Face&Look > MODA > TRENDY > Czy drukarki 3D odmienią świat mody?

Czy drukarki 3D odmienią świat mody?

Drukarki 3d cieszą się stale rosnącą popularnością z uwagi na wszechstronność ich zastosowania. Mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, gdzie niezbędna jest produkcja, np. tworzenie ozdobnych figurek, komponentów maszyn, zabawkowych modeli oraz wielu innych. Drukarki 3d są też coraz częściej wykorzystywane w świecie mody. 

Łatwość projektowania

Fenomen drukarek 3d nie wynika wyłącznie z ich różnorodnych możliwości użytkowania. Przede wszystkim praca na drukarce 3d jest twórcza, satysfakcjonująca i można ją wykonywać nawet z dala od domu. Nie oznacza to, że opracowanie projektu należy do łatwych zadań, wszak stworzenie sprawnego i trwałego produktu wymaga odrobiny praktyki. Projekty można jednak wykonywać z poziomu tabletu, co oznacza, że model do drukarki można zaprojektować nawet podczas podróży pociągiem. Tablety graficzne oraz inne ciekawe narzędzia dla projektantów znaleźć można na stronie https://www.morele.net/.

Drukarki 3D w świecie mody

Coraz częściej w świecie mody pojawiają się produkty wykonane metodą druku 3D. Trend ten jest coraz bardziej popularny, ponieważ sam fakt posiadania w garderobie ubrania z elementem wykonanym w drukarce 3D sprawia, że produkt wyróżnia się na tle standardowych odpowiedników. Początkowo odzież okraszona elementami powstałymi w drukarce 3D pojawiała się głównie na wybiegach wśród innych niecodziennych kreacji, lecz z czasem ich potencjał został należycie doceniony i coraz więcej ubrań "3D" można znaleźć na sklepowych półkach.

Możliwości drukarek 3D w odzieżowym świecie

Druk 3D wykorzystywany jest powszechnie do tworzenia dodatków do standardowej odzieży, czyli różnorodnych spinek do mankietów, wisiorków, bransoletek czy broszek. Ten rodzaj produktów nie wyróżnia się znacząco na tle ozdób wykonanych standardowymi metodami, ale mogą różnić się korzystnie pod względem ceny. Drukarki 3D posiadają jednak bardzo daleko posunięte granice, co udowadniają projekty gotowych ubrań wykonanych wyłącznie metodą druku 3D.

Buty to produkt, nad którym projektanci 3D spędzają ogrom czasu. Bardzo znane są modele spod kolekcji "Breaking the 3D mold" tajwańskiej projektantki Zoe Jia-Yu Dai, czy wyczynowe buty do bieganie "Flyprint" koncernu Nike. Buty stworzone techniką druku 3D cechują się niebywałą jakością dopasowania oraz osobliwym designem, niespotykanym powszechnie w standardowym przemyśle obuwniczym.

Okulary to kolejny element odzieży produkowany metodą druku 3D. Wykonywane są zazwyczaj z nylonu charakteryzującego się dużą wytrzymałością i łatwością projektowania i choć obecnie produktem projektów są wyłącznie oprawki, to w przyszłości być może uda się stworzyć również soczewki w drukarce 3D.

Przykładem pełnoprawnej odzieży wykonanej w drukarce 3D jest kolekcja "Wirus", której znaczną część ubrań stanowią elementy wyprodukowane drukiem trójwymiarowym. Ten oraz inne projekty pokazują, że przemysł odzieżowy może czekać owocna rewolucja, w której głównym beneficjentem będą kreatywni projektanci pracujący z wykorzystaniem graficznym tabletów i trójwymiarowych drukarek.

 

face&look BOX z produktami NUMERO kupicie w naszym sklepie 

 

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.