Face&Look > ZDROWIE > Co szkodzi naszym oczom latem

Co szkodzi naszym oczom latem

O wzrok powinniśmy dbać każdego dnia. Jednak to właśnie latem nasze oczy są narażone na działanie wielu czynników, z których szkodliwości nie zdajemy sobie sprawy, a przy tym często nie dbamy o kontrolę stanu wzroku. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu, a znajomość zasad odpowiedniej profilaktyki jest wśród nich znikoma. Dlatego warto pamiętać o tym, że niemal codziennie nasze oczy mają styczność z różnymi źródłami zagrożeń.

Lato to czas wyjazdów, odpoczynku i beztroski, co często przyczynia się do tego, że zapominamy o zasadach codziennej profilaktyki wzroku. Często nawet nie wiemy, które ze zwykłych czynności mogą okazać się szkodliwe dla oczu. Warto zwrócić na to uwagę w szczególności latem, kiedy jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych, częstych zmian temperatur, suchego powietrza oraz klimatyzacji. Dlaczego nie są korzystne dla naszego wzroku?

Na świeżym powietrzu. Korzystając z ładnej wakacyjnej pogody staramy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Wychodząc z domu w czasie upalnej pogody pamiętajmy jednak o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych – promienie UV nie tylko powodują szybsze starzenie się skóry wokół oczu, ale mogą doprowadzić do chwilowego oślepienia, podrażnienia a nawet zapalenia rogówki aż do poważnych schorzeń takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Na wzrok drażniąco wpływa również kurz, pył oraz piasek, których unoszeniu sprzyja suche, gorące powietrze. Ich przedostanie do oczu może powodować dyskomfort w postaci zaczerwienienia i załzawienia, a w niektórych przypadkach doprowadzić do powstania stanu zapalnego przez wywołanie drobnych uszkodzeń na powierzchni rogówki.

Podobnie nieprzyjemne dla oka objawy wywołuje dym papierosowy, na którego działanie jesteśmy narażeni szczególnie latem, kiedy trudno odmówić sobie wakacyjnego grilla ze znajomymi lub wyjścia do ogródka ulubionego pubu. Takie miejsca sprzyjają jednak paleniu papierosów, a długotrwałe przebywanie w otoczeniu dymu może zemścić się pieczeniem i uczuciem podrażnienia. Ulgę w takim przypadku mogą przynieść tzw. sztuczne łzy, które złagodzą nieprzyjemne objawy i nawilżą oczy. Z kolei schorzeniem, które zazwyczaj przytrafia się w okresie letnim jest tzw. odczynowe zapalenie spojówek. Najczęściej jest wywoływane przez wysoką temperaturę, wodę morską, piasek oraz kurz, które w kontakcie z narządem wzroku wywołują podrażnienia mechaniczne lub mają wpływ alergizujący, co sprzyja tego typu zapaleniom. Do zmęczenia i podrażnienia oczu przyczynia się mała ilość snu, nie przesadzajmy więc z nocnymi szaleństwami w trakcie wakacji.

W pracy i w domu. Wakacje sprzyjają również pobytom na działce, gdzie często leżąc na hamaku lub w letniej altance czytamy książki i gazety. Nie zapominajmy jednak o tym, że w trakcie czytania warto zadbać o oczy. Nie sprzyja im przede wszystkim pozycja leżąca, dlatego oddając się tej przyjemności lepiej wybrać krzesło ogrodowe niż leżak czy koc. Oczy nie lubią również małych liter, które wymagają nadmiernego wytężania wzroku. Nie służy im również nieodpowiednia dieta – w okresie letnim warto więc skorzystać z mnogości sezonowych warzyw i owoców, w szczególności tych zawierających witaminy A, C i E oraz luteinę.

Zapewne wiele osób spędzi prawie całe wakacje w pracy. Niestety kondycji naszych oczu nie sprzyja długotrwała praca przy komputerze – po kilku godzinach patrzenia prosto w ekran oczy stają się zmęczone i zaczerwienione, pojawia się również uczucie piasku pod powiekami. Dlatego zadbajmy o krótkie przerwy w pracy oraz odpowiednie ustawienie monitora i siedzenia. Jeżeli pracujemy przy komputerze w klimatyzowanym biurze, przy pojawieniu się uczucia nadmiernej suchości oczu powinniśmy pamiętać o dodatkowym nawilżeniu w postaci sztucznych łez. Klimatyzacja powoduje bowiem wysuszenie powietrza, co może prowadzić do tzw. syndromu oka biurowego, którego główne objawy to pieczenie, nadmierna wrażliwość na światło i zamglenie wzroku.

Nowoczesne rozwiązania. W odpowiedniej profilaktyce w trakcie wakacji powinny pamiętać szczególnie osoby z wadami wzroku. Nosząc okulary korekcyjne zapominamy o odpowiedniej ochronie przed promieniami UV, z kolei zakładanie soczewek kontaktowych w czasie upałów nie zawsze jest dobrym pomysłem – przy wysokiej temperaturze częściej wysychają, a w przypadku przedostania się do oka piasku lub dymu mogą zwiększyć dyskomfort związany z obecnością ciała obcego. Nowoczesna okulistyka dysponuje jednak metodami, które mogą pomóc osobom z wadami wzroku uporać się z tymi przeszkodami.

"Jednym z rozwiązań umożliwiających pozbycie się okularów i soczewek kontaktowych jest znana już w Polsce laserowa korekcja wzroku. Jest to bezbolesny i bezpieczny zabieg, który polega na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą wiązki lasera, a w konsekwencji powoduje zmianę jej mocy optycznej i trwałą korekcję wady wzroku. Jakość widzenia ulega poprawie w niedługim czasie od przeprowadzenia zabiegu. Laserowa korekcja wzroku pozwala na wyeliminowanie takich wad jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm." – komentuje lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Szansą dla osób z wadami wzroku jest również mało jeszcze w Polsce znana ortokorekcja - nieinwazyjna i całkowicie odwracalna metoda przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością oraz astygmatyzmem. W tym przypadku korekcja wad odbywa się przy pomocy specjalnych soczewek OrtoK zakładanych na noc. W trakcie snu soczewki ortokeratologiczne nadają rogówce odpowiedni kształt, dzięki czemu pacjent w ciągu dnia zyskuje pełną ostrość widzenia bez konieczności zakładania soczewek kontaktowych lub okularów. Przy dłuższym, regularnym stosowaniu tej metody kształt rogówki nadany przez soczewkę utrzymuje się dłużej, dzięki czemu można zakładać je nieco rzadziej. Ortosoczewki można stosować również u dzieci od 10 roku życia.

Nowoczesne metody wykorzystywane w okulistyce pomagają osobom z wadami wzroku podnieść komfort ich codziennego funkcjonowania. Nie zapominajmy jednak o tym, aby w letnich miesiącach dbać o wzrok i nie narażać go na długotrwałe działanie szkodliwych czynników.

Autor: 
Nowy wzrok / Esti

Dodaj komentarz

Komentarze

sisi13

W tym roku przeraziła mnie informacja, że czerniaka można dostać też w oku.

Nataliiia1

Dla mnie lato, to nie lada wyzwanie związane z ochroną oczu, ponieważ na codzień noszę okulary korekcyjne. Soczewek próbowałam rok temu i niestety nie sprawdziły się u mnie, ponieważ miałam uczucie kłócia w jednym oku. Sprawy nie udało się wyjaśnić, dlatego pozostały mi okulary korekcyjne. Jako, że muszę jakoś chronić oczy, to wychodząc na słońce lub prowadząc samochód, zakładam na swoje okulary korekcyjne, dopasowane przeciwsłoneczne. Wogóle nie widać różnicy, a komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie Smile  Wiem, że są na rynku też fotochromy, jednak nie podoba mi się efekt półprzyciemnonych szkieł, dlatego wolę radzić sobie inaczej Biggrin

Dorota Niewiadomska

O wzrok trzeba dbać przez cały rok Wink 

weronkaa84

Nosze okulary zamiennie z soczewkami. Z czasie dużych upałów soczewki idą jednak w odstawkę. Klimatyzowane pomieszczenie + soczewki sprawiały, że oko bardzo szybko mi wysychało, powodując łzawienie i pieczenie.Nie pomagały nawet krople nawilżające. Marzy mi się laserowa korekcja wzroku, jednak niestety, ciągle jeszcze jest to zabieg nie na moją kieszeń.

nishita27

Ja bez okularów przeciwsłonecznych z domu nie jestem w stanie wyjść jak świeci słońce Blum 3

elcia1995

o wzrok dbam cały rok, jednak latem okulary z filtrem to dla mnie podstawa Smile

ossoria

Wzrok mam dobry, ale staram się też dbać o niego. Choćby teraz, czytając artykuły w okularach z antyrefleksami Smile

Natti72

Nie tylko klimatyzacja wysusza oczy,również wiatraczki-wentylatory.Niestety w upały ciężko się bez nich obejść,ale ja już po kilkunastu minutach od właczenia tego urządzenia odczuwam suchość...

moniqa9

Jak na razie nie mam problemów ze wzrokiem i oby jak najdłużej ,dlatego dbam o moje oczy o każdej porze roku.

Paulina1989

Mam podobnie jak Natalia-też noszę okulary korekcyjne a fotochromy mi sie niestety nie podobają.

eliska

O oczy trzeba dbać aby jak nadłużej nam służyły ja nosze na co dzieć okuklary fotochromy nawet w zimie 

kryska.67

Mam okulary do czytania, przeciwsłonecznych nie noszę, bo nie lubię, pracuję 7 godzin przy komputerze i coś mi się zdaje że poniekąd przez zaniedbanie wzrok mi się ostatnio mocno pogorszył. 

maybe92

Muszę znów wziąć się porządnie za moje oczy - zrobiłam badania i czas wymienić szkła w okularach korekcyjnych.

kasiu_nia

Dbam o swój wzrok, jak tylko mogę.

Niezapominajka27

Dbam o oczy Wink

aga0495

Ciekawy artykuł Smile

wampa

warto wiedzieć