Czy domowe treningi mogą być efektywne?

Zastanawiasz się nad zastąpieniem treningów na siłowni tymi domowymi, ale nie wiesz, czy będą równie efektywne? A może po prostu chcesz zacząć ćwiczyć i wolisz robić to w zaciszu domowym niż wykupywać karnet na siłownię? Dowiedz się, czy domowe treningi dadzą ci oczekiwane efekty i jakie są ich zalety.

Na ćwiczenia w domu decydujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy świat sportu jest nam zupełnie obcy lub chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zastanawiasz się, czy trening domowy ma prawo dać ci takie same efekty jak ten realizowany w domu? Odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak prosta.

 

 

Domowe ćwiczenia

 

 

Ćwiczenia wykonywane w zaciszu domowym to mogą być zarówno zupełnie podstawowe ćwiczenia znane nam już od czasów szkolnego wf-u, jak i te bardziej skomplikowane wykonywane z pomocą określonych przyrządów. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć zależne będzie, czy potrzebujesz zainwestowania w konkretne przyrządy. To, czy treningi domowe są stworzone dla ciebie jest zależne także od tego, jak wiele masz czasu na wykonywanie ćwiczeń w ciągu tygodnia.

 

 

Zalety

 

 

Domowy trening przede wszystkim nie wymaga od nas wybrania się gdzieś, nie musimy nigdzie dojeżdżać, więc nie znajdujemy pretekstu do zrezygnowania z ćwiczeń. Łatwiej jest nam osiągnąć dzienny plan. Kolejną z zalet jest nieprzeciążanie organizmu. Domowe ćwiczenia to przynajmniej na początku te niewymagające używania specjalnych przyrządów. Wykonywanie brzuszków, pompek i przysiadów bez obciążników da późniejsze efekty, jednak z gwarancją tempa wzrostu mięśni dostosowanego do zdrowej kondycji naszego organizmu.

 

 

Inwestowanie w sprzęt

 

 

Pojawia się pytanie, czy warto inwestować w sprzęt do domowych ćwiczeń? Karnety na siłownię kosztują nas zazwyczaj około sto pięćdziesiąt złotych miesięcznie, a gwarantują możliwość korzystania ze wszystkiego rodzaju sprzętu. Jeśli zainwestujemy w sprzęt, zapłacimy tylko raz, jednak nie będziemy mieli możliwości wykupienia całego arsenału siłowni (chyba, że jesteś szczęściarzem, którego stać na prywatną siłownię!)

 

Zatem inwestowanie w sprzęt dedykowane jest osobom, którą są ukierunkowane na ćwiczenie nie wszystkich, ale tylko ściśle określonych części ciała. Przykładowo mogą być to ciężarki do ćwiczenia bicepsów, mata, na której brzuszki będzie ci się ćwiczyć bardziej komfortowo, czy drążek do podciągania. W zaciszu domowym trudniej będzie ci wyćwiczyć na przykład mięśnie nóg. Możesz postawić na rower stacjonarny, jednak jest to zdecydowanie większa inwestycja.

 

 

Wady

 

 

Ćwiczenia wykonywane w domu ograniczają partie mięśniowe, które możesz ćwiczyć bez zainwestowania w poważny sprzęt sportowy, w dodatku wokół nie znajdzie nikt, kto będzie mógł zwrócić ci uwagę, jeśli błędnie wykonasz ćwiczenie, narażając przy tym swoje zdrowie. Na siłowni istnieje możliwość wykupienia choćby jednorazowego treningu z trenerem personalnym, taki trening personalny pozwala na wyznaczenie prawidłowej, dopasowanej do twoich warunków fizycznych ścieżki treningowej.

 

Kolejną z wad jest alienowanie. Wyjście na siłownię jest dla nas okazją do wejścia w interakcje społeczne, może nawet znalezienia nowych znajomych. Życie społeczne jest niezwykle istotne w poziomie naszego codziennego szczęścia, a wychodzenie na siłownię to doskonała motywacja do tego, żeby podejmować aktywność poza domem. Jest to także możliwość do zetknięcia się z różnymi typami osób, które mają podobne do nas podejście do swojego ciała i zdrowia.

 

 

Trening domowy czy na siłowni?

 

 

Jeśli na co dzień masz mnóstwo zajęć, a sport nie jest dla ciebie bardzo istotny, chcesz tylko poprawić swoją sylwetkę i kondycję – w takim przypadku trening domowy jest dla ciebie stworzony. Pamiętaj tylko, żeby podczas wykonywania ćwiczeń utrzymywać odpowiednią pozycję ciała, dzięki temu unikniesz kontuzji i przeciążeń organizmu.

 

Jeśli jednak chcesz bardziej popracować nad swoją sylwetką i zależy ci na wyćwiczeniu wszystkich partii mięśniowych, odpowiedniejszy będzie trening na siłowni. Będzie on odpowiedniejszy także dla osób, które sport traktują jako zainteresowanie – może znajdą one osoby, z którymi będą mogły podzielać te poglądy, na przykład wspólnie ćwiczyć.

 

 

Sport to zdrowie

 

 

Niezależnie od twojej motywacji oraz tego, czy wolisz z ćwiczeniami pozostać w domu czy wyjść do ludzi, pamiętaj, że ważne jest, że w ogóle chcesz zacząć ćwiczyć! Sport wyzwala endorfiny, poprawia kondycję i zdrowie organizmu, a także po prostu nasze codzienne samopoczucie. Pamiętając więc o dostosowywaniu ćwiczeń do swoich warunków kondycyjnych i fizycznych, nie bój się zdecydować na jakąś formę ćwiczeń :)

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów