Czy warto mierzyć BMI?

Wiele osób zastanawia się, czy ich waga jest prawidłowa. Chociaż pierwszym wyznacznikiem jest bardzo często lustro, warto to też sprawdzić przy użyciu bardziej miarodajnych, naukowych metod. Jednym z najczęściej wybieranych wskaźników do oceny masy ciała jest BMI - stosuje się go praktycznie na całym świecie. Czy warto z niego korzystać? A może jest przereklamowany? Jakie pułapki mogą na nas czekać, jeśli w pełni zaufamy wskaźnikowi BMI?

Co to BMI?

 

Często na podstawie samej wagi nie jesteśmy w stanie ocenić, czy jest ona prawidłowa. BMI, inaczej Body Mass Index, to nic innego jak wskaźnik masy ciała. Na jego podstawie możemy ocenić, czy nasza waga mieści się w normach, czy mamy niedowagę lub nadwagę. Ustala się go na podstawie stosunku wagi do wzrostu. BMI liczy się w bardzo prosty sposób - dzieli się wagę poprzez wzrost podniesiony do kwadratu. Wynik pozwala nam ocenić, czy powinniśmy zmienić coś w swoim jadłospisie lub planie treningowym.

Za wagę prawidłową uznaje się wartości mieszczące się w przedziale 18,5-24,9. Wszelkie wartości znajdujące się poniżej lub powyżej tego przedziału oznaczają odpowiednio niedowagę i nadwagę. Wartości skrajne powinny stać się powodem to niepokoju. Wskaźnik BMI można łatwo obliczyć przy użyciu dostępnych w internecie kalkulatorów BMI.

 

Jakie można mieć zastrzeżenia do BMI?

 

Chociaż w przypadku “przeciętnego Kowalskiego” wskaźnik BMI może być źródłem cennych informacji i być bardzo przydatny, to w przypadku niektórych grup osób jego wynik może być mylący. Jest tak dlatego, że Body Mass Index jest bardzo zestandaryzowany i nie przewiduje rozróżnienia ze względu na różne wskaźniki, takie jak płeć, wiek, czy styl życia. Całkiem na poważnie nie powinni wyników traktować np. zawodowi sportowcy, u których duża zawartość tkanki mięśniowej (jest ona cięższa niż tłuszcz) może zawyżać wyniki i błędnie wskazywać na nadwagę. Mylące rezultaty mogą otrzymać także kobiety w ciąży.

Niezależnie od tego, czy uznacie BMI za wiarygodny wskaźnik czy będziecie do niego podchodzić raczej ze sceptycyzmem, nie powinno się rezygnować z troski o prawidłową masę ciała. Chociaż prawidłowa waga nie jest jedynym wyznacznikiem naszego zdrowia, często idzie z nim w parze. Jeśli chcecie zadbać o swoje ciało i zrzucić kilka zbędnych kilogramów, macie naprawdę wiele możliwości. Poza zdrową dietą i intensywnymi ćwiczeniami warto też wesprzeć swój organizm na inne sposoby. Warto wziąć pod uwagę na przykład suplementy diety, które skutecznie wesprą odchudzanie i oczyszczenie organizmu.

 

Zadbaj o siebie już dziś z faceandlook.com. Oprócz suplementów diety wspomagających odchudzanie znajdziecie tam także szeroką ofertę Diet Foods, które pozwolą Wam urozmaicić nieco dietę i wprowadzić do niej kilka zdrowych, pysznych przekąsek.

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów