Co może zaszkodzić naszej cerze?

Skóra twarzy jest delikatna. Różne czynniki zewnętrzne mogą jej zaszkodzić. Warto wiedzieć jak chronić twarz i czego unikać, aby jak najdłużej cieszyć się młodzieńczym blaskiem cery.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne

 

Jednym z największych sprzymierzeńców i jednocześnie wrogów pięknej, młodej cery jest słońce. Skóra odpowiednio chroniona chroniona filtrami będzie korzystała z dobroczynnego wpływu promieni słonecznych – wiele osób zauważa na przykład wyrównanie kolorytu, kiedy cera jest lekko opalona, czy zmniejszenie zmian trądzikowych. Przede wszystkim słońce pozwala też syntetyzować witaminę D, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z opalania i słońca należy jednak korzystać umiejętnie. Jest wiele produktów z filtrami UV na rynku, którym warto się przyjrzeć. Wybierając konkretny kosmetyk dobrze jest zwrócić uwagę na to czy jest to krem z filtrem na promieniowanie UVB i UVA. Obydwa bowiem rodzaje tego promieniowania mogą wykazywać szkodliwy wpływ na skórę przy nadmiernej ekspozycji. Promieniowanie UVA przedostaje się najgłębiej do naszej skóry, dlatego to właśnie ono sprawia, że szybciej możemy zauważyć pojawianie się zmarszczek, może mieć też ono negatywny wpływ na wzrok, który tak jak skórę należy chronić przed słońcem. Promieniowanie UVA jest w stanie uszkodzić naczynia włosowate czy włókna kolagenowe i elastynowe, dlatego też ochrona przed nim jest częścią profilaktyki przeciwstarzeniowej. Czy promieniowanie UVB jest niebezpieczne? Może ono wywołać poparzenia na skórze a także przyczynia się do powstawania nowotworów. Krem z filtrem chroni więc nas nie tylko przed starzeniem, ale również przed czerniakiem skóry.

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki

 

W dobie mediów społecznościowych wszelkiego rodzaju polecenia szybko zyskują popularność. Niektóre kosmetyki stają się bardzo często kupowane, ponieważ influencerzy, którzy wypróbowali je na sobie, zachwalają je w internecie. Warto jednak mieć na uwadze, że to co służy nam, niekoniecznie będzie służyło innym osobom. Źle dobrane kosmetyki, nieodpowiednio dopasowane do stanu naszej cery i jej potrzeb, zamiast pomagać będą szkodzić. Przykładem są tu na przykład dość agresywne w działaniu toniki wysuszające cerę, na bazie kwasu salicylowego, często polecane osobom z problemami trądzikowymi. W tym wypadku powstaje błędne koło. Przetłuszczająca się cera, która jest w nadmierny sposób wysuszona, broniąc się zaczyna wydzielać jeszcze więcej sebum, co sprawia że jest jeszcze bardziej tłusta. Jakie jest więc rozwiązanie tej sytuacji? Dużo lepszym wyborem będzie kosmetyk nie wysuszający, ale regulujący wydzielanie sebum. To on pozwoli naszej cerze znaleźć właściwą równowagę. Inną kwestią są alergie – nawet najlepszy krem, który dla kogoś może być wybawieniem jego od jego problemów z cerą, inną osobę uczuli. Dlatego też, dobierając konkretne kosmetyki należy kierować się przede wszystkim potrzebami własnej skóry. Oczywiście polecenia są bardzo przydatne i dobrze jest zwracać uwagę na te produkty, które wiele osób uważa za wartościowe, zawsze jednak dobrze wypróbować je na sobie i ocenić ich działania. 

Odpowiednio pielęgnowana cera będzie w skuteczniejszy sposób opierać się szkodliwemu wpływowi czynników zewnętrznych oraz procesom starzenia. 

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów