Dieta keto - czy to dobry pomysł?

Piękne, szczupłe ciało, to marzenie każdej z nas. Można powiedzieć, że sposobów na to, aby to osiągnąć, jest bardzo dużo. Najważniejsze z nich obejmują nawyki związane z odżywianiem. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Poniżej zastanowimy się, skąd bierze się popularność diety ketogenicznej i czy faktycznie jest ona rozsądnym wyjściem?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

 

Zasadniczo ludzka dieta składa się z trzech makroskładników - białek, węglowodanów i tłuszczy. Dieta ketogeniczna opiera się na tym, że do minimum ograniczamy spożycie węglowodanów, a zwiększamy spożycie tłuszczu. Taka dieta pozwala na osiągnięcie specyficznego stanu metabolicznego, zwanego ketozą. Ketoza to stan organizmu, w którym nasza wątroba zaczyna produkować ciała ketonowe Po osiągnięciu tego stanu organizm czerpie energię nie z glukozy, lecz z tłuszczu. Niedobór węglowodanów powoduje, że organizm poszukuje alternatywnego źródła energii. Na diecie ketogenicznej czerpie się ją właśnie z tłuszczu zgromadzonego w ciele.

 

Co jeść?

 

Można powiedzieć, że na diecie ketogenicznej jest kilka produktów, które są absolutnie zakazane. Na takiej liście znalazłyby się przede wszystkim produkty pełnoziarniste, makarony i owoce. Pożegnać powinniśmy się także ze słodyczami. Co zatem powinno znaleźć się w naszym jadłospisie? Najważniejsze w tej diecie jest to, aby odpowiednio zbalansować kwasy tłuszczowe. Podstawą takiej diety powinny stać się tłuszcze i oleje, a zatem różnego rodzaju mięso i nabiał, ze szczególnym uwzględnieniem masła. Osoby będące na diecie ketogenicznej często piją np. herbatę z masłem. W ten sposób rekompensują sobie niedostateczną ilość tłuszczy. Ważną częścią takiej diety powinny być także orzechy, będące cennym źródłem kwasów tłuszczowym. Warto jednak pamiętać, że na diecie ketogenicznej powinniśmy zadbać także o dostarczanie sobie niezbędnych witamin. Z tego względu ważną częścią takiej diety powinny stać się też warzywa.

 

Zalety i wady diety ketogenicznej

 

Dieta ketogeniczna w większości przypadków okazuje się być bardzo skuteczna. Na diecie ketogenicznej można stracić bardzo dużo kilogramów w krótkim czasie. Głównie z tego względu cieszy się ona takim zainteresowaniem. Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu trzeba pamiętać, że dietę powinniśmy dobierać w oparciu o dobre rozpoznanie potrzeb naszego organizmu. W przypadku diety ketogenicznej jest tak, że nie każdy powinien się na nią zdecydować. Ostrożnie powinny do tego podchodzić zwłaszcza osoby, które mają problemy z wątrobą, trzustką i nerkami. Dwa razy zastanowić powinny się także osoby, które zmagają się z niskim ciśnieniem. Z tego względu przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu diety ketogenicznej warto skonsultować się z lekarzem.

 

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów