzieć i przeczytać bo mogą nam grozić naprawdę poważne choroby

bozenkaxxj

Temat bardzo ważny, wskazówki zawarte w artykule przydatne bo bez dokładnego przygotowania wyjazd marzeń może okazać się koszmarem.

Dorota Niewiadomska

Nie wyobrażam sobie wyjazdu bez jakichkolwiek szczepień.Jest to skrajnie nieodpowiedzialne i dziwię,że są takie przypadki.

Marylka771

ciekawy artykuł, może ustrzec przed kłopotami

bst

Wymarzony wyjazd może okazać się prawdziwą gehenną :/

basiamiecz715

Moi bliscy wybierają się w podróż do Tajlandii, wiele cennych wskazówek bede miała im do przekazania po przeczytaniu tego artykułu.

Malinka23

bardzo przydatny artykuł. Warto się zaszczepić:)

marta2609

Przydatne wskazówki, nie każdy pamięta o tych wszystkich przygotowaniach od strony medycznej.... jak się okazuje bardzo ważnych.

sweetmedi25

Artykuł BARDZO ciekawy, zdecydowanie warto zainteresować się przed wyjazdem jakie choroby mogą nam grozić w miejscu naszego wyjazdu. Często obce kraje kojarzą nam się z palmami, gorącym słońcem, błogim relaksem i piękną, błękitną wodą. Warto jednak być realistą, pomyśleć i ustrzec się przed nieprzyjemnościami, które mogą się przydarzyć i być na nie jak najlepiej przygotowanym

nishita27

Bardzo ważny temat jest tu poruszony i bardzo dobrze bo wielu z nas przed wyjazdami nie myśli o tak istotnych sprawach, to samo dotyczy ubezpieczenia.

anecia

Bardzo ciekawy artykuł.Na pewno gdybym wyjeżdżała w kraje egzotyczne to przebadałabym się i poddała szczepieniom.

bbo

Ja się nie wybieram w żadne dalekie podróże...

eliska

Ciekawy artykuł szczególnie dla osób wybierających się w egzotyczne kraje gdzie czyhają na nas różne bakterie. Tubylec jest do nich przyzwyczajony natomiast my tam jadąc jesteśmy łatwym celem

anias88

podzielam opinię poprzedniej rozmówczyni:)

OLIWIA25

przydatny artykuł

MangoMania

Wiele ludzi boi się kłucia. Jednak nie narażając życia powinni się szczepić. Powinni to robić głównie dla siebie jak i dla rodziny.

luna341

Ostatnio sporo się slyszy o wirusie eboli.Lepiej się zaszczepić przed podróżą

natalyyjka

Póki co nie byłam w żadnym kraju tropikalnym, ale jeżeli kiedyś nastąpi taki czas, na pewno podejmę odpowiednie przygotowania.

Masza

Zgadzam się,temat bardzo ważny.Przed wyjazdem w egzotyczne kraje koniecznie powinnyśmy się zaszczepić.Dzięki temu unikniemy chorób i w pełni będziemy mogły cieszyć się wakacjami w danym kraju.

brendi

Nawet w Polsce trzeba uważać na wiele czynników podczas wyjazdu. Będąc nad polskim morzem zauważyłam wiele niedorzeczności. Jedzenie w restauracjach gorsze niż te, które podaje się zwierzętom. Włosy, biegunki, stare warzywa i surówki oblane olejem. Na plaży śmieci, zapach moczu, papierosy i odchody. Ryby niby z morza, a jednak mrożone. Niektóre historie naprawdę bywają przerażające.

alonek

Niestety ludzie poddani ekstazie podróży nie myślą o podstawach.

AnnaD

Super artykuł Smile

wampa

zupełnie inne bakterie niż w naszym kraju to rzeczywiście może być problem

Iwo

W tropiki na razie się nie wybieram 

produkty partnerów