Co zrobić, by uratować Iphone po zalaniu?

Obecnie telefony towarzyszą nam w każdym momencie życia, dlatego narażone są na wiele niebezpieczeństw, co czasem skutkuje trwałym uszkodzeniem. Szczególnie duże ryzyko wiąże się z kontaktem z wodą lub innym płynem. Wtedy nawet Iphone może ulec awarii. 

W przypadku zalania urządzenia bardzo ważna jest szybka reakcja. Jednak zazwyczaj nie wiemy, co właściwie powinniśmy zrobić, żeby nie utracić wszystkich danych i uratować naszego Iphone'a. Zatem jak należy postępować w takiej sytuacji?

Czym grozi zalanie Iphone'a?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zalanie telefonu może wiązać się z przykrymi skutkami, bo często dochodzi do całkowitego uszkodzenia smartfona. Bywa tak, że wydaje nam się, że sprzęt działa prawidłowo i kontakt z płynem nie miał większych konsekwencji. Zazwyczaj zalanie może wiązać się z uszkodzeniem płyty głównej, co jest związane z elektrokorozją. W konsekwencji może dojść do spięcia, dlatego tak ważne jest szybkie działanie, a nie pozostawiania Iphone do samoczynnego wyschnięcia.

Jak należy postępować?

Bez wątpienia najważniejsze jest to, żebyśmy szybko reagowali. Dzięki temu znacznie zwiększają się szanse na to, że nasz Iphone będzie dalej sprawny, a jego działanie nie ulegnie pogorszeniu. Ważne jest także to, żebyśmy zdjęli wszystkie zewnętrzne akcesoria, takie jak np. futerał, obudowę, a także szkło hartowane. W ten sposób telefon nie będzie miał kontaktu z mokrymi elementami. Niezwykle ważna jest także próba wytrząśnięcia wody ze wszystkich gniazd. Później możemy już przystąpić do wycierania, najlepiej użyjmy do tego papierowych ręczników, które bardzo dobrze wchłaniają wodę. To jednak nie wszystko w kwestii ratowania zalanego Iphone'a.

Wyłączenie telefonu

Bardzo ważne jest to, by po wyjęciu telefonu z wody jak najszybciej wyłączyć go. Dzięki temu ograniczymy ryzyko zwarcia. Pamiętajmy jednak o tym, by wykonać tzw. hard reset. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ale takie działanie jest bardziej skuteczne od zwykłego wyłączenia telefonu. Poza tym zadbajmy też o wyjęcie baterii, o ile w danym modelu jest taka możliwość.

Pomoc specjalisty

Jeżeli już wyłączyliśmy Iphone'a i wysuszyliśmy wszystkie gniazda, to powinniśmy udać się do serwisu. Dzięki temu możemy być pewni, że naszym sprzętem zajmą się prawdziwi profesjonaliści, którzy wiedzą, jak należy postępować w takiej sytuacji. Pamiętajmy jednak, by wybierać serwis, który jest dostosowany do firmy Apple, jak np. https://www.maclife.pl/.

Skorzystajmy z pomocy ryżu

Jeżeli wiemy, że potrzebujemy trochę czasu na dotarcie do serwisu, to powinniśmy umieścić Iphone w misce z ryżem. Ryż świetnie pochłania wodę, dlatego możemy być pewni, że spowolni niekorzystne działanie cieczy. Warto jednak pamiętać, że to pomoc na chwilę i na pewno nie naprawi telefonu, dlatego wizyta w serwisie i tak będzie konieczna.

fot. materiały prasowe

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Iwo

Kiedyś wpadł mi do wody szybka rekacja wyłączenie rozebranie i delikatne suszenie suszarką- pomogło

Anna Kloc

Umnie ryż się nie sprawdził

karolxxj

Nie zdarzyło mi się zalanie ale warto wiedzieć co wtedy robić.

szymon

Ryż się sprawdził Smile

Pawka

ryz sie nie sprawdza

sisi13

Ryż i suszarka niezawodne.

produkty partnerów