Face&Look > ZDROWIE > DIETA > Efektywna dieta low fodmap w kilku etapach.

Efektywna dieta low fodmap w kilku etapach.

Być może pamiętajcie mój artykuł na temat IBS, SIBO czy diety low fodmap, która na ogół jest pierwszym wyborem w trakcie leczenia tych problemów jelitowych. Omawiałam z Wami podstawy, dotyczące ww. zaburzeń, a teraz przyjrzyjmy się dokładnie diecie low fodmap, a konkretniej - jej etapom, które trzeba przejrzeć, żeby rzeczywiście skutecznie pozbyć się uporczywych problemów jelitowych. 

Zanim przejdziemy do konkretów, chciałabym zaznaczyć, że da się! Jesteś w stanie rozwiązać swoje problemy i w 100% pozbyć się objawów ze strony jelit. Czasem potrwa to 3 miesiące, czasem rok, ale jest to jak najbardziej możliwe. Niestety, wiem, że cały ten proces jest niesamowicie skomplikowany. Można zaginąć w gąszczu informacji, porad czy produktów „dozwolonych”. Dlatego, z myślą o Tobie - już 9 sierpnia startuje mój autorski projekt „zdrowe jelita”. W ciągu 6 tygodni podzielę się z Tobą swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem w temacie IBS, SIBO oraz diety low fodmap. Wszystko stanie się jasne i zdecydowanie prostsze! A efekty będą na wyciągnięcie ręki!

A teraz, wróćmy do tematu… Mało kto wie i zwraca uwagę na to, że dieta low fodmap, to nie tylko eliminacja wielu produktów z codziennego żywienia. Oprócz tego, mamy jeszcze 2 dodatkowe etapy. Każdy z nich jest równie ważny! Każdy należy wziąć pod uwagę i przejść przez niego, starając się o skuteczne wyleczenie SIBO czy zespołu jelita nadwrażliwego.

1. Etap eliminacji - to początkowy etap całego leczenia żywieniowego. Polega na wykluczeniu tzw. fodmap’s czyli w skrócie - produktów wysoko fermentujących. Gdybym fodmap miała rozłożyć na czynniki pierwsze - dla lepszego zrozumienia, to wyglądało to następująco: fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Etap eliminacji jest bardzo rożny - często zmienny w zależności od pacjenta. Natomiast, jego cel jest zawsze ten sam - całkowite pozbycie się codziennych dolegliwości ze strony jelit. Dopiero w momencie, gdy uda nam się to osiągnąć, możemy przejść do kolejnego, drugiego etapu diety.

2. Etap reintrodukcji - to kolejny etap diety low fodmap, który rozpoczynamy w momencie, gdy przewód pokarmowy nie daje o sobie na co dzień znać. To moment, w którym pomału zaczynamy wprowadzać do diety produkty, które do tej pory podlegały wykluczeniom. Moim zdaniem, to zdecydowanie trudniejszy etap, niż sama eliminacja. Oprócz tego, że niewielkimi krokami wracamy do produktów, które wcześniej wywoływały dolegliwości, to jednocześnie - musimy obserwować organizm i rozszerzać dietę tak, aby nie doszło do nawrotu wszystkich objawów IBS/SIBO.

3. Etap obserwacji indywidualnej tolerancji - to ten etap, który wiele osób pomija. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że wiele osób nie wie o jego istnieniu. To duży błąd! Dlatego że etap obserwacji, to równie ważna część całego leczenia, jak etap pierwszy czy drugi. W tym momencie, wprowadzamy zdrowy, urozmaicony jadłospis, jak dla osoby zdrowej. Jednocześnie obserwujemy nadal swój organizm, notując, gdy cokolwiek złego się dzieje i wykluczając ewentualnie ten jeden, „szkodliwy” składnik diety. W tym momencie zawsze powtarzam swoim pacjentom - zapomnij, że kiedykolwiek miałaś dolegliwości ze strony jelit. Rzeczywiście, jeśli dochodzimy efektywnie do 3 etapu diety, to zwykle dolegliwości już nie wracają, jeśli nie pojawiają się pewne czynniki niezależne od nas. Po przejściu tych 3 etapie możemy powiedzieć, że dieta low fodmap została zakończona. A tym samym, u większości pacjentów, proces leczenia problemów jelitowych został zakończony. To również ten moment, w którym moi pacjenci wracają do tzw. normalności. To znaczy, nie wykluczają poszczególnych produktów z codziennej diety, jadają poza domem, nie obawiają się wyjazdów czy imprez, pozwalają sobie na produkty rekreacyjne. Prawidłowe przejście przez wszystkie te etapy sprawia, że objawy IBS znikają! Wrócimy do tego tematu jeszcze nie raz! A na pewno podczas Projektu „Zdrowe jelita”.

 

 

Produkty DIET FOOD kupicie w naszym sklepie 

 

Autor: 
Roksana Środa

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

uid); $img = '/sites/all/themes/fnl_tpl_temp/images/ona.jpg'; if(isset($user->field_avatar['und'][0]['uri'])){ $img = image_style_url('avatar', $user->field_avatar['und'][0]['uri']); } echo ''; ?>
Karolina Stępień

Każda dieta to wyrzeczenia, ale ku naszemu zdrowiu Wink