Akcja zdrowotna dla przyszłych mam!

Instytut Żywności i Żywienia wraz z Centrum Zdrowia Dziecka zadbają o dobrą formę przyszłych mam. 28 tys. kobiet w ciąży z całej Polski będzie mogło w najbliższych trzech latach skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących prawidłowego żywienia i najkorzystniejszych form aktywności fizycznej. Sprawdź, czy możesz wziąć udział w tym programie!

Jedną z przyczyn, dla których uruchomiono tę akcję, jest rosnący problem z otyłością. - Globalna epidemia otyłości (globesity), w tym zwiększenie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród kobiet w wieku prokreacyjnym oraz kobiet ciężarnych, stanowi poważny problem zdrowia również w Polsce – mówi dr n. med. Zbigniew Kułaga z Zakładu Zdrowia Publicznego, Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Instytut Żywności i Żywienia wraz z Instytutem „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” przygotował akcję edukacyjną skierowaną specjalnie do kobiet w ciąży i matek karmiących. Kobiety ciężarne, które zostaną objęte programem, otrzymają przygotowane specjalnie dla nich materiały edukacyjne, które pomogą w zaplanowaniu prawidłowej diety oraz w dobraniu ćwiczeń właściwych dla ich stanu zdrowia i stopnia zaawansowania ciąży.

Dlaczego w ciąży nie powinno się tyć?
Zwiększenie wagi ciała w trakcie ciąży jest naturalne. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama może jeść tyle, ile chce i co chce. Gdy jej waga rośnie nadmiernie, pogorszeniu ulega jej zdrowie. Nadmiarowe kilogramy mogą także zaszkodzić dziecku - mogą doprowadzić do powikłań w trakcie ciąży, ale też spowodować, że dziecko będzie mieć zdrowotne problemy w przyszłości.

- Nadmierna masa ciała u kobiet w ciąży powoduje m.in. zwiększenie częstości występowania podwyższonego ciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby zakrzepowo-zatorowej itd. Zwiększa ryzyko martwego urodzenia, porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego i wady wrodzonej u dziecka. Nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży powoduje nadwagę u matki po porodzie. Zwiększa też prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości u dziecka. Dlatego tak istotne jest uświadomienie przyszłym mamom znaczenia właściwego żywienia i aktywności fizycznej w ciąży dla zdrowia ich samych i ich dzieci. Mamy nadzieję, że w trosce o zdrowie własne i zdrowie swoich dzieci z programu skorzysta jak najwięcej przyszłych mam – konkluduje dr n. med. Zbigniew Kułaga.


Fot. Shutterstock

Zachęć swojego lekarza, żeby się zgłosił!
W tej chwili trwa wybór placówek medycznych i specjalistów z całego kraju, zainteresowanych udziałem w tej akcji. Zachęć lekarza, który prowadzi Twoją ciążę, żeby zgłosił się do programu! W ten sposób będziesz mogła dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i lepiej zadbać o zdrowie swoje i swojego przyszłego dziecka. A może sama jesteś lekarzem, położną albo pielęgniarką? Nabór konkursowy odbywa się za pośrednictwem strony internetowej Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka”.

Konkurs ma wyłonić realizatorów programu na terenie całej Polski: osoby pracujące w placówkach leczniczych (pielęgniarki, położne, lekarzy), osoby wykonujące zawód medyczny w formie działalności gospodarczej oraz podmioty lecznicze sprawujące opiekę profilaktyczną nad kobietami w ciąży.

Akcja Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" będzie trwać do końca marca 2016 r. Jest częścią większego projektu edukacyjnego pod nazwą „Zachowaj równowagę”, który jest realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ)  wraz z partnerami w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Głównym celem projektu jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym przez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.

Więcej na stronie internetowej www.zachowajrownowage.pl.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

KAHA

Ja na szczęście nie mam problemów z wagą, ale popieram takie akcje. Walczmy z otyłością !:)

bbo

Jasne, że w ciąży prawdziwe jest hasło: Jedz na dwoje, a nie za dwoje! Takie akcje są potrzebne... Tylko żeby nie przesadzać w druga stronę, bo to nie jest czas na diety i głodzenie się.

kasiaa8

Bardzo dobrze, że powstają takie akcje. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna.

Masza

Oczywiście popieram akcję,dzięki niej może kobiety zrozumieją,że nie ma sensu przybierać na wadze ponad 30 kg.Dziecku to nie jest potrzebne dz szczęścia i tym bardziej matce.

angel3312

ciekawa akcja. Mam już dwie ciąże za sobą i na kolejną się nie zapowiada.

dark_forest

Bardzo dobra akcja, choć uważam, że chyba i tak zdrowiej dla dziecka gdy matka przytyje (nawet za bardzo), niż gdy będzie się głodziła i chudła... Nie wolno przesadzać w żadną stronę.

kamila11207

kobiety w ciąży powinny panować nad ilością zjedzonych posiłków, każda myśli że powinna zaspokajać każdą swoją zachcianke " dla dobra dziecka" ale tak nie jest.

bozenkaxxj

świetna akcja i bardzo potrzebna, należy propagować i podkreślać właściwe żywienie i aktywność fizyczną w ciąży bo coraz więcej młodych mam jest z nadwagą, która często zostaje po ciąży

gamzurek5

Bardzo fajna akcja, nie można sobie pozwalać na wszystko tłumacząc, że w ciąży można, gdyż później zgubienie kilkudziesięciu kilogramów okazuje się bardzo dużym problemem.

justajustyna

swietna akcja bardzo przydatna :):)

weronkaa84

Świetna akcja, jestem za Smile

bst

Ciekawy artykuł Smile

Natalia18

trzeba walczyć z otyłością choć to trudne!!

wampa

fajna akcja

Dorota Niewiadomska

Popieram takie akcje całym sercem.

produkty partnerów