Czy jakość snu wpływa na kondycję włosów?

Ilość oraz jakość snu mają ogromny wpływ na cały nasz organizm. W sytuacjach codziennych niedostatecznie długi sen jest w stanie sprawić, że będziemy mieć słabe samopoczucie i “rozwalony dzień”. Często mówi się o poważnych konsekwencjach niedoboru snu, ale czy to możliwe, że działa niekorzystnie również na włosy?

Wypadanie włosów

 

Sen jest momentem, w którym organizm powinien się zregenerować, jednak jeśli sen trwa zbyt krótko, proces regeneracji nie przebiega w pełni. Z tego powodu może nastąpić obniżenie odporności oraz rozwój chorób autoimmunologicznych. Jedną z nich jest łysienie plackowate.

Łysienie plackowate jest chorobą atakującą mieszki włosowe, w następstwie powodujące wypadanie włosów. Może zaatakować nie tylko włosy na głowie, ale także brwi, brodę itd. Ujawnia się w postaci łat, z czasem rozciągają się one na cały obszar skóry głowy, czy innej części ciała, na której występuje problem. Towarzyszą temu symptomy takie jak połamane włosy na obrzeżach wyłysiałego obszaru, wzrost siwych włosów w miejscach, które wcześniej uległy wyłysieniu oraz nawet łuszczyca paznokci.

Szczęśliwie, łysienie plackowate dotyka zaledwie 2% populacji, występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, u tych drugich jednak jest ona zdecydowanie mniej widoczna. Najczęściej dotyka młodych dorosłych, około 66% osób, u których zdiagnozowano łysienie plackowate, ma poniżej 30 lat. Również szczęśliwie - w większości przypadków przyczyna tkwi w podłożu genetycznym, hormonach, przebytych chorobach, czy nawet ciąży.

Zdarzają się jednak również te rzadkie przypadki, kiedy to właśnie jakość snu ma ostateczny wpływ na wystąpienie choroby. Nawet jeśli nie jest ona bezpośrednią przyczyną, to może aktywować chorobę lub zaostrzyć jej przebieg.

 

Łysienie plackowate - leczenie

 

Kiedy widzimy objawy choroby, nie powinniśmy ich bagatelizować, ale od razu zasięgnąć rady u specjalisty. Pozwoli to na szybsze wdrożenie terapii i w konsekwencji jej większą skuteczność. Najnowocześniejszą metodą walki z tym problemem jest zastosowanie terapii laserem, poprzez którą stymuluje się wzrost włosów.

Proces powrotu do pierwotnego stanu włosów trwa bardzo długo, ponieważ włosy muszą od nowa urosnąć - zanim dojdą do długości, którą miały przed wypadnięciem, musi minąć co najmniej rok. Pierwsze efekty odrastania włosów widoczne są już po 3-4 zabiegach, jednak są one bardziej wyczuwalne niż faktycznie możliwe do zobaczenia.

Jednak dla osób, które straciły włosy, nawet to oznacza bardzo wiele. Muszą one wykazać się ogromną cierpliwością. Terapia trwa maksymalnie 3 miesiące.

 

Bezsenność

 

O problemie bezsenności można mówić, kiedy niemożność snu pojawia się przez co najmniej 3 noce z rzędu, a ogólnie problemy ze snem trwają od 3 miesięcy bez przerwy. W takim momencie należy zgłosić się do osób specjalizujących się w zaburzeniach snu.

Bezsenność może mieć wpływ na wiele aspektów życia, w tym również na zdrowie psychiczne. 3 miesiące to ¼ roku - po takim okresie czasu bezsenność zaczyna mnie realny, coraz dotkliwszy wpływ na życie i zdrowie. Warto zaznaczyć, że podczas terapii leczenia zaburzeń depresyjnych bardzo często diagnozuje się u pacjentów także bezsenność. Skutki objawiające się w naszym wyglądzie także są niezwykle istotne, ponieważ wysoka samoocena jest jednym z ważniejszych aspektów wpływających pozytywnie na życie psychiczne.

A jak dowiodły już badania naukowe, im ma się lepszą kondycję psychiczną, tym w wielu przypadkach organizm łatwiej zwalcza choroby i trudności. Z kolei włosy są jednym z najważniejszych atrybutów kobiecości. Przywiązujemy do nich ogromną wagę, to czy ułożą się ładnie czy źle potrafi popsuć albo poprawić nam dzień.

Utrata części włosów byłaby niezwykle dotkliwa dla każdej z nas. Nawet jeśli schorzenie łysienia plackowatego jest niezwykle rzadkie, warto przywiązywać wagę do dbania o dobrą jakość snu, gdyż może on negatywnie wpłynąć na bardzo wiele aspektów życia.

 

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów